אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

החלטה דרמטית במצפה כרמים; בבית היהודי בירכו, במרצ גינו

בימין מצדיעים להחלטה להסדיר את מצפה כרמים כיישוב קבע: "יש שופטים בירושלים". מנגד, הח"כים ממרצ הוציאו תגובות מחאה כשהם מאשימים את בית המשפט המחוזי בירושלים ש"מכשיר את המאחז הבלתי-חוקי"

החלטה דרמטית במצפה כרמים; בבית היהודי בירכו, במרצ גינו
  היישוב מצפה כרמים (צילום: נועם מוסקוביץ'/ פלאש 90)

בימין מצדיעים הערב (שלישי) על ההחלטה להסדיר את מצפה כרמים כיישוב קבע. מנגד, חברי הכנסת ממרצ הוציאו תגובות מחאה כשהם מאשימים את בית המשפט המחוזי בירושלים ש"מכשיר את המאחז הבלתי-חוקי".

ניצחון ההגינות והשכל הישר

שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט, התייחס להחלטת בית המשפט בנוגע ליישוב מצפה כרמים: ״ברכותיי לבית המשפט המחוזי בירושלים שפסק להסדיר את היישוב מצפה כרמים. אני שמח שההגינות והשכל הישר ניצחו. זו החלטה נבונה שהגיעה לאחר מאבק ממושך של תושבי היישוב. יגעתם ומצאתם, האמינו. השלב הבא הוא בניין היישוב והקמת משפחות לתפארת בו.ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא אחת מאבני היסוד של העם היהודי בארצו. זהו עוד צעד בדרך להפיכת ההתיישבות לחלק אינטגרלי ממדינת ישראל״

נוקאאוט למערכת המשפט

חה"כ בצלאל סמוטריץ' אמר כי זהו "צעד קטן ותקווה גדולה". לדבריו, "החלטת בית המשפט על החלת תקנת השוק (סעיף 5) על היישוב מצפה כרמים היא נוקאאוט. צעד חשוב בכיוון הנכון. אני שמח שהשכל הישר גבר ובעקבות ההחלטה אפשר יהיה להסדיר את מצפה כרמים ולהמשיך בהסדרת חלק גדול מההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון".

בהמשך ברך את תושבי מצפה כרמים ואיחל להם "לצאת סוף סוף לדרך חדשה של בניין ופיתוח הישוב". לבסוף הביע את תקוותו "שהמנהל האזרחי יפנים את הביקורת שהעביר עליו בית המשפט, לרבות הוצאות המשפט הגבוהות שנפסקו נגדו, ויפסיק לתקוע מקלות בגלגלי הסדרת ההתיישבות."

חודש מבורך של התיישבות

יו"ר האיחוד הלאומי, השר אורי אריאל: "זהו חודש מבורך של התיישבות. לאחר החלטת קבינט הדיור להקמת שלושה יישובים חדשים, מגיעה החלטת בית המשפט בנוגע למצפה כרמים. ההחלטות המשמעותיות הללו מחזקות ומרחיבות את ההתיישבות בארץ ישראל. נמשיך לפעול לטובתה ולמען התושבים. מי יתן והחלטה זו תפתח את הדלת להחלטות מושכלות נוספות של בית המשפט".

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן כתב בטוויטר: "מברך את בית המשפט שאישר את תקנת השוק – תקנה המכשירה את הישוב מצפה כרמים. פסק הדין הזה מקנה לנו כלים לחזק את ההתיישבות ולהמשיך ולהסדיר עוד ועוד יישובים בארץ ישראל."

חה"כ מוטי יוגב: "יש שופטים בירושלים, הם יושבים בבית המשפט המחוזי. ברכות לשופט ארנון דראל שהסדיר בפסיקתו ובצדק, את היישוב מצפה כרמים. בזכות פעילותם הענפה של שרת המשפטים וציוותה, חברי מפלגת הבית היהודי וגורמים נוספים למען הסדרת ההתיישבות, יוסדרו עוד הרבה ישובים צעירים בכל רחבי ארץ ישראל. הפסיקה הזאת היא פתח עבור ההתיישבות, שתחזק את מרקם החיים הנורמלי ביהודה ושומרון."

בתנועת רגבים, שיזמה את חוק ההסדרה, אמרו על פסק הדין: "תוצר של מאבק משפטי ממושך, שנוהל על ידי היישוב וגורמי ההתיישבות שדרשו להסדיר את היישוב שהוקם על ידי מדינת ישראל. מדובר בהחלטה היסטורית ומבורכת. אנו קוראים ליועץ המשפטי לממשלה להחיל את העקרונות שנקבעו בפסק הדין גם על יישובים נוספים ביהודה ושומרון, שנדרשת הסדרתם".

מפלגת האיחוד הלאומי בירכה גם היא על הצעד מול היישוב השנוי במחלוקת: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט שבחר ובצדק להסדיר את היישוב מצפה כרמים. זה ציון דרך להכשרת כלל ההתיישבות שטרם הוסדרה כחוק. אנו תקווה שמגמה זו תביא לשחר של עוד ההסדרה, עוד בנייה ועוד צמיחה של התיישבות יהודית ביהודה ובשומרון".

שילה אדלר מנכ"ל מועצת ישע לשעבר ומועמד לראשות מטה בנימין: פסק הדין בעניין מצפה כרמים הינו דרמטי וחשוב מאוד להתיישבות. "הייתה לי הזכות כמנכל מועצת ישע להיות שותף במאבק המשפטי ומאמצי ההסדרה של תושבי מצפה כרמים היקרים שנהלו מאבק חכם בהובלת ראשי ההתיישבות ומועצת ישע . פסק הדין התקדימי והעקרוני יאפשר לנו לפעול להסדרת מקומות רבים נוספים ביוש ובבנימין".

תחילת הסדרה של אתרים נוספים

יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני בירך את תושבי מצפה כרמים עם ניצחון היישוב: "ציפיתם ליום הזה זמן רב, וכעת לשמחתנו החליט בית המשפט לאשר את מצפה כרמים. לאחר שנים של עינוי דין זו החלטה חשובה ומשמחת.

אנו מברכים על כך שהצדק והחוק ניצחו. לאחר דיון ארוך של כ-8 שנים בערכאות השונות הוכח כי הדיון העינייני בבית המשפט המחוזי שעוסק בנתונים ובעובדות על פי סדרי הדין והחוק, מגיע לחקר האמת ועל כן קיבל את מלוא טענותינו הצודקות. זו בשורה טובה להתיישבות ומכאן סלולה הדרך לתכנון והסדרת שכונת מצפה כרמים, ובכך גם סיוע לתחילת הסדרה של אתרים נוספים".

בג"ץ הופך לסניף של מועצת ישע

מנגד, במרצ תקפו את החלטת בית המשפט הצפויה לאפשר את הסדרת היישוב מצפה כרמים. ח"כ מוסי רז הגיב: "לצערי, בנושא ההסדרה, בג"ץ הופך לסניף של מועצת ישע. כל אישור של התיישבות לא חוקית הוא תקדים מסוכן שמאותת למתנחלים להמשיך בדרכם הנפשעת, ומרחיק את ישראל מפתרון שתי המדינות".

ח"כ מיכל רוזין: "הפסיקה של בית המשפט המחוזי בירושלים היום משמשת כשופר לאידיאולוגיה ההרסנית ששרת המשפטים איילת שקד מקדמת, תוך מסכת איומים על מערכת המשפט, באופן החותר תחת עקרונות היסוד של המשפט החוקתי והאופי הדמוקרטי של המדינה. הכשרת המאחז מצפה כרמים היום קובעת כי זכות הקניין של הפלסטינים אינה שווה לזכות הקניין של היהודים וכי הממשלה יכולה להסדיר מאחזים ככל העולה על רוחה, גם בהינתן שיש בעלים פרטיים לקרקע. רוח המפקדת של השרה איילת שקד הרואה בעקרונות הבסיסיים של הדמוקרטיה כאויב מחלחלת למטה במערכת המשפט, ואני קוראת לבית המשפט העליון לבטל תקדים מסוכן זה."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הסדרה
יחיאל מויל | 29-08-2018 1:25
צביעות הרי בית המשפט הוא קודש הקודשים רק