מותר לומר על יהודי 'ימח שמו וזכרו'?

הרב שלמה אבינר משיב האם מותר להשתמש בביטוי 'ימח שמו וזכרו' גם כלפי יהודי והאם מותר לומרעל יהודי שרצח יהודי 'ה' יקום דמו'

מותר לומר על יהודי 'ימח שמו וזכרו'?
  (צילום: יוסי זמיר/ פלאש90)

האם מותר לומר על יהודי רשע 'ימח שמו וזכרו'?

ודאי לא. כך הוכיח הגרי"ח זוננפלד, -על אף היותו מן הקנאים – שהרי אם מת אותו אדם בלי בנים, יש חובת יבום או חליצה לאלמנתו כדי ש"לא ימחה שמו בישראל" (דברים כה, ו. עי' שו"ע אה"ע קנז ה'. וכן אומרים בשם האבני נזר. עיטורי תורה – דברים שם). לכן יש להתפלל עליו שיחזור בתשובה. הרי אם היה נמחה שמם של אחז ומנשה, איך היה נולד משיח?

וכן אמרה ברוריה אשתו של רבי מאיר: לא כתוב בתהלים (קד, לה) "יתמו חוטאים מן הארץ" אלא "יתמו חטאים מן הארץ" (ברכות י א). ומה שכתוב תהילים (קט, יג) "ימח שמם", זה מקרה יוצא מן הכלל. ועיין מסילת ישרים סוף פרק יט.

ופעם נשאל הגרי"ש אלישיב: המנהג לומר או לכתוב אחר שם של מי שנרצח על ידי בני עולה 'ד' ינקום דמו'. האם יכולים לומר או לכתוב הנוסח 'ד' ינקום דמו' גם אחר מי שנרצח על ידי יהודי רוצח רח"ל, או אי אפשר לומר כן אלא כשנרצח על ידי גוי רח"ל?

והשיב בפשטות: אפשר לומר כן אף בנרצח ע"י יהודי, והוסיף: 'הרי רצח אותו'. ונשאל עוד: אבל האבני נזר שהביא ראיה מדין יבום שלא ימחה של ישראל, ושם הדין הוא שאף במומר שייך מצות יבום וחליצה, הרי שאף בישראל מומר חששה התורה שלא ימחה שמו מישראל, והסכים הגרי"ש אלישיב ואמר: אם כן לא צריך כל כך לומר על יהודי הי"ד (וישמע משה ח"ב עמ' שסג-שסד).

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
שתי הערות
אריאל | 10-10-2018 12:12
א. אין שום ראיה בדברי ברוריה, מכיוון שהפסוק בפשוטו מתכוון לחוטאים, כמו שמצינו בפרשת וירא ואנשי סדום רעים וחטאים והכוונה שם חוטאים והראיה שהאות ט' דגושה. ב. גם אם יהודי רצח יהודי יש מצווה ליקום את דמו ואין לזה קשר לשאלה אם ימחה שמו או לא. מצווה מן התורה להרוג רוצח במזיד - ראה סוף פרשת מסעי.
2
גלעד קליינר תפסיק לטמף ולהוציא שם רע על הרשב
שממש | 10-10-2018 17:52
הרי מי שמדבר כך הוא נבלה סרוחה וחלילה לומר זאת על האדמור הרשב זל
3
הבעייה היא לא עם אבינר
חיים וייס | 11-10-2018 18:36
הוא אדם מוזר עם דיעות מוזרות וחשוכות. הבעייה שיש כניראה ציבור לא קטן שקונה בשקיקה את הסחורה הפגומה שמוכר אבינר.
4
שאלה..
אבי | 11-10-2018 19:53
אם אינני טועה ישו היה יהודי , לא ?
5
מוחה על התגובות המזלזלות כלפי תלמיד חכם!
אוף, נמאס כבר! /:-( | 14-10-2018 8:42
זה חוזר פה שוב ושוב, ובכל פעם מחדש פשוט מעלה בי שאת נפש, מי אתם שתקראו לרב בשם משפחתו?! שתקראו לו בכל מיני כינויים מעליבים?! מי אתם בדיוק?? כמה הבנה בתורה יש לכם?! כמה למדתם בימי חייכם ומה מעלתכם שאתם מעיזים לזלזל בו בפומבי ובכאלו מילים?! תחסכו ממנו את המילים האלו!! אם אין לכם תגובה עניינית אז אל תגיבו!! אתם באמת לא חייבים להגיב!! ריבונו של עולם, קצת כבוד וקצת תרבות דיבור!!
6
אם אותו יהודי הוא רשע או אפיקורוס
אוראור | 16-10-2018 17:56
אז מותר ועוד איך לאמר את זה עליו - וגם צ ר י ך לאמר את זה עליו - מיותר לציין.
מה עם אפיקורסים ומחללי שבת
שאלה | 17-10-2018 15:56
כמו למשל ביבי ובנו יאיר. או למשל איילת שקד?
7
מותר אם הוא רוצח
בהחלט | 26-10-2018 11:50
כמו למשל ברוך גולדשטיין ימח שמו, או יגאל עמיר ימח שמו וזיכרו!
8
הבהרה
דוד | 21-03-2019 11:12
מה שהרב כותב שאסור לומר על יהודי ימח שמו נכון כלפי יהודי, אך כלפי יהודון הדין שונה לגמרי , הרי אין שם ישראל עליו. שם ישראל מתייחס לפסוק כי שרית עם אלוקים ואדם, דהיינו שררה ולא שפלות קומה. על יהודונים נאמר ימח שמם וזכרם