אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה עושה זמרת חוזרת בתשובה שרוצה להמשיך להופיע?

בפאנל זמרות דיברו דין-דין אביב ולאה שבת על "מקומן של נשים דתיות במוסיקה". הזמרות שנמצאות בתהליך של חזרה בתשובה סיפרו את לבטיהן לגבי הופעה מול קהל המכיל גברים. לאה שבת: "לא לעשות דברים שהם בנפש שלך, בגלל הלכה כזו או אחרת מעידה שיש כאן משהו לא הגיוני, וזה אומר שצריך לחפש את הדרך הנכונה והאמיתית כן לעשות את זה".

מה עושה זמרת חוזרת בתשובה שרוצה להמשיך להופיע?
  משהו לא הגיוני. לא שבת (מזמור)

דתייה יכולה להיות זמרת?

בשאלה הזו ובעיקר בסוגיית "מקומן של נשים דתיות במוסיקה" דנו בתחילת השבוע בביה"ס למוזיקה מזמור שבקרית החינוך גבעת ושינגטון.

הפורום התקיים בהנחייתה של חוקרת השירה וזוכת פרס החינוך לשעבר סיון הר שפי ובהשתתפותן של לאה שבת, דין דין אביב,  חבר הנהלת מזמור הרב מרדכי ורדי, המנהל האקדמי במזמור והיוצר דניאל זמיר, הזמרות אודהליה ברלין ואורה ברנס ומנהל ביה"ס מזמור איציק וייס.

במהלך הפורום דיבר הרב ורדי על הסוגיות ההלכתיות בסוגיית שירת הנשים, מהמקלות ועד המחמירות האוסרות בכל מקרה על שירת נשים בפני ציבור הגברים. בדבריו הזכיר ורדי את הפסיקות המקלות של הפוסק הרב דוד ביגמן שמתיר שירת נשים כאשר ההערכה היא שמדובר בהקשבה ובשירה תמימה ללא כוונות לב שאינן צנועות.

הרב ורדי: "איני חושב שערך של צניעות צריך לגרום לאישה לצמצם את הנפש שלה ואת ההוויה שלה. בשל ערך הצניעות לפעמים הדבר אכן קורה וזה מצער מאוד. הלכות הצניעות צריכות לאפשר לנשים לבטא את עצמן באופן שלם ולא לגרום להם שיתכווצו".

לא מקנאה בזמרת דתיה

הזמרת לאה שבת הגיבה לדברי ורדי: "אני מבינה את ההתלבטות של מי שנולדה לתוך העולם הזה איך אני לא מקנאה בה על הקשיים והלבטים שהיא עוברת."

"כשאני בהופעות אני עוצמת עיניים, המפגש שלי עם פרטים בקהל ויצירת קשר אישי היא ממש בלתי אפשרית. לא לעשות דברים שהם בנפש שלך, בגלל הלכה כזו או אחרת מעידה שיש כאן משהו לא הגיוני, וזה אומר שצריך לחפש את הדרך הנכונה והאמיתית כן לעשות את זה".

אורה ברנס הדגישה כי היא מצידה שרה מול גברים.

ברנס: "לא כי יום אחד קמתי והחלטתי על כך, אלא זה פשוט כי זה קרה. כל היצירה שלי מבוססת על המטען הגדול והחינוך לערכים ושורשים שעליו גדלתי וחונכתי. לכן אני לא חוששת שכשאני עומד על במה ושרה את השירים שלי, אני משדרת משהו שאינו נכון או אינו טהור".

"באופן כללי בכלל לא פשוט להיות אישה גם אם את לא יוצרת", ציינה דין דין אביב ששימשה כסולנית בלהקת גאיה ובפרוייקט של עידן רייכל.

"אנחנו צריכות לעשות הרבה דברים נוספים בבית: לכבס, לבשל, לגדל ילדים ולהניק מעבר לשאיפות האישיות שלנו. למרות שהיום אני שומרת תורה ומצוות אני כן שרה מול גברים, אבל היום אני שרה ממקום אחר- ממקום של צניעות גדולה."

"אמנם אף פעם לא הייתי פרובקטיבית אבל היום זה ממש אחרת. אני שרה כדי לחבק אנשים רעים כטובים, חכמים וטיפשים. אני לא מאמינה שמישהו מגיע להופעות שלי לשמוע אותי שרה מתוך כוונות שאינן טהורות. בכלל מרבית האנשים לא יודעים כלל שקול באישה זה ערווה ועד שלא דיברו על זה אף אחד לא העלה על דעתו את הנושא וככה בשל האקו סביב הנושא רק סיבכנו את עצמנו".

תהיו טובות ותביאו קהל נשי

המנהל האקדמי במזמור דניאל זמיר התקשה מצידו להבין את המהומה הציבורית סביב נושא שירת הנשים: "אני מבין את ההתלבטותיות שלכן בנושא. אבל אני מציע שכיוצרות  תעבדו קשה, תהיו טובות, ותלכו להופיע.

"יש המון בני אדם בעולם ומתוכם בערך 3.5 מליארד נשים. זה מספיק קהל. מספיק עם הדיבורים. פשוט תהיו טובות במה שאתן עושות ואז יהיה לכן קהל נשים רב".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
"הפוסק הרב דוד ביגמן"
א.ב. | 19-01-2012 14:43
לא צריך להפוך כל ראש ישיבה (בקושי) להיות פוסק. מבלי לזלזל חלילה ברב ביגמן, אבל לא כל אדם שנקרא רב הוא פוסק ורשאי לבטל בהבל פיו הלכות המקבולות בעם ישראל מדורי דורות על בסיס רעיונות פלורליסטיים- הומאניים וכד'. ההלכה אוסרת שמיעת זמרת, נקודה. אם ישנם שוליים קיצוניים- לא צריך להפוך אותם לדעה מבוססת וקבילה.
2
יש הרבה הופעות של נשים
ג.ש. | 19-01-2012 15:06
ישנם הרבה הופעות של זמרות נשים עם קהל נשים. פשוט תתעדכנו - זה קיים. והקהל נהנה. והכל נפלא! לא צריך לעשות בעיות. תסתכלו מסביב יש המון יצירתיות ועולם האומנות של הנשים הוא רחב. בשנים האחרונות גם ישנה תופעה רחבה מאד של קולנוע נשי ולא רק סרט אחד אלא עשרות סרטים כל שנה! שימו לב לדבר הזה. גם הבת שלי בחוג לדרמה בבית הספר שלה - נהנים שם מאד וזה יצירתי ברמה מאד גבוהה. בהופעות באות כל אמהות הכתה ומתרגשות יחד עם הבנות. אז קדימה לעבודה וליצירתיות.!
3
מי זה הרב דוד ביגמן?
יעל | 19-01-2012 18:36
כל אחד שעשה מבחנים ברבנות יכול לפסוק מה שבא לו?