זהירות: יתושים נגועים בקדחת הנילוס התגלו בארץ

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו באזורים רבים בארץ. הרשויות המקומיות הונחו להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה בשטחן כדי לעצור את התפשטות הנגיף

זהירות: יתושים נגועים בקדחת הנילוס התגלו בארץ
  (צילום: שאטרסטוק)

יתושים מסוכנים: המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (רביעי) כי יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו באזורים רבים בארץ. כך עולה מבדיקות שנעשו בשיתוף עם משרד הבריאות במהלך החודש האחרון.

במשרד ציינו כי הבדיקות מצביעות על נוכחות של הנגיף בכל הארץ – גם באזורים שלא נדגמו. בעקבות הבדיקות, כל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ הונחו להגביר את פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים על ידי הרחבת פעולות הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן. בהודעה נאמר כי "הנחיה זו מקבלת משנה חשיבות בימים אלו של חופשת הסוכות, שבה רבים שוהים בערבים ובלילות מחוץ לבתים, כשהם חשופים יותר לעקיצות יתושים".

הרשויות שבהן התגלו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס בחודש ספטמבר הן: מועצה אזורית מטה יהודה, מועצה אזורית משגב, מועצה אזורית עמק חפר, רמת השרון, מועצה אזורית מטה אשר ומועצה אזורית גליל עליון.

אלה נוספו לרשויות: מועצה אזורית שער הנגב, שדרות, מועצה אזורית גליל תחתון, מועצה אזורית עמק יזרעאל, מועצה האזורית זבולון, מועצה אזורית עמק המעיינות, מועצה אזורית גזר, מועצה אזורית מגילות, מועצה אזורית מנשה, מועצה אזורית מגידו, מועצה אזורית אלונה, מועצה אזורית גוש עציון, מועצה אזורית הגלבוע, מזכרת בתיה, קריית עקרון, קיסריה ופרדס חנה-כרכור, שם נמצא הנגיף בעבר.

קדחת מערב הנילוס מועברת מאדם לאדם באמצעות עקיצת היתושים, כשהתסמינים העיקריים של המחלה הם חום, כאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

המשרד קורא לציבור לדווח לרשות המקומית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי. באזורים שבהם התגלה נגיף קדחת מערב הנילוס בדגימות שביצע המשרד להגנת הסביבה מתקיים פיקוח מוגבר בשיתוף פקחים מרשות הטבע והגנים, כדי להפחית ככל האפשר את סיכוי העברת הנגיף לאדם ולשמור על בריאות הציבור.

כדי למנוע התפתחות יתושים, יש לאתר ולטפל בכל מקור מים עומדים בשטחים הפתוחים, בבית ובסביבתו. הציבור הרחב יכול להתגונן מפני העקיצות, בין היתר, באמצעות התקנת רשתות בחלונות ומריחת תכשירים דוחי יתושים. כמו כן, על הציבור לדווח לרשיות על כל מפגע יתושים הנמצא בשטחן, לצורך הטיפול היעיל והמהיר ביותר בתופעה.

בישראל מופעל מערך בין משרדי לאיתור נגיף קדחת הנילוס המערבי על ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על ידי המשרד להגנת הסביבה, בעוד שזיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעות במעבדות משרד הבריאות.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו