אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שירת נשים: הרב קוק יצא מהאולם, הרב זוננפלד נשאר

הסיפור הבא על הרב קוק זצ"ל, הרב הראשי לישראל והרב זוננפלד זצ"ל רבה הראשון של העדה החרדית בארץ באותה התקופה, יכול להעיד על השוני הגדול שעברו שני הצבורים. פעם כשהיו בקבלת פנים מטעם ממשלת המנדט, הופיעה זמרת, הרב קוק יצא מהאולם ואילו הקנאי הגדול נשאר בפנים.

שירת נשים: הרב קוק יצא מהאולם, הרב זוננפלד נשאר
  יצא מהאולם. הרב קוק (פלאש90)

הסיפור הבא על הרב אברהם יצחק הכהן (הראי"ה) קוק זצ"ל, הרב הראשי לישראל והרב יוסף חיים (הגריח"ז) זוננפלד זצ"ל רבה הראשון של העדה החרדית בארץ באותה התקופה, יכול להעיד על השוני הגדול שעברו שני הצבורים.

סיפר הרב יוסף לייב זוסמן (מתלמידי הרב חרל"פ): "שמעתי מאחד מנכדי הרה"ח ר' מנדיל בריכטא שליט"א… שפעם קרה – כנראה בתחילת בואו של מרן הרב (קוק) זצ"ל לירושלים.

שהייתה אז איזו הופעה מלכותית, איני יודע את מהותה, והתקיימה אז קבלת פנים שהופיעו בה מרן הרב זצ"ל עם הגבאי שלו ר' לייביש ז"ל, וכן הגריח"ז זצ"ל עם הגבאי שלו שהי' אז ר"מ בריכטא הנ"ל, ופתאום הופיעה שם איזו רקדנית וזמרת והתחילה לזמר לכבוד האישיות שהופיעה אז.

ומיד מרן הרב זצ"ל ברח משם בכל כחו, ממש רץ מאד, והגריח"ז זצ"ל נשאר במקום, רק סתם את אזניו באצבעותיו, והי' כנוס בתוך עצמו ומתנענע וראשו מורד למטה.

ואז הגבאי שלו שאל אותו, היתכן, שהוא הרי הוא קנאי נשאר במקומו, ואילו הרב שאינו קנאי ברח משם. וענה לו הגריח"ז "עסאיזניכסט קיין כבוד המלכות צו אנטלויפן". שאין זה כבוד המלכות לברוח, שכאמור היה זה אירוע מטעם הממשלה הבריטית.

(הסיפור לקוח מתוך הקובץ התורני 'מאבני המקום' כרך י"ד.)

היום דווקא תלמידיו של הרב קוק הם אלה שדורשים את ההשארות באולם ואילו ממשיכי דרכו של הרב זוננפלד בעדה החרדית נוהגים כרב קוק.

האם העולם התהפך?

כמו מי אנחנו צריכים לנהוג, כמו אבי הכיפות הסרוגות או כמו אבי העדה החרדית?

==

הסיפור פורסם שוב ב'בסוד שיח'  של שאול שיף.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
אם היה מדובר בשלטון יהודי, אני מניח שהרב זוננפלד היה
| 18-01-2012 16:32
יוצא
2
כדאי לשאול החומרה בנושא שירת נשים השתלטה על הציבור ?
שחר | 18-01-2012 21:42
למי יש אינטרס להפוך את זה ליהרג ובל יעבור ?
3
נו באמת
ועקב | 19-01-2012 1:10
הכותרת נשמעת די מבטיחה, אולם בגוף המאמר מתגלה שהרב זוננפלד סתם את אזניו, הבדל קטן, הוא לא נכפה על ידי גורמים אנטי דתיים לשמוע שירת נשים בפקודה, אלא רק סתם את אזניו, אין ספק שאם החיילים שיצאו מן האולם היו נשארים וסותמים את אזניהם היו זוכים לאותה ביקורת שזכו לה כשיצאו.
4
נראה לי שהכתבה קצת מבלבלת
. | 22-01-2012 9:54
אני לא מחווה דעת בנוגע להיום אבל לענ"ד הרב זוננפלד נהג ע"פ הפשט בעוד שהרב קוק יצא כדי שלא להפגע בקדושתו ולא בתור הלכה יבשה ולכן קצת קשה להתאים את המקרה אחד לאחד למצבנו.
5
החרדי יישאר כל עוד מדובר ב"פריץ" האימתני
שי | 22-01-2012 15:33
הגישה החרדית עוצבה בגלות, ולכן הנוהגים לפיה ירקדו "מה יפית" או לכל הפחות לא יתנגדו כשמדובר באירוע המאורגן ע"י הפריץ הגוי/השגריר הזר. הרי חלילה לנו לפגוע בגויים, שמא יפגעו בנו!..
6
באמת חבל שהיום זה בדיוק ההיפך עם תלמידי השניים...
חרדלניק | 02-01-2014 12:07
אנו רואים יותר פריצות בעולם הכיפות הסרוגות מבבני ההנהגה הליטאית כחו לדוגמא את האתר הזה כדוגמא !
7
הרבי
נועם | 21-02-2022 11:37
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף