שוטף שכח אותי: הציונות הדתית נגד תשלום מאוחר

"שוטף פלוס" הוא נגע מוסרי שרבים מאתנו שותפים לו, לפעמים בלי לשים לב שמדובר בפגיעה קשה לגופים אחרים. רבים לא מדברים על הנושא, אך בידינו לשנות את הדבר. הגיע הזמן לעשות תשובה ולהתחיל לשלם בזמן

שוטף שכח אותי: הציונות הדתית נגד תשלום מאוחר
  מתנגדים לתשלום המאוחר. אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

הנביא עמוס זועק: "אריה שאג מי לא ירא", "אם יתקע שור בעיר ועם לא יחרדו". תפקידו של חודש אלול הוא בראש ובראשונה לעורר, לזעזע ולהזכירנו: עורו והתעוררו, קרב יום המשפט שבו כל באי עולם יעברו לפניו כבני מרון. לפיכך חובה מוטלת עלינו לפשפש במעשינו ולשוב בתשובה שלמה לפני אדון הסליחות. זאת, הן ברמה המשפחתית או האישית, והן ברמה המקצועית, הארגונית והמוסדית שבמסגרתה אנו עובדים ומוצאים את פרנסתנו.

בפתח הדברים אציין, שאין אני כותב את הדברים כלפי גוף או אדם זה או אחר באופן ספציפי. הדברים נכתבים בשביל שנצליח סוף סוף להתנער מהנגע המוסרי שרבים מאתנו שותפים לו, ושעליו אנו חוששים לדבר. מדובר בנגע שעלינו לזעוק עליו עד לב השמיים ולהתפלל עליו: זוהי מחלה שגם אנשי חינוך גדולים, העוסקים יום יום בתורה לוקים בה, לפעמים בלי לשים לב שמדובר בפגיעה קשה – עד כדי פשיטת רגל – של אנשים וגופים אחרים.

אין זאת בעיה רק של הציונות הדתית, כמובן, אבל הציונות הדתית בהחלט "מובילה" בתחום, למרבה הצער, ובידינו לשנות את הדבר! ולמה אנו לא מדברים על נושא זה? כי זה נוח לנו.

אז מה זה “שוטף פלוס”? בגמר כל עבודה, יש להנפיק חשבון עסקה או חשבונית. לדוגמה: אם עבדתם ב-15 ביוני, והתשלום שהכתיב לכם המזמין הינו שוטף פלוס 90, התשלום יתבצע 90 יום לאחר תחילת החודש הבא (1 ביולי), כך שאת התשלום על עבודתכם תקבלו ב-28 בספטמבר (כלומר 90 יום בדיוק לאחר ה-1 ביולי). אם התשלום הוא שוטף פלוס 120 – תקבלו את התשלום רק ב-28 לאוקטובר, כשכבר תשכחו על איזו עבודה בדיוק מדובר.

עכשיו דמיינו שאתם הולכים למכולת, ואחרי שתבצעו קנייה תגידו למוכר שהוא יקבל את הכסף עוד שלושה וחצי חודשים. האם מישהו יסכים למכור לכם משהו? אבל למרבה הצער, זה בדיוק מה שקורה לספקים ולנותני שירות רבים שמגיעים למוסדות ולגופים שהזמינו אותם לעבודה זו או אחרת.

לספק, יש לציין, יש הוצאות רבות בדרך אליך: זמן עבודה, דלק, מע"מ, מס הכנסה, משכורות לעובדים ועוד… אבל זה לא מרגש אף אחד מאתנו, שאת הכסף על העבודה עצמה – כמו גם ההוצאות שבדרך – הוא יקבל רק בעוד כמה חודשים. למה? ככה. כי ככה התרגלנו! אבל זה לא צריך להיות ככה. בידינו לשנות את הדבר!

אז למה זה קורה? להלן מספר תשובות שאנחנו במדרשת עפרה מקבלים בשיחות הגביה מול הלקוחות, ואולי אצליח להדגים לכם במעט את אשר חווים ספקים ונותני שירות רבים:

"יש לנו בעיות תזרים ולא יודעים מתי נוכל לשלם", "המוסד העביר לנו את החשבון באיחור, והנהלת חשבונות סופרת שטוף + 60 מיום קבלת החשבונית", "החשבונית על שולחני טרם טופלה", "סליחה, שכחתי להעביר לתשלום", "הרכזת החברתית חרגה מהתקציב ואין לנו מהיכן לשלם", "אנחנו משלמים בכלל שוטף 90", "לא שילמתי משכרות החודש, אז איך אשלם לכם?". נשמע מוזר? אלו הן רק חלק קטן מהתשובות שאותן אנחנו שומעים.

אם קשה ללקוח לשלם – למה הוא לוקח הלוואה מאתנו? מדוע הוא לא הולך לבנק לבקש הלוואה, ומשלם לכל הספקים? כי זה הכי קל, וגם כי לא מדברים על זה, אז הכי נוח. והספק ימשיך לעבוד עד שיקרוס, כי גם לו יש משפחה בבית, שהוא בסופו של דבר צריך לפרנס. אז מה עושים? מדברים על הבעיה ומתמודדים איתה. אנחנו במדרשת עופרה יוזמים אמנה חברתית אשר תחייב את החותמים לשלם בזמן.

להלן נוסח ההצהרה: אנו החתומים מטה, לוקחים על עצמנו לעמוד בתנאי תשלום של עד שוטף + 30. בכל מקרה לא נחרוג ובאם נצליח החוב ישולם עוד לפני. אנו רואים חשיבות רבה לתיקון המעוות וקוראים לכולם לחתום. בהזדמנות זאת נבקש מחילה ממי שנפגע מאיתנו בעבר בעיניי התשלומים.

המעוניינים לחתום ישלחו מייל לכתובת: amichai.mid@gmail.com נא ציינו איזה גוף אתם מייצגים ומה תפקידכם.

ואתם הקוראים: פרגנו לחותמים. הזמינו מאותם ספקים ציוד/פעילות, שלחו לרשת החינוכית את הילדים היקרים שלכם, שלחו לתנועת הנוער שמסוגלת לחתום על מסמך חינוכי חברתי שכזה.

הציונות הדתית עושה תשובה! מהיום לא חורגים משוטף + 30.

===========================

הכותב הינו מנכ"ל מדרשת עפרה.

עמיחי רובין, יוזם העצומה

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
מי שיש ביכולתו לשלם חייב לשלם מיד
יפה יוסף | 13-08-2018 11:51
לא תלין שכרו.
חייב לשלם מייד-זה רק כשלא סיכמו אחרת מראש
ניתן להתנות | 19-08-2018 1:01
.
מי שלא ביכולתו לשלם שלא יקנה....
ממש ככה | 13-08-2018 21:39
מי שיכול להשיג מתנות מבעלי הון שמשלמים במקומו זה גם בסדר
2
אין עליך
שכן פדואלי | 13-08-2018 16:23
צדיק
3
קודם לשלם מיסים כחוק
צודק | 13-08-2018 19:09
אחר כך חובות
4
הלוואי!
יקיר גרוסר | 14-08-2018 22:48
תמיד כשאתה עובד עם מוסדות דתיים הציפייה היא לקבל מאוחר, ואילו במוסדות חילוניים המצב לא כך...
5
וגזל של חודש וקצת הוא בסדר?
אני | 16-08-2018 1:37
ביומו תתן שכרו!!!
6
בהסכמה מראש אין הלנת שכר ובעצם אין שום עברה
למעשה | 19-08-2018 0:58
על מה שכתוב בתורה. מי שרוצה להתחסד עם ספקים וכיוצב שיתחסד אבל לא לחשוב שזה לגופה של תורה. אבל לא שווה כל ההתחסדות הזאת אם פעם אחת ולו פעם אחת לא עומדים בה כי אז באמת עוברים על גופה של תורה ולא תלין וכו'. ועל זה נאמר אל תהיה צדיק הרבה פן תרשע הרבה.
7
תכננו תקציב ושלמו במועד הרכישה!!!
Oferiko | 19-08-2018 11:12
איפה תתפרסם רשימת המוסדות שחתמו על האמנה והתחייבו לשלם בזמן? שהחיינו קויימנו והגיענו לזמן הזה. יישר כח למרימי הכפפה!