רשמית: צ'כיה בדרך להעביר את השגרירות לירושלים

ממשלת צ'כיה מתכננת לפתוח מרכז מדיני בשם "בית צ'כיה" בירושלים, שיכיל את המוסדות הדיפלומטיים של צ'כיה בארץ עד להעברה הרשמית של שגרירות צ'כיה בישראל מת"א לירושלים. הנשיא מילוש זמאן צפוי לבקר בישראל לקראת הפתיחה

רשמית: צ'כיה בדרך להעביר את השגרירות לירושלים
  נשיא צכיה מילוש זמאן (צילום: שאטרסטוק)

עכשיו זה רשמי: יירי אובצצק, דוברו של נשיא צ'כיה מילוש זמאן, הודיע היום (ראשון) כי ממשלת צ'כיה מתכננת לפתוח בקרוב מרכז מדיני בשם "בית צ'כיה" בירושלים, אשר יכיל את כל המוסדות הדיפלומטיים של צ'כיה עד להעברה הרשמית של שגרירות צ'כיה בישראל מתל אביב לירושלים.

על פי הודעתו של אובצצק, "בית צ'כיה יארח מוסדות ממשלתיים רבים, ביניהם מרכז פעילות של משרד החוץ הצ'כי, סוכנות הסחר הצ'כית, סוכנות התיירות ועוד. פקידים בכירים בישראל עודכנו בפרטי הנושא". עוד אמר כי הנשיא זמאן יגיע לביקור בישראל בחודש נובמבר לקראת פתיחת המבנה.

כזכור, במאי האחרון זמאן הודיע כי הוא מתכוון להעביר את השגרירות בשלושה שלבים. בשלב הראשון תיפתח קונסוליה בירושלים כבר בחודש הבא, בשלב השני יעברו מרכז התרבות והמסחר ובשלב השלישי – תועבר השגרירות כולה. "בית צ'כיה" יכלול למעשה יישום של שני השלבים הראשונים.

כבר במרץ האחרון הנשיא הצ'כי, שנחשב לתומך נלהב של ישראל, ביקש מחברי הממשלה לפעול לקידום ההעברה של השגרירות בירושלים, כשלדבריו "הדבר נמצא בעדיפות עליונה מבחינתי". עם זאת, בממשלה מסרבים לדון בנושא למרות בקשתו של הנשיא- דבר שמקשה על המעבר הרשמי, מכיוון שסמכותו של הנשיא בצ'כיה מוגבלת לאישור החלטות וחוקים שמוצעים על ידי חברי הממשלה, והנשיא אינו יכול לפעול ללא אישורם.

מי שיקבל את ההחלטה הסופית על הנושא הוא ראש הממשלה אנדריי באביש, שהודיע לאחר כניסתו לתפקיד כי צ'כיה תיצמד להחלטות שיקבל האיחוד האירופי בנושא ולא תפעל באופן עצמאי. עם זאת, שגריר ישראל בפראג דניאל מירון טען כי "ראש הממשלה מושפע מאוד מדעת הקהל- וזו כידוע פרו-ישראלית באופק מובהק. בזמנו הוא הסתייג מהרעיון, אך כעת ישנם שחקנים שונים שעשויים להשפיע עליו לחיוב".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע