אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בית הלל: הרבנים שישמיעו את קולה האותנטי של תורת ישראל

"אנו מאמינים שקולה האותנטי של תורת ישראל תומך בדמוקרטיה, בשיתוף נשים בהנהגה, ביחס של כבוד כלפי נוכרים ובפתיחות מבוקרת כלפי העולם." ככה אומרים ראשי 'בית הלל' ארגון הרבנים הציונים דתיים החדש, שיוקם בשבוע הבא בנתניה. הרב חיים נבון, אחד המקימים, מרחיב קצת יותר.

בית הלל: הרבנים שישמיעו את קולה האותנטי של תורת ישראל

"'בית הלל' הוא חוג של רבנים ותלמידות חכמים, שבא להשמיע קול צלול בשאלות תורניות."

ככה מגדיר את עצמו הגוף החדש שיוקם בטקס חגיגי בשבוע הבא בנתניה.

"אנו מאמינים שקולה האותנטי של תורת ישראל תומך בדמוקרטיה, בשיתוף נשים בהנהגה, ביחס של כבוד כלפי נוכרים ובפתיחות מבוקרת כלפי העולם." אומרים מייסדי הארגון, שלטענתם מורכב מכ-100 רבנים ו20 תלמידות חכמים.

עד כמה הגוף הזה פתוח? "בחרנו להיות ארגון הרבנים האורתודוקסי הראשון בעולם שפותח את שורותיו בפני נשים." הם מכריזים.

אחד ממקימי 'בית הלל' הוא הרב חיים נבון, ראש קהילת השמשוני במודיעין. בשיחה עם 'סרוגים' הוא מספר על הארגון החדש.

מי עומד מאחורי 'בית הלל'?

"מייסדי "בית הלל" הם הרב אמנון בזק, הרב צחי הרשקוביץ, הרב אוהד טהרלב, הרב רונן לוביץ, הרב מאיר נהוראי, הרב רונן נויבירט, גב' אושרה קורן, הרב אלישיב קנוהל ואנוכי."

מתוך תשעת המקימים, שלושה הם בוגרי ישיבת הר עציון באלון שבות, כשכל התשעה מזוהים עם הזרם המתון של הציונות הדתית. נראה כי מדובר במעין תשובת נגד לרבנים יוצאי ישיבת מרכז הרב, המובילים קו חרד"לי יותר בשאלות צניעות והלכה או קו מיליטנטי בשאלות הלכתיות-לאומיות כמו כמו סירוב פקודה בצה"ל, או השכרת בתים לערבים ועוד.

אתם כותבים כי הצלחתם לאסוף 100 רבנים ו20 תלמידות חכמים, האם הרב יכול למנות כמה מהם?

"אני צריך לבקש את רשותם כדי לפרסם את שמותיהם. אתה מוזמן לכנס בעוד שבוע – רובם הגדול יגיעו לשם בע"ה."

למה בכלל צריך גוף של רבנים? מה רע במצב הקיים?

"אנחנו מרגישים שלא נשמע קול תורני צלול וברור שיביע את העמדות שאנו מזדהים עמם. רבנים רבים שפנינו אליהם הרגישו אותו דבר."

מי שכביכול כבר יושב על המשבצת של הרבנים "הנחמדים" הוא ארגון צוהר בראשות הרב דוד סתיו.

בבית הלל כבר הסבירו את היחס בינם ובין ארגון רבני צהר "רובנו הגדול חברים בארגון רבני צהר ומזדהים מאוד עם פעילותו."

"צהר הוא היום ארגון גדול מאוד, שכולל רבנים מכל גווני הציונות הדתית, ולכן בצדק הוא נמנע מלנקוט עמדה בסוגיות השנויות במחלוקת פנימית בציונות הדתית. אנחנו עומדים להציג עמדה שקולה אך ברורה בכל הסוגיות הללו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
43 תגובות - 43 דיונים מיין לפי
1
בקרוב יצאו האפרתים והמלמדים שיחרימו אותם
| 25-01-2012 17:06
2
עכשיו לנאורפורמים מהגוש יש גם פנים ושמות! איזה יופי!
אורן | 25-01-2012 17:49
נדע להיזהר יותר טוב. מענין כמה זמן יקח עד שיפסקו הלכות הפוך מהתורה.
3
רבל'ך
| 25-01-2012 22:06
אחד מסימני המשיח!! שהרבל'ך חושבים שהם אלה שמנהיגים ולא גדולי ת"ח שבדור מנהיגים הם סתם פאנטים.
4
אין שם
יאיר קליין | 25-01-2012 22:58
תלמיד חכם אחד לרפואה
5
יופי של שם יש להם
דניאל | 26-01-2012 0:22
בית הלל כמה נדוש! להזכירכם כי מצינו גם חומרי בית הלל במשנה בעדויות, אולי עוד לא הגיעו לשם "התלמידות חכמים" שלכם. תורה תורה חגרי שק ניאו רפורמה במיטבה.
6
גוף שמלכתחילה מכריז על עצמו כמקל
אהבת ישראל | 26-01-2012 7:42
ודאי שאינו מתאים לתורת ישראל! בית הלל - רפורמים במסווה של אורטודוקסים. הישמרו מהם מכל משמר!
7
הפוסל - במומו פוסל.
| 26-01-2012 8:51
הרבעלך הקיצוניים שכל מה שיש להם זה זקן וחשיבה חד מימדית, מפחדים מכך שיקום קול אחר, מושכל יותר, נבון יותר, ומחובר יותר אל העם.
8
דווקא הם מאוד מחמירים - בכבוד הבריות, במצוות ואהבת לרעך
| 26-01-2012 8:59
כמוך, בונשמרתם מאוד לנפשותיכם, בנשיא בעמך לא תאור, ועוד מצוות מדאורייתא שמשום מה כל הרבנים ה"גדולים" והמוסמכים והגאונים והצדיקים שמפרסמים את הגיגיהם בכל מקום ותחת כל עץ רענן - שכחו. מבחינתם יש להחמיר רק בצניעות (איפה בדיוק כתוב בתורה שאישה חייבת להתנהג על פי הגדרים שלהם?), ובמסירות נפש על יישוב ארץ ישראל (איפה בדיוק נכתב שזה לא נדחה מפני שיקולים אחרים?)
9
גם אם
יאיר קליין | 26-01-2012 9:06
אתה צודק שהחרדלניקים מרובעים זה לא אומר ללכת ההיפך לגמרי. להקים רבנים שכל מה שיש בהם זה נחמדות והארת פנים וידע במחשבה ואמונה ובכתיבה פובליסצטית. רב צריך בראש ובראשונה להיות תלמיד חכם. ורב שרוצה להיות מנהיג של ציבור גדול צריך להיות תלמיד חכם גדול. כל אדם נולד עם הארץ והוא בחזקה זו עד שיוכיח אחרת. אף אחד מהרשימה הזו לא כתב ספר רציני בהלכה או בגמרא. אף אחד לא ידוע בציבור כלמדן גדול או כבקיא גדול בשס ופוסקים. למה שנספור אותם? כי הם יודעים לדבר יפה? כי הם כותבים מעניין? כי החילוניים אוהבים אותם? תסביר לי מה בדיוק מצאת בהם?
10
בשוק מהתגובות שלכם
חנה | 26-01-2012 9:27
באתר סרוגים - כל הטוקבקיסטים מגוייסים נגד ארגון "סרוג", שמשמיע קול ציוני דתי, משלנו - אלו רבנינו. האם השתלטו על האתר גורמים חרדים? חרדלים? האם לכך הפכה הציונות הדתית היפה? רבלעך? מאיפה העוז לקרוא לרבנים האלה בשם הזה? מאיפה הזלזול, שנאת חינם, אתם אפילו לא יודעים מי הרבנים שחברים בארגון ויש מאה כאלה. מזעזע. פשוט מזעזע.
11
ליאיר קליין
רונית | 26-01-2012 10:40
"למה שנספור אותם?" - מי היה התלמיד החכם הגדול שלימד אותך לדבר כך אל תלמידי חכמים? את הספר של הרב קנוהל קראת? כמה ספרים הלכתיים או השקפתיים (בהם אתה כה מקפיד לזלזל) אתה כתבת? בושה שאלו העשבים שהצמיחה הציונות הדתית. בשם ערכים מקודשים אתה מרשה לך לאבד צלם אנוש, אתה מדבר סרה בארגון רבנים שאין לך מושג מהו ומיהם החברים בו, עוד לא היה כנס הייסוד ואתה כבר "לא סופר אותם". זו בדיוק הסיבה לצורך בארגון כזה - שיחזיר לנו את דרך הארץ, את הכבוד לאדם באשר הוא אדם, את נועם המידות, את הנורמליות.
12
יאיר קליין - וכי הרב לבנון, מלמד, והמחזיקים אחריהם
| 26-01-2012 10:55
מוחזקים בעיניך לכאלה תלמידי חכמים מובהקים? האם "פניני הלכה" נחשב לספר מופת למדני? שלא לדבר על הר' ברוך אפרתי ואחרים שאפילו לדרגה זו לא הגיעו
13
לרונית
יאיר קליין | 26-01-2012 11:10
לא כתבתי, ומסתמא גם לא אכתוב, שום ספר בהלכה או השקפה. אני בחור סטנדרטי בישיבת הסדר סטנדרטית שלמד בישיבה תיכונית סטנדרטית ואורח חיי הוא דתי לאומי סטנדרטי. אף אחד בישיבה שלי גם לא לימד אותי לדבר כך. אבל פשוט נמאס לי. נמאס לי שכל מיני רבני אמונה פוסקים הלכה. כל אחד והמומחיות שלו. גנרלים נלחמים. פסיכולוגים מייעצים. רבני אמונה דורשים דרשות ומעלים הגיגים. ופוסקי הלכה פוסקים הלכה. איך ייתכן מצב אבסורדי שרוב מוחלט של היבול התורני מבית המדרש הדתי לאומי הוא במחשבה ותנ״ך? אני מכיר (ממאמרים וספרים) את כל הרבנים שהוזכרו בכתבה. אף אחד מהם לא פירסם משהו בגמרא או בהלכה שאברך בהר המור לא יכול לחבר. את הספר של הרב קנוהל ראיתי. הוא מרשים אבל לא צריך להיות תלמיד חכם גדול כדי לחבר אותו ואין מה להשוות בינו לבין שיעורי הרב ליכטנשטיין או שות באהלה של תורה של הרב אריאל. להגיד שאני לא סופר מישהו זה לא חוסר דרך ארץ. אני לא סופר את ביבי בענייני הלכה אף שאני מאד מעריך ומוקיר את תרומתו לעם ישראל. אני לא סופר את הרב נבון בענני הלכה אף שקראתי את כל ספריו. הוא לא הפוסק שאני אלך לפיו. מה הטענה הזו ׳כמה ספרים אתה כתבת׳? תגידי לי, כשעיתונאים ביקרו את המינוי של עמיר פרץ לשר בטחון מישהו בא ואמר- סליחה אדון ברנע/ בן כספית וכו׳ כמה מבצעים אתה ניהלת? כמה מעצרים הובלת? בדיוק אותו דבר. כדי לקונן על עירבוב תחומים. על רבני אמונה, ברמה סבירה אך לא מהגבוהות בהלכה וגמרא, שמתחילים לפסוק אין צורך להיות כזה בעצמך. צריך לפקוח עיניים ולשים לב שמשהו מעוות ומטופש קורה כאן
14
ל12
יאיר קליין | 26-01-2012 11:28
אמת ויציב. פניני הלכה הוא לא מופת למדני. אבל יש הבדל עצום. הרב ישעיה דיטראני (שות הרי״ד סימן סב) כותב שיחסנו לקדמונים הוא כננס על גבי ענק. ניתן לחלוק על קדמונים כשמכירים בגדלותם ומבינים שכוחנו נובע מכוחם. הרב מלמד והרב אפרתי לא מביעים דעות חדשות. הקו שלהם הוא הקו של כל גדולי תלמידי החכמים של הציבור הדתי לאומי. הרב צבי יהודה הרב ישראלי הרב שפירא הרב ליאור הרב אריאל ועוד רבים. כשאתה בסך הכל מביע דעה של גדולים ממך אתה לא צריך להיות גדול בעצמך. אתה יכול להיות ננס ולעבור את כולם כי אתה על גבי ענקים. חבורת רבני בית הלל הם זרם חדש. אין להם אף תלמיד חכם רציני שעליו הם נסמכים. הם בונים את כל הבנין מלמטה. סבבה. אבל זה מצריך אותם להיות גדולי עולם. להיות אוטוריטות הלכתיות ברמה שאי אפשר בכלל להתווכח על גדלותם. את זה אין להם. דוגמה אחת קטנה. הרב שרלו בחוברת על חברה מעורבת חלק, במודע, על כל גדולי ישראל בעבר ובהווה. הוא עצמו מודה שהמקל היחיד השרידי אש הקל רק בדיעבד. והוא מתיר לכתחילה. זכותו של רב לחלוק. אבל לא ייתכן שתלמיד חכם שלא נחשב אחד מגדולי הדור יחלוק על כל הרבנים בנושא כל כך אקוטי. בשביל זה צריך להיות או גדול ממש ממש או נסמך על גדולים
15
יאיר קליין - קרא שוב ונסה להבין.
| 26-01-2012 11:31
פורום בית הלל לא מתייימר לפסוק הלכה. כנראה שרבותיך לימדו אותך שכל דבר זה הלכה, ואילו רבותיהם של רבני בית הלל לימדו אותם בדיוק ההיפך. שלא כל דבר זו הלכה. ממילא, לא מדובר כאן בפסיקה אלא בתחום האמונות והדעות. ובתחום כזה אין עדיפות למי שפרסם ספרים או מקובל כפוסק גדול על פני אחרים. אם היתה עדיפות כזו - כולנו היינו חרדים.
16
ל15
יאיר קליין | 26-01-2012 11:53
אתה תמים. תמים מדאי. אין ספק שכשהחבורה הזו תתחיל לתפוס פופלאריות ב׳אמונות ודעות׳ יגיע גם תורה של ההלכה. אנשים יחפשו רבנים מקילים (בית הלל, לא?) והם יספקו להם את הסחורה. ואז כשיהיה להם מעמד, והם יתראיינו בתקשורת חדשות לבקרים, יופיעו בכל כנס אפשרי וידקלמו את משנתם הליברלית יהיה קשה, עד בלתי אפשרי לצעוק ׳אבל הבטחתם שלא תפסקו הלכה. רק תביעו דעה בענייני אמונות ודעות׳. קול קורא במדבר יזכה להתייחסות רצינית יותר. אבל האמת היא שלא צריך ללכת רחוק. כבר עכשיו הם פוסקים הלכה נגד כל הרבנים. הרב טהרלב מאשר לבנות להתגייס נגד כל הרבנים בשתי הדורות האחרונים. הרב נבון קרא לשנות את נוסח ברכת שלא עשני אשה נגד כולם (חוץ מהרב ריסקין) וגם כתב פעם בעולם קטן ששאלת גיוס בנות היא לא שאלה הלכתית אלא חינוכית (ונעזוב לרגע את החוצפה שבאמירה שדבר שהחזון איש פסק עליו ייהרג ואל יעבור הוא לא שאלה הלכתית) הרב הרשקוביץ (האבא. שבעונותיי כי רבו הצבעתי לו בבחירות האחרונות) הקל לשמוע קול אשה מרמקול נגד כולן. שלא נדבר על הרב שרלו שברוב פסקיו הוא בבדידות מזהרת (עם עוד כמה רבנים מסוגו. סטייל הרב בני לאו ודומיו. שעל זה נאמר ערבך ערבא צריך)
17
ליאיר קליין
ירון | 26-01-2012 11:58
דווקא משום שאתה תלמיד ישיבת הסדר סטנדרטי כדבריך, אני כל כך מודאג. זה מה שהצמחנו בישיבות הסדר? סתימת פיות קולקטיבית לכל ארגון רבני שמא ישמיע קולות שונים מהרב מלמד. איפה מרחב החשיבה, איפה ביקורת עצמית. זו אינה ציונות דתית זו חרדיות ציונית במקרה הטוב. אינני יודע באיזה ישיבת הסדר אתה לומד, אבל דע, חלק ניכר מהרבנים בארגון בית הלל עליהם אמרת "אני לא סופר אותם" הינם רבנים בישיבות הסדר. ביום חמישי, כשתראה מי ומי הם באי הכנס תיווכח בעצמך. ביום כיפור דפוק חזק על החזה בדבריך "על זלזול הורים ומורים" בושה שאין כדוגמתה.
18
שו"ת הרי"ד
רונית | 26-01-2012 12:05
שעשעת אותי עם אזכור משל הננסים על כתפי הענקים בשו"ת הרי"ד, להזכירך, הרי"ד מביא משל זה כדי להצדיק את הכרעתו ההלכתית כנגד גאונים וראשונים שקדמו לו מתוקף עקרון "הלכתא כבתראי", בהכירו בערך עצמו ובנאמנותו לאמת... אפרופו קינתך על כך שאנו נתפסים לפלאף ומתעלמים מהשיח ההלכתי. זה מה שלקחת מהרי"ד? את המשל? או שמא את האומץ ההלכתי שלו? מעניין באמת באיזה ישיבת הסדר אתה לומד...
19
לירון ורונית
יאיר קליין | 26-01-2012 12:21
ירון- מה הקשר ׳מרחב חשיבה׳? מי דיבר על ׳ביקורת עצמית׳? אני טענתי טענה פשוטה. כמו שאף אחד לא יסמוך על סטודנט לרפואה נגד סוללת מנתחים בכירים. לא יאזין לעצת מ״כ טירוניים נגד שורת גנרלים משופשפים, כך לא ייתכן שאנו נלך לפי רבנים ממוצעים בהלכה נגד גדולי הרבנים ותלמידי החכמים. לזה אין לך תשובה. אגב, אני דיברתי על אלו שבכתבה אבל גם ר״מ בישיבת הסדר הוא לא בדיוק פוסק הדור. לרונית- אם אני שעשעתי אותך את קרעת אותי מצחוק. ברור שהריד מביא זאת כדי לאשר את המחלוקת שלו על גדולים אבל הוא מדגיש שזה רק בזכות שהוא נסמך על גביהם. וזה בדיוק ההבדל בין הרב מלמד והרב לבנון שנסמכים על רבנים לבין בית הלל שמקימים זרם חדש תלוש וחסר תמיכה תורנית משמעותית. אני לא רוצה לכתוב באיזה ישיבת הסדר אני לומד כי אנשים בעולמנו מאד סטיגמטיים והם ישליכו השלכות ממני, ומניסוחיי, על כל הישיבה. אני לא רוצה לפגוע בחבריי. אגב, מזה שענית רק לרי״ד אני מסיק שעם השאר את מסכימה. התקדמות יפה...
20
יאיר קליין היקר
רונית | 26-01-2012 12:54
טענתך המדהימה, כאילו כל פוסקי ההלכה המשתייכים לזרם החרדלי מבססים פסיקותיהם על דעת הרוב בהלכה ואילו פוסקי ההלכה המשתייכם לבית הלל אינם - מעוררת השתאות, לא פחות. אני מכירה טוב את פסק ההלכה של הרב פרופ' הרשקוביץ בנוגע לשירת נשים. אם אני מצליבה אותו מול האמירה של הרב לבנון, לפיה עדיף להתייצב מול כתת יורים מלשמוע שירת נשים - אני פשוט לא מבינה מאיפה לקחת את מסקנתך. פסק הרב הרשקוביץ מבוסס על דברי ראשונים, ואילו האמירה שעדיף ליהרג ולא לעבור על שמיעת קול באשה - מנוגדת, פשוט מנוגדת, לאושיות היסוד שבהלכה. למיטב זכרוני, ממה שלמדתי רק על שלוש עבירות על התורה נאמר יהרג ובל יעבור. עוד יותר שעשעת אותי עם אמירתך לגבי הרב נהוראי, שמתיר בנסיבות מסויימות שירות צבאי לנשים. הרב מלמד תומך בהצבעת נשים. הכיצד? והלא זה מנוגד בתכלית לפסק ההלכה של הרב קוק? אלא שהמציאות השתנתה, מעמד הנשים בעולם השתנה, והרב מלמד מתחשב בכך בפסיקתו. במה זה שונה ממה שעשה הרב נהוראי? זה ששני דורות (וואו, ממש מרשים, שני דורות שלמים!) של פוסקים פסקו נגד (וגם זה לא מדוייק, ר' פסקו של הרב גורן) - זה נותן מענה למציאות המתהווה היום בצבא? מעניין, למה לא הבאת את עמדת הראשונים בנושא שירות צבאי לנשים? אה, אולי כי הם היו אומרים שאשה שתצא למכולת לקנות ככר לחם היא בגדר מורדת... בקיצור, הדוגמאות שהבאת מופרכות, כולן נסובות על נשים, ואולי בכך העדת על עצם התופעה. נדרשת פסיקת הלכה אמיצה הנותנת מענה למציאות המשתנה בה נשים יוצאות לעבוד, מעורות בחברה ויודעות ספר. בעידן בו פוסקי הלכה משמיעים את קולם על דבר "ערוותה של האשה", ראוי שישמע קול הלכתי שקול, שמאיר את ההלכה באור אחראי, שמעצים נשים ולא דוחק אותן ללא הצדקה הלכתית, רק משום פחד קמאי מערעור אושיות הבית הפטריארכלי. אינני מסכימה עם דבר מדבריך, בפרט אני חולקת על חוסר דרך הארץ, מה פשר ההשוואה בין "ביבי" לבין רבני בית הלל. גם על ביבי לא מכובד לומר "אני לא סופר אותו", אוי ואבוי היה לבני לו הוא היה מדבר בצורה כזו. אבל על רב? רב שהוא ראש קהילה? מורה הוראה? איזו חוצפה, ממש ירידת הדורות, שחושבים שבגלל שהם עאלק קדושים, טהורים וצדיקים יותר מהוריהם, מותר להם הכל, לרבות ניבול פה.
21
יאיר - אתה צודק במאה אחוז. הרב מלמד ואפרתי
| 26-01-2012 13:11
הם באמת ננסים וכו'. אבל אתה טועה - החומרות שלהם הן כן דבר חדש. לאסור על מדריכה בבני עקיבא לדבר בישיבת מדריכים בגלל צניעות - זו חומרה חדשה. להחליט שיש יותר מצוות ישוב הארץ ביו"ש מאשר בתל אביב - זה דבר חדש, לאסור על קריאת דעות אחרות רק כי הן דעות אחרות - זו דעה חדשה, וכן הלאה. דבריך מוכיחים שברוב ישיבות ההסדר לא מחנכים לחשיבה ביקורתית אלא רק לסיסמאות.
22
רונית - שכחת גזרה של מלכות
אהבת ישראל | 26-01-2012 13:20
גם על זה יהרג ובל יעבור...
23
אהבת ישראל היקר
רונית | 26-01-2012 13:46
הנה, הסברת לכולנו כמה אנחנו צריכים ארגון רבני בית הלל, שיזכירו לנו, שרבני הציונות הדתית - הרב קלישר, הרב מוהליבר, הרב קוק, הרב עוזיאל ועוד ועוד - ראו במדינת ישראל (בין לפני הקמתה כרב קוק והרב מוהליבר ובין לאחר הקמתה ) על מוסדותיה הממלכתיים - חלק אינטגרלי מתהליך הגאולה. לכנות את פקודות הצבא הישראלי - גזירה של מלכות - זהו "חידוש" חמור מאוד, שמתעלם מדורות קודמים, זו אינה דרך הציונות הדתית. זו אולי חרדיות, אבל זו לא נאמנות למקור. אנחנו מבקשים לכבד את הדורות הקודמים של הרבנים. הקצנה מעבר לדעות העבר אינה נתפסת בעינננו כערך דתי, כי אם אבדן דרך. שמחה על תגובתך, היא חידדה עבור כולנו את הצורך לשמוע שוב את הקול הצלול שאומר - צבא ההגנה לישראל הוא שלנו, אנו מכבדים אותו ואת פקודותיו כפי שכיבדוהו רבותנו החשובים. לא תמיד מנהיגי הצבא צודקים, אפשר לחלוק, להתווכח, להשפיע בדרכי נעם, אבל פקודותיו של צבא ההגנה לישראל אינן, ואף פעם לא תהיינה ח"ו - גזירה של מלכות רשעה. ממלכתיות אינה פאסה, ב"ה, יש חוג רבנים שמזכיר לנו אותה.
24
לרונית
יאיר קליין | 26-01-2012 14:35
מתגלגל לי על הלשון איזה משפט שובינסטי אבל אני אתאפק... אהבת ישראל צודק לחלוטין מבחינה הלכתית. ההלכה לא מגדירה שמד כמלכות רשעה אלא כעניין עקרוני. אם צהל היה רוצה להחליק את הסיפור הוא היה עושה זאת כמו שהוא עשה עם החרדים וכמו שהוא היה עושה אם אלו היו בדואים או רוסים. אלא שלצהל נמאס מהנאמנות הכפולה. נמאס לו שחצי מהמפקדים שלו עד רמת המחטי״ם הם דתיים שמקשיבים לבורא שלהם יותר מאשר לילד בן 19 שנברא בדיוק על ידי אותו אלוקים. לכן הוא לא מתפשר. זו בדיוק הגדרת ההלכה ליהרג ואל יעבור. שיש כאן עניין עקרוני. לגבי הרב הרשקוביץ אשמח לדעת אילו ראשונים אלו. יש ראשונים שדיברו על רמקול לגבי שלא יוצאים ידי חובה כי זה לא כח גברא אך לגבי שירת נשים אין שום קשר לכח גברא לכן הפסק הזה הוא שערורייה (חוצמזה שהשר הרשקוביץ הפסיד את הקול שלי בעקבות הפסק הזה). לגבי הדרך ארץ אני אמרתי שאני לא סופר מבחינה הלכתית כי כנגד גדולי הדור זה טיפשי להקשיב לרבנים כאלה. אני לא אתווכח על ניסוח.׳אספור׳ או לא ׳אספור׳. הרעיון הוא שבכל תחום הולכים לפי הגדול ביותר לגבי הרב מלמד. שוב, במחילה, גילית בורות. הצבעת נשים מוגדרת מבחינה הלכתית כתלוייה בנורמות ולכן הרב הרצוג בספרו תחוקה לישראל על פי התורה צידד לאפשר גם עדות נשים מהאי טעמא שירות נשים בצבא הוא איסור גמור לכל הפוסקים מכל הדורות בלי יוצא מן הכלל!!!! חוץ מ...הרב טהרלב והרב בני לאו!!!!! המרחק בינם לבין החזון איש הוא כל כך אינסופי שזה עצוב לדבר על זה
25
הדיון מיצה את עצמו
ליאיר קליין | 26-01-2012 14:47
מציעה שתשמור באמת את המשפט השוביניסטי לעצמך. עצם השימוש התדיר שלך בהערות פוגעניות או ברמז הערות פוגעניות מעיד עליך ועל עומק השיח שמפותח בעולם הישיבתי בו צמחת. מצער שבחור צעיר סבור שלהלכה יש קול אחד, שעוד לפני ששמע חוג של מאה רבנים ושלושים רבניות (סליחה, אני מבינה שאתה בעסקי שוביניזם אבל בכל זאת) כבר פסל אותם. לגבי צה"ל - להגדיר את קביעותיו של המרן אהבת ישראל "צודק לחלוטין מבחינה הלכתית" מעיד על עומק הניתוח ההלכתי שלך... לגבי הרב הרשקוביץ - מהערתך עולה כי מעולם לא קראת את הפסק המלא. חבל, רדוד.
26
יאיר קליין - נחשפת בקלונך.
| 26-01-2012 14:51
הפוסל במומו פוסל. בעיקר בכל הנוגע לבורות. הרב גורן והרב אונטרמן שהיו הרבנים הראשיים לישראל כתבו שאין כל איסור הלכתי בשירות בנות בצה"ל. המכתב שלהם נמצא ביד כל אחת מהבנות הלומדות במדרשות והולכות לצבא, אתה יכול למצוא אותו באינטרנט אם תרצה. אבל או לדבר מתוך בורות (מהו האיסור בללכת לצבא? אם תצליח להגדיר איסור הלכתי אחד - תצליח לחדש דבר מה, כי פשוט אין) או להתעלם מהרבנים הראשיים לישראל - זו כבר רמאות. שתי האפשרויות לא נכונות. שוב, אתה מדבר בסיסמאות וניכר שאינך יודע דבר וחצי דבר בהלכה.
27
יאיר - מתגלגל לי על הלשון משפט ואגיד אותו בכל מקרה
| 26-01-2012 15:02
בור ועם הארץ אתה מבזבז את זמנך בישיבת הסדר. לך לעבוד.
28
הבהרה: אני בחורה
אהבת ישראל | 26-01-2012 15:03
בחורה דתיה (ולא חרדית) שאומנם עשתה שרות לאומי ולא צבא, אבל אני מקווה שזה בכל זאת לא הופך אותי לחרדית. לגבי דעותי על מדינת ישראל - אני מאמינה שהיא חלק מהגאולה, ואני אף יצאתי נגד העצומה של נערי התיכון - לא יוצאים נגד המדינה אלא משפיעים מבפנים. לגבי גזרה של מלכות - הבעיה זאת לא המלכות אלא המהות. להפך, אני מצהירה שאני מאמינה במלכות הנ"ל מה הבעיה? הבעיה לעומת זאת בדבריל שלך, זה שיהדות לא אמור להיות דבר נחמד, ולא אטרקטיבי, אלא דברי א-לוהים חיים! נכון שהמטרה הסופית זאת אהבת אדם ואור לגויים, אבל הדרך לשם לא פשוטה ולא אנחנו קובעים לעצמנו לפי הגיון פנימי ומה שנראה לנו, וממילא דת כזאת כבר קיימת, ע"ע נצרות...
29
והנה מה שעומד מאחורי הדברים:
חגי | 26-01-2012 15:17
http://www.srugim.co.il/2976-%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%A8%D7%95%D7%96%D7%9F-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%A0%D7%90%D7%9E%D7%A0%D7%99-%D7%AA%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%95%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%94-%D7%95%D7%94
30
אהבת ישראל היקרה
רונית | 26-01-2012 15:22
גם אני שירתתי בשירות לאומי, מה שלא הופך אותי ואת יתר התומכים בארגון בית הלל: "בית הלל - רפורמים במסווה של אורטודוקסים. הישמרו מהם מכל משמר!" כפי שציטטת בצורה כל כך נעימה, שכה הולמת את התואר בו את מתהדרת, שמעידה על עומק, וחקר, הבנת הנפשות הפעולות וחידוד המסרים המושמעים. למותר לציין שהפרכת כרגע את הטיעון לפיו יהרג ובל יעבור על פקודות הצבא. אם את מאמינה בממלכתיות הצבא לא ניתן לומר שקיום גזרותיו "יהרג ובל יעבור"
31
יאיר קליין - לפי סגנון ורמת הדברים
| 26-01-2012 15:37
אני מנחשת שאתה לומד בישיבת מצפה רמון
32
ל-31
| 26-01-2012 17:04
אני דווקא חשבתי על הר ברכה
33
31,32.
בני ראם | 26-01-2012 17:16
יש הרבה ישיבות שיכולים להיות בחורים שיכתבו בצורה כזאת. 
34
לצערנו רמת התגובות של יאיר קליין
| 26-01-2012 20:25
משקפת גם רמה של ראשי חלק מישיבות ההסדר.
35
ל-26
דוס | 27-01-2012 11:19
אני לא מבין מה אתה רוצה. יאיר אומר לך שהחזון איש פסק ששירות נשים לצהל הוא ייהרג ואל יעבור ואתה אומר שאין שום איסור הלכתי. אתה באמת חושב שאתה יודע הלכה טוב יותר מהחזון איש?
36
ל34
דוס | 27-01-2012 11:23
כמה יראת שמים נוטפת מהתגובה שלך
37
גם אין רבנים "גדולים" שחברים בארגון
אורן | 27-01-2012 12:27
הרי שמדובר על ארגון ההולך קו שהובילו ומובילים גדולי עולם, כרב סולובייצ'יק והרב עמיטל זכר צדיקים לברכה, ויבל"א הרב ליכטנשטיין שליט"א, שאף אחד מרבני החרד"ל דהיום ודאתמול לא מגרד את שולי סולייתו בתורה, יראה וחוכמה. ורוב רבני ה"אמונה" הם רבני החרד"ל בישיבות הקו ובמכינות, שלא מסוגלים להעביר שיעור בגמרא. איך אמר הרב עמיטל ז"ל, יש כל כך הרבה ישיבות היום אבל יש הרבה ראשי ישיבות שלא יודעים להעביר שיעור כללי בגמרא. כמה עצוב.
38
כל מה שהחזון איש אמר זה קדוש??
יהודה | 27-01-2012 12:56
החזון איש אמר שמי שאומר הלל ביום העצמאות הוא אפיקורס, יש כאן מישהו שמקשיב לו בעניין הזה??
39
מה הסרט שלכם??
בית שמאי | 29-01-2012 1:46
מה ההתקוטטות המטופשת הזאת??? למה לבזות ת"ח משני הצדדים??? הרי יאיר וחבריו לא ילכו בעקבות 'בית הלל' גם כשהם מאוגדים ונקראים בשם, ורונית וחבריה לא ילכו אחרי רבנים חרדלי"ם גם אם הם נסמכים על הדורות הקודמים??? אז למה זה טוב???? כל אחד ילך אחרי רבותיו ויעזוב את שאר היהודים בשקט!!!!. נ.ב. א' לא צריך להגיע לגזרת שמד בשביל יהרג ואל יעבור, החזו"א אסר את זה משום אביזרייהו דעריות. ב' לגבי שירות נשים בצה"ל, הרמב"ם ( הל' מלכים פ"ז הל' ד') כותב שמוציאים 'חתן מחדרו וכלה מחופתה, (ואל תגיד לי לעיין ברדב"ז כי הרב צביודה הסביר לא כמוהו (לא זוכר מה בדיוק הוא הסביר נראה לי שנשים צריכות להיות בעורף, אבל הוא בהחלט ציטט אותו בנוגע לשירות נשים בצה"ל)).
40
מי אתם שתקראו להם רבלך??תתביישו כולם פה תלמידי חכמים
דוד | 29-01-2012 14:40
ארגון ויוזה מבורכים.
41
כל מי
דוס | 29-01-2012 15:27
שחולק על כל גדולי הדור הוא רבל׳ך!!! אבל זה טוב לו. כי אם היה בית מקדש היו דנים את הרב שרלו וחבריו כזקן ממרא אך בזכות זה שהוא רק רבל׳ך הוא פטור מעונש זה כי בשביל להיות זקן ממרא צריך להיות תלמיד חכם
42
ל-26: דעת הרב אונטרמן
חיים | 06-02-2012 13:49
ב"ה ב' דברים, ר"ח מנ"א תשכ"ג לכבוד מר ש. יבנאלי ת.ד. 5195 ירושלים א.נ. קבלנו מכתבך והופתעתי לשמוע דברים מוזרים כאלה בשמי, שהם בניגוד גמור למה שאמרתי בנדון זה. אני גערתי בתוקף בהזדמנויות שונות לראשי בני עקיבא, וגם כשבאו נציגיהם בפני ישיבת המועצה של הרה"ר לישראל על שהם מביאים לחץ על בנות דתיות שלא יצהירו להפטר מצבא. ואני יעצתי להרבה הורים שבנותיהם דתיות, כי ישתמשו בזכות הניתנת להם על פי החוק ויפטרו מגיוס. מר דניאל לא שאלני מעולם על בתו ולא אוכל להאמין כי יאמר דבר בדוי כזה בשמי. גם לא נכון שאני כפוסק של התנועה, כל זה מפליא בזרותו וזו הפעם הראשונה שאני שומע בדותות כאלה. אגב: לפני שבועות אחדים באו אלי שני צעירים חברי "בני עקיבא" ובקשו לשמוע חוות דעתי בנדון הצהרות לבנות דתיות. פרשתי להם בפרטות כי צריכות להצהיר וגם פרשתי כי חיי הצבא עלולים לפגוע במדת הצניעות ומפני זה אנו שואפים לכך שכל גיוס הבנות, ולא רק דתיות, יתבטל לגמרי. הם גם מדפיסים את חוות דעתי באחד הקובצים שלהם וכדאי למצוא שם את המאמר (אינני זוכר שם הקובץ). ולכן יש לך הרשות להכחיש את שמועת השקר ולהודיע בסמכותי כי אין שמץ של אמת בכך, ורק מעשי שטן גורמים לתלות בוקי סריקי ברבני ישראל בניגוד לדעתם. וה' יהפוך לנו ימי בין המצרים לימי ששון ושמחה וירים …. עמו וקרן תוה"ק במהרה. איסר יהודה אונטרמן
43
ל-26: דעת הרב גורן
חיים | 06-02-2012 13:56
שלמה גורן – הרב הראשי לישראל ירושלים כ"ב טבת תשמ"ה לכב' הבת היקרה מיכל כהנא תחי' שלומך ישגה לעולם בתשובה לשאלתך במכתב (ללא תאריך) בדבר השמועות שהגיעו אליך כי אני מתיר לבנות ללכת לצבא/לשרות לאומי. עלי להודיע לך כי השמועות אינן נכונות כלל. ומעולם לא חוויתי דעתי מנקודת ההשקפה של ההלכה בעניין זה. לכן לא אוכל לצערי לענות לבקשתך לקבל פסק הלכה ברור ממני בעניין זה. עלי להזכיר לך כי קיים פסק הלכה של הרבנות הראשית שקדמה לי האוסר בנות להתגייס לצה"ל ומועצת הרבנות הראשית בראשותי לא עסקה כלל בסוגיא זו. בברכה הרב גורן