אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"הם לא יהודים" • סמוטריץ': לעצור את העלאת קרובי בני הפלאשמורה

ברקע ישיבת ההמשלה, שתתכנס היום (ראשון) לאשר העלאתם של הקשורים לבני הפלאשמורה, שיגר הבוקר ח"כ סמוטריץ', מכתב לרה"מ ולשרים בקריאה לעצור את המהלך. טענה: "הם אינם יהודים לכל הדעות"

"הם לא יהודים" • לעצור את העלאת קרובי הפלאשמורה
  (צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90)

ברקע ישיבת ההמשלה, שתתכנס היום (ראשון) לאשר העלאתם של הורים ואחים הקשורים לבני הפלאשמורה, שיגר הבוקר ח"כ בצלאל סמוטריץ', מכתב לראש הממשלה ולשרים בקריאה לעצור את המהלך, בטענה  שקרובי משפחה אלו אינם יהודים לכל הדעות.

לדבריו, הדבר יביא לפגיעה בסטטוס קוו, זאת באמצעות הרחבה מופרזת של מעגל קרובי המשפחה הזכאים לעלות לישראל במסגרת ההצעה להחלטת הממשלה היום. לפיה, ישראל תאשר ותממן הבאתם לישראל של 1000 הורים ואחים של מי שעלו לישראל מכוח השתייכותם.

בפתח מכתבו שם סמוטריץ' בצד את שאלת זכאותם של בני הפלאשמורה לעלות לישראל, אלא בהרחבה מסוכנת של זכות העלייה גם לבני משפחה שאינם יהודים בסוגי קירבה שאינם מוכרים בחוק השבות.

לפי חוק השבות, מתאפשרת עלייתם לישראל של בן או נכד ליהודי ושל בני זוגם על אף שהללו אינם יהודים. "זו היא הרחבה מופרזת ובעייתית דיה. אך גם לפי הגישה שקבע המחוקק, לא ניתנת זכות כניסה לישראל למי שהוא הורה לעולה מכוח שבות, לאחיו של עולה כאמור או לילדיו הבגירים שאינם יהודים", מסביר סמוטריץ' את לשון החוק.

"כך למשל", הוא מדגים, "בן זוג לנכד של יהודי זכאי לעלות לישראל מכוח חוק השבות ובהמשך לכך אף להביא עימו את ילדיו הקטינים מנישואים קודמים (דהיינו מי שקירבתם היחידה ליהודי היא היותם נינים חורגים ליהודי). אך בני זוג אלו אינם רשאים להביא ארצה את ילדיהם הבגירים מנישואים קודמים וקל וחומר שלא את הוריהם ואחיהם".

הם אינם יהודים

הוא מציין, כי בשנת 2016, אישרה ממשלת ישראל, בהמשך להחלטה מהשנה הקודמת את העלאתם של 1300 איש ממחנות ההמתנה באתיופיה, אם מדובר בהורים, אחים ובנים בגירים של מי שעלו לישראל מכח השתייכותם לקהילת הפלאשמורה.

יודגש כי החלטת הממשלה נדרשת מאחר ומדובר באנשים שאינם זכאי חוק השבות לפי שום קריטריון קיים. "הם אינם יהודים, לא נשואים ליהודים, לא בנים של יהודים ולא נכדים של יהודים. באותה המידה ניתן לקבל החלטת ממשלה להעלות כל אדם אחר על פני הגלובוס", טוען במכתבו.

לדבריו, פרקטיקה זו עלולה להתפתח לדרישה להעלות עוד ועוד בני משפחה מקירבה יותר ויותר רחוקה שהרי ברגע שקרוב במשפחה עולה לישראל הוא עצמו הופך לעוגן לדרישה מצד קרוביו שלו. פרקטיקה זו גם לא תיעצר ביחס לקהילת בני הפלאשמורה והיא תהווה בסיס להרחבה בלתי נגמרת של שירשור בני משפחה מכל מקום בעולם. כיצד תוכל המדינה להסביר בבג"ץ את ההבחנה שהיא עורכת בין עולים המשתייכים לקהילת הפלשמורה לבין עולים מחבר המדינות לדוגמא?! כיצד תוכל המדינה להצדיק בבג"ץ סירוב להעלאה של קרובי משפחה כאלה של זכאי חוק השבות ממדינות אחרות?!

אני קורא לכם לעצור לאלתר את המשך ההתרחבות ולהסיר מסדר היום את החלטת הממשלה המוצעת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הם כן יהודים
יובל | 07-10-2018 11:18
הרב הראשי לישראל הראשלצ והרב הראשי לירושלים הרב עמאר פסק בהסכמת הרב עובדיה כי אין להטיל ספק ביהדותם של אנשי הפלאשמורה. חביבי סמוטריץ (שאגב אני מעריך אותך מאוד) האם הינך פוסק או רב? מניין החלטת שהם לא יהודים??
למספר 1 גם הפלאשמורה עלו לארץ מי שעולים הם
נ | 24-05-2020 18:10
נוצריםם
2
חבל שאתה ככה חושב
דודו | 04-02-2019 0:28
כל מי שמאמין שהוא יהודי ומנהגיו יהודיים גם אם הוא לא בדיוק יהודי כמו שכתוב, מגיע לו לעלות לפה. זה מחזק אותנו כעם, טתנ.רוצה אפשר להכשיר אותם ברגע שהם עולים לפה בשביל שתהיו על.אוצו גל אבל למנוע מהם לעלות. זאת בושה ןחרפה וחוסר רצון לחזק את העם היהודי.
3
צודק לגמרי!
ליאור | 20-02-2019 13:55
!