אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מקרר מהדרין וחג"ז: שאלות ותשובות הלכטכניות לרה"ש

לקראת שני ימי ראש השנה מפרסם הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת, הוראות לציבור בנושאים הלכטכניים על מנת למנוע תקלות

מקרר מהדרין וחג"ז: שאלות ותשובות הלכטכניות לרה"ש
  (צילום: Chen Leopold / Flash90)

לקראת שני ימי ראש השנה מפרסם הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת, הוראות לציבור בנושאים הלכטכניים על מנת למנוע תקלות.

בין השאר הצעה לבעלי מקרר מהדרין שתפקודו עלול להיפגע ביומיים של החג, אזהרה לבעלי כיריים גז עם מצת חשמלי ולמדליקים נרות חשמליים וקריאה לבעלי מכשיר שמיעה המסוגלים לכך, לנסות ולשמוע את תקיעת השופר ללא מכשיר.

מקרר

במקררים רבים עם הכשר שבת 'למהדרין' המבוסס על שיטות מחמירות (לא של מכון צומת אלא של מכוני הלכה אחרים), כאשר המקרר ב'מצב שבת' מערכת ההפשרה פועלת בצורה לא יעילה, שאינה מותאמת ליומיים רצופים כמו בראש השנה, ותפקוד המקרר נפגע. פתרון אפשרי לכך הוא לחבר את המקרר בערב החג לשעון שבת, ולכוונו כך שיכבה את המקרר לרבע שעה פעמיים ביממה. עם חידוש הזרם החשמלי תיעשה פעולת הפשרה והמקרר יעבוד בצורה יעילה יותר.

חג"ז

בכיריים שבהם הלחיצה על כפתור ברז הגז (המאפשרת את הדלקת הלהבה) מפעילה גם את המצת החשמלי – חובה לנתק את התקע של הכיריים מרשת החשמל לפני החג, כדי לאפשר את הבישול בכיריים בחג בהעברה מאש לאש (ובשימוש ב'חגז' לכיבוי הלהבה).

נר חשמלי

נר השבת (והחג) החשמלי של מכון צומת ('לינר') מיועד להדלקה בערב שבת ובערב יום טוב בלבד. אישה שמנועה מלהדליק נר רגיל ומשתמשת ב'לינר' כנר שבת, צריכה להכין סט נוסף של נרות רגילים במקום בטיחותי (עששית או 'אקווריום') שאותם תדליק בהעברה מאש לאש. בהעדר אפשרות כזאת אסור בשום אופן להדליק נר חשמלי ביו"ט

לשמוע קול שופר עם מכשיר שמיעה

ההלכה שהיא שבתקיעת שופר צריך לשמוע קול שופר מקורי בלבד, החזו"א נטה להקל בדבר, משום  שהמרת גלי הקול לגלי חשמל וחזרה לגלי קול נעשית באופן מיידי ומשום כך  דינו כקול טבעי.

אך פוסקים רבים סבורים שתהליך זה מפקיע מהקול המופק מהמכשיר את הגדרת "קול שופר" לכן מי שיכול לשמוע ללא מכשיר עדיף שיסיר אותו, או יחליש את עוצמת השמע כך שניתן יהיה לשמוע את קול השופר ללא תיווך המכשיר ויקפיד לעמוד בסמוך לתוקע.

מי ששומע רגיל באוזן אחת, אך נזקק למכשיר שמיעה באוזנו השנייה ראוי לכתחילה לכסות את האוזן עם המכשיר, כדי שהקול השולט והעיקרי יישמע באמצעות האוזן הבריאה (תחומין כט).

החלפת סוללות במכשיר שמיעה לחג

מכיוון שאסור להדליק ולכבות את מכשיר השמיעה בשבת וחג, צריך להחליף סוללות לפני כניסת החג ולהשאירו פועל ברציפות. אם אין סוללה שיכולה להפעיל את המכשיר למשך שני ימי החג ברציפות, אפשר להחליף סוללה באמצעות נוכרי. כאשר אין אפשרות כזו, אם חסרון המכשיר מסב צער רב למשתמש, ניתן לסמוך על הפוסקים המתירים לעשות זאת בשינוי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו