נשיא המדינה: "ראוי שנלמד מנוסח התפילה לחיי היום יום שלנו"

נשיא המדינה אירח הלילה כ-500 מתפללים לתפילת הסליחות המסורתית זו השנה החמישית בבית הכנסת של בית הנשיא: "לא סתם הווידוי נאמר כולו בלשון רבים"

"ראוי שנלמד מנוסח התפילה לחיי היום יום שלנו"
  (צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח הלילה (בין שלישי לרביעי), זו השנה החמישית, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא. הסליחות התקיימו בליווי הפייטן משה לוק והזמר דוד ד'אור. באירוע השתתפו כ-500 אורחים, בהם מתפללי בית הכנסת מתושבי השכונה הסמוכה למשכן, חניכי מכינות קדם צבאיות וחיילים מכלל היחידות בצה"ל.

"במסורת היהודית הסליחות נאמרות כולן בלשון רבים. 'חטאנו לפניך', אשמנו, בגדנו. הן כוללות אחריות גורפת ככל שניתן להעלות על הדעת. כולנו לא בסדר, בכל התחומים. כולנו אשמנו, חטאנו לפניך", אמר הנשיא למתפללים והמשיך: "היחיד המתוודה מתייצב לתפילה ונוטל על עצמו אחריות לחטאי הציבור כולו. כל יחיד ויחיד מוחזק כשותף לא רק לחטאים שהוא 'תרם', כי אם גם למה שתרמו עמיתיו, אחיו ובני עמו. יתרה מזאת, הווידוי איננו נאמר רק בשם ה'אנחנו' המתייצבים באותה שעה לתפילה. הווידוי נאמר בשם כל דורות ישראל עד כה".

(צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

עוד אמר הנשיא: "אחרי לקיחת האחריות הציבורית, על כל מה שלא נעשה כראוי, אפשר לשוב ולבקש- 'אבינו מלכנו חדש עלינו שנה טובה', שוב בלשון רבים. 'חדש עלינו' על כולנו. משום שלא רק העבירות הן של כולנו, גם המעשים הטובים במידת מה, נזקפים לזכות כולם, וגם התקוות והברכות".

"אני חושב שראוי שנלמד מנוסח התפילה, לחיי היום יום שלנו", הוסיף הנשיא ואמר כי "כולנו מחפשים את הטוב ביותר, למען העם, למען מדינת ישראל. על זה אין ויכוח. אבל יש בינינו מחלוקות מרות וויכוחים חריפים על הדרך הנכונה בה עלינו לצעוד. ולכן רצוי לפני כל דיון, קודם כל עימות, להבהיר זאת לעצמנו. אין 'אנחנו' ו'הם'. כולנו חלק מקהילה אחת. כולנו חפצים לעשות את הטוב ביותר למען עתידנו, למען עתיד ילדינו, למען עתיד מדינת ישראל. אנו חולקים על הדרך להשיג זאת, כך או אחרת, בגישה כזו או להיפך. אבל כולנו, יחד, מחפשים את טובתה של החברה הישראלית".

(צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

"אמירת הסליחות מספקת לנו הזדמנות לחשב מסלול מחדש. לא לחפש אשמים. להניח לעבר, לקחת אחריות ציבורית כולנו על כל מה שנעשה ולהישיר מבט לעתיד. כי מה שחשוב הוא לא כיצד הגענו הנה, אלא איך אנו יוצאים מכאן", סיים הנשיא את דבריו ובירך את הקהל בברכת שנה טובה ומתוקה וגמר חתימה טובה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
יש אנשים שיודעים לדבר על הכל בלי קשר אליהם
יפה יוסף | 13-09-2018 10:47
ילמדו אתכם מידות טובות כשהם בעצמם רשעים גמורים.זו אחת מנפלאות הבריאה.