אבל כבד: אישי ציבור נפרדים בצער מהחזן והמנצח מרדכי סובול

שרים ואישי ציבור נפרדים הבוקר (א') בצער רב מהמנצח והחזן מרדכי סובול, שנפטר בפתאומיות מאירוע מוחי בגיל 67. שר החינוך נפתלי בנט נפרד מסובול: "אבידה גדולה לעולם החינוך והתרבות היהודית"

אבל כבד: אישי ציבור נפרדים בצער ממרדכי סובול
  "כנראה בשמים היו צריכים איזה מנצח ברמה למקהלת המלאכים" קלוגהפט נפרד מסובול (צילום: מתוך פייסבוק)

נפרדים מהד"ר למוסיקה יהודית: שרים ואישי ציבור נפרדים בצער רב מהמנצח והחזן מרדכי סובול, שנפטר בגיל 67 בלבד כתוצאה מאירוע מוחי, בעת ששהה בארצות הברית בתפילות החג.

"פטירתו של ד״ר מרדכי סובול היא אבידה גדולה לעולם החינוך והתרבות היהודית" מסר הבוקר (א') שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט והוסיף: "מפעל חייו להקים את עולם החזנות היהודית מאפר השואה ימשיך איתנו לנצח. קולו נדם אך לא מורשתו. יהי זכרו ברוך"

גם שרת התרבות והספורט, מירי רגב נפרדה מסובול ומסרה: "הצטערתי להתבשר על פטירת ד"ר מרדכי סובול, בעל נפש יהודית וציונית, אחד מגדולי החזנים של עמנו.

מרדכי ז"ל הנגיש את עולמן של החזנות ומוסיקת הנשמה היהודית ופתח שערי ניגון יהודי לקהלים רבים ומגוונים. מרדכי היה יוצר, חזן וגשר של תרבות בין חלקי עמנו בארץ ומעבר לים" עוד הוסיפה "לכתו בימים הנוראים, ימים של אמירת סליחות, מסמלת יותר מכל את מפעל חייו. יהי זכרו ברוך!״

בפוסט מרגש בפייסבוק, נפרד היועץ האסטרטגי משה קלוגהפט מסובול: "להתראות דוד גיבור שלי, אשר על המשמרת. היית על המשמרת של שימור המוסיקה היהודית, על משמרת הקמת עולם החזנות מאפר השואה, ומעל הכל – אדם שכולו אהבה למשפחה וגאוות המשפחה.

גיבור ילדותי. כנראה בשמים היו צריכים איזה מנצח ברמה למקהלת המלאכים, אתה כבר תדע להרים להם קונצרט. כל כך מתגעגע".

ח״כ ניסן סלומינסקי, יו״ר ועדת החוקה שהיה חבר קרוב של סובול כתב בצער: "בכאב לב נפרד היום מחברי, החזן והמנצח הנודע, מרדכי סובול. האיש והאגדה שהחיה את החזנות בימינו והרימה עד שמי מרום. שהדריך וחינך דורות של חזנים ושליחי ציבור רבים ושהפך את אומנות החזנות גם לנחלת הציבור כולו.

מלחין, ידען ומנצח שאין שני לו! איש משפחה חם, אהוב ואוהב הבריות. ידידי היקר שנדם קולו לעד. יהי זכרו ברוך!"

ד"ר מרדכי סובול נחשב למחייה החזנות בדורנו והיה מקובל כבר הסמכא מספר אחד בעולם בתחום החזנות. סובול קיבל את פרס החינוך מידי נשיא המדינה יצחק נבון בשנת 2006, וכן הוענק למרדכי סובול פרס ירושלים על תרומתו המיוחדת להחייאת החזנות בישראל.

סובול שימש כמנהל מוסיקלי ומנצח קבוע של התזמורת הסימפונית "יובל". מאחוריו מאות רבות של קונצרטים בארץ ובעולם בהם ניצח על תזמורות סימפוניות רבות, והקים אחריו דורות של חזנים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
חבל על דאבדין ולא משתכחין
שי | 16-09-2018 13:56
מחייה החזנות בדורנו . יחיד ומיוחד ואין מי שייכנס לנעליו הגדולות .