אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התנגדות בתוך הרבנות הצבאית לרבצ"ר החדש

בתוך הרבנות הצבאית יש מרמור רב כלפי ההחלטה להצניח רבצ"ר מחוץ למערכת. וזו כנראה המשימה הראשונה של הרב רפי פרץ להרגיע את פקודיו

התנגדות בתוך הרבנות הצבאית לרבצ"ר החדש
  הרב רפי פרץ (דובר צה"ל)

הרב רפי פרץ, ראש מכינת עצמונה, נבחר בשבוע שעבר לתפקיד הרב הצבאי הראשי. כלי התקשורת עסקו בעיקר ביחס של "הרב המחבק" לגילויי סרבנות בקרב חיילים מהציונות הדתית. גם אירוע "אסון הכבל" שבו השתתף הרב רפי פרץ כטייס המסוק ואף ננזף על ידי ועדה חיצונית בראשות השופט אליהו וינוגרד (ולמרות הנזיפה, צה"ל המשיך להעסיק את הרב רפי פרץ) – טופלה בהרחבה על ידי כלי התקשורת.

אך נראה שהתקשורת "שכחה" את אנשי הרבנות הצבאית – מה הם חושבים על המינוי והאם לדעתם הרב רפי פרץ הוא האיש הנכון במקום הנכון.

בחירתו של הרב רפי פרץ לתפקיד הרבצ"ר היא למעשה הבחירה השלישית, או יותר נכון חוסר הבחירה במועמד בכיר מתוך הרבנות הצבאית. הרב ישראל וייס, הרב הצבאי הראשי לפני 9 שנים, נבחר לתפקיד כשהוא בדרגת סגן אלוף בלבד. לפניו עמדו מועמדים בכירים יותר בתוך הרבנות אך הצבא העדיף אותו על פני בכירים במערכת הרבנות הצבאית.

אחרי הרב ישראל וייס, נבחר לתפקיד הרב אביחי רונצקי, רב היישוב איתמר ואיש ההתיישבות. זו הייתה הפעם הראשונה שלתפקיד הרבצ"ר הובא אדם מחוץ להרבנות הצבאית. למערכת הצבאית היו מספר סיבות לבחירה ברב רונצקי, אך הסיבה העיקרית הייתה לשכך את זעמו של הציבור הדתי לאומי אחרי אירועי ההתנתקות.

הרמטכ"ל חלוץ סבר, שרב צבאי המגיע מתוך עולם הציונות הדתית ומתוך עולם ישיבות הסדר וההתיישבות, יוכל ליצור אמון מחודש בקרב הכיפות הסרוגות. אלא שגם אז, בתוך הרבנות הצבאית הייתה התנגדות למינוי מבחוץ. גורמים בתוך הרבנות הצבאית התלוננו לאורך כל תקופת כהונתו של הרב רונצקי כי הרבצ"ר לא עוסק בתפקיד הבסיסי והמסורתי של הרבנות הצבאית – עולם הכשרות בתוך הצבא, שמירת השבת בבסיסים, ועזרה וסיוע לצרכיו הדתיים של החיילים שומרי המצוות אלא שהרב רונצקי עסק יותר בתחומי התודעה יהודית, הרמת המורל בצבא, עיסוק במוסר המלחמה הצה"לי ומפגשים ללא מתווכים עם החיילים בשטח.

הרב רונצקי, אומרים ברבנות הצבאית, חרש את הבסיסים ונפגש בשטח עם הפלוגות והמפקדים. בתחומי "התודעה היהודית" הוא עשה מהלכים משמעותיים (שעוררו התנגדות גדולה בקרב חיל החינוך שטענו כי הרבצ"ר פולש לתחומם), אבל מבחינת העיסוק הבסיסי של הרבנות הצבאית – גוף שעניינו לעזור לחייל הדתי בשמירת מצוות ושמירה על אורח חייו הדתי – הרב רונצקי לא היה שם.

וזו גם הסיבה להתנגדות שיש היום בקרב גורמים ברבנות הצבאית נגד הרב רפי פרץ. אנשי הרבנות הצבאית רצו שהרב אל"מ שלמה פרץ, סגן הרבצ"ר וראש מערך הכשרות בצה"ל – רב צבאי שמשמש עשרות שנים במערכת הוא זה שיהיה הרב הצבאי הראשי.

לטענת אותם גורמים, כשמערבים פוליטיקה ואינטרסים כאלה ואחרים במינוי לתפקיד כמו של הרב הצבאי הראשי – מערכת הרבנות הצבאית היא הראשונה להיפגע. הרב ישראל זנגרביץ', מי שהיה סגן הרבצ"ר לפני 9 שנים, אמר לסרוגים שרק ברבנות הצבאית מביאים אדם מחוץ למערכת. "לא שמענו שלתפקיד קצין רפואה ראשי הביאו אדם מבחוץ רק לרבנות הצבאית. למה? פוליטיקה. רצו אדם שיילחם נגד הסרבנות".

גם הרב ישראל וייס, הרבצ"ר לשעבר, אמר בראיון לרדיו קול חי כי ראוי היה שיבוא אדם מתוך המערכת. "אמרתי לראש אכ"א כבר לפני שבועות אחדים שהייתי מעדיף מאוד שהמינוי לרבצ"ר יהיה מינוי שמגיע מבפנים. גם כשאני התמניתי לרבצ"ר היו שמות רבים שהועלו מבחוץ ואני שמח שבסוף התבונה גברה ומינו אדם מבפנים"

עוד אמר הרב וייס כי "רבנים שנמצאים משך דור שלם בתוך העשייה הצה"לית וברגע האחרון, רגע לפני שהם מגיעים לפסגה, מבצע הצבא מעקף וממנה מישהו מבחוץ – זה מתסכל. הצבא לא עושה כדבר הזה בשום חיל אחר, לא במינוי קצין חינוך ראשי ולא במינוי קצין רפואה ראשי".

אך למרות ההתנגדות מנסה הרב רפי פרץ להרגיע את אנשי הרבנות הצבאית. בראיון לעיתון "מקור ראשון" אמר הרבצ"ר החדש כי "כשיכירו אותי ידעו שאני שאני לא רק מגיע מבפנים אלא מהאמצע של הבפנים. אני לא יודע להגיע לאנשים מבחוץ".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לא הבנתי שום דבר
| 17-02-2010 18:31
מה זה?
2
הרב וייס היה שפיץ רציני.
חיים, אחד מבפנים. | 20-05-2010 12:58
לאן הוא נעלם?!?! הרבצ"רים שבאו אחריו לא מדגדגים את וייס וקודמיו.