אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבינר: שלושה מפתחות לנצחון בעזה

יש באומתנו שלוש דעות בנדון: החרדים, הלאומיים והליברלים. החרדים אומרים: תורה ותפילה ותשובה ומצוות. הלאומיים אומרים: מלחמה עד הסוף. הליברליים אומרים: שלום. כולם צודקים

הרב אבינר: שלושה מפתחות לנצחון בעזה
  (צילום: פלאש90)

ראיון עם ראש ישיבת עטרת ירושלים ורב הישוב בית אל, הרב שלמה אבינר

שוב, ביום רביעי וחמישי היו הפגזות כבדות על ישובים בדרום, ונשאלת השאלה: הלעולם חרב? כיצד ננצח שם פעם אחת ולתמיד?

יש באומתנו שלוש דעות בנדון: החרדים, הלאומיים והליברלים. החרדים אומרים: תורה ותפילה ותשובה ומצוות. הלאומיים אומרים: מלחמה עד הסוף. הליברליים אומרים: שלום.

ומי צודק?

כולם צודקים. כולם עם ישראל. לכן, לקראת עשיו, יעקב אבינו התכונן לשלשה דברים: תפילה, דורון ומלחמה. תפילה – חרדים, דורון – ליברליים, מלחמה – לאומיים.

אין זה דומה לענייננו. יעקב אבינו היה אדם בודד מול צבא אדיר ואנחנו מדינה ריבונית עם צבא.

נכון. לכן, אנא להתייחס להשוואה כאל משל.

במה מתחילים?

בחרדים. תורה ותפילה ותשובה ומצוות. אנו נתפלל וד' ילחם לנו. "כי ד' אלהיך מתהלך בקרב מחנךלהצילך ולתת אויבך לפניך והיה מחניך קדוש" (דברים כג טו).

לא כתוב כאן שאין לצא, כי אם יש צבא, אלא שד' מפיל אויבנו לפנינו.

נכון. אמרנו ששלושת השיטות נכונות וצריך שלושתם בבת אחת, כמו יעקב אבינו שתכנן את שלושתם. וכן כל מלחמות ישראל, של משה רבנו ויהושע ושופטים ושאול ודוד.

טוב. ומה עם דורון?

נפסק שלא יוצאים נגד אף עם למלחמה בלי להציע לו שלום (רמב"ם מלכים ו א). ואכן מאז קום המדינה ועוד לפני כן, אנחנו כל הזמן מושיטים ידינו לשלום לכל הערבים. אם היום, הם מסכימים, כל המלחמות נפסקות. אנו אפילו נתנו להם את גוש קטיף כדורון, בשנת תשס"ה, בלי שום תמורה מהם.

אין סיכוי לשלום

וצדקנו?

ודאי לא. זה חלק מארץ ישראל. וגם אפשר לראות שזה לא הביא שלום. אך כך היא העובדה שעשינו זאת.

גם יעקב אבינו עשה זאת…

אבל אמרת בעצמך שמצבנו אינו זהה לזה שלנו.

אבל לגופו של ענין, יש סיכוי לשלום?

לצערנו לא. כלומר בטווח נראה לעין. הליברלים המגדירים את עצמם כשוחרי השלום, הם אנשים טובים, שכמובן גם מתגייסים לצה"ל – אבל הם חושבים בטעות שהערבים בזעה טובים כמותם.

אין אנשים טובים בעזה?!

ודאי יש הרבה. אבל לא הם השולטים. מי ששולט זה חמאס, והם אנשים רעים, וגם רעים לערבים אחרים.

במה הם רעים?

הם רוצים למחוק מדינת ישראל, לא רק יהודה ושומרון, אלא כל המדינה שלנו, להקים שם מדינה מוסלמית שלהם.

ולא בכל העולם כמו הג'יהד?

יותר מאוחר, אך בשלב זה, רק במדינתנו. הם לא רק אנטיציונים, הם גם אנטישמים, עוסקים בדמוניזציה של היהודים בכל כלי התקשורת, מזכירים את פרוטוקול זקני ציון המזוייף על התוכנית כביכיול של היהודים להשתלט על העולם כולו, מכחישים את השואה, מסבירים שאללה ריכז את עם ישראל המדינתו כדי שיהיה קל להשמידו…

הבנתי, הבנתי. אין עם מי לדבר. והליברליים לא מבינים את זה?

לפעמים אדם הוא שבוי דמיון. הם חושבים שדי להיות טובים איתם והכל יבוא אל תיקונו. כמו שהחרדים סוברים שדי לעבוד את ד' והכל יסתדר ואין צורך ללכת לצבא.

לא לכיבוש עזה, בינתיים

אם כן, נשארת לנו רק האפשרות השלישית: מלחמה. זה מצער.

עכשיו אתה מבין למה אנשים טובים בורחים לדמיונות. נכון, מלחמה אינה אידיאל. האידיאל הוא: "וכתתו חרבותם לאיתים וחניתותיהם למזמרות. לא ישא גוי אל גוי חרב, לא ילמדו עוד מלחמה" (ישעיה ב ד). אבל זה לא למחר. הרשעים כמו חמאס אינם מכינים אלא שפת החרב. עיין אגרת מרן הרב קוק על מוסר ומלחמות (מאמרי הראיה 508).

לפי זה, אין פתרון אחר אלא לכבוש מחר את עזה ולחסל את כל החמאס?

עוד לא. אנחנו צבא הגנה לישראל ולא צבא התקפה לישראל. אנו חייבים להשקיע כל כוחנו כדי לבנות את מדינתנו, ובצבא לעשות רק את המינימום ההכרחי.

מה אותו מינימום הכרחי?

אינני יודע את סודות המדינה והצבא.

אבל אמירה זו: צבא הגנה לישראל, רק הגנה, נראית אמירה חלשה.

לא. היא חזקה מאוד, גדולה מאוד, מוסרית מאוד. אין לך יותר מוסרי ממלחמת הגנה.ולכן אין לך יותר חזק ממלחמת הגנה.

לא היינו רוצים קידוש השם יותר גדול?!

צה"ל, כמו שהוא היום הוא קידוש השם גדול! קידוש השם עצום! חילול השם זה מה שקרה לי כשהייתי תינוק מתחבא עם הוריי כדי לא להגיע למחנה השמדה. זה חילול השם.

הרב מקבל מקבל פיצויים מהגרמנים?

כן. 300 יורו לחודש. אני משתמש בהם כדי להוציא לאור ספרי קודש, זה קידוש השם להשתמש בכספם לזה. אך באמת, זה לא כספם, זה החזר חלקי קטן מהכסף שהם גנבו מאיתנו. אבל מלחמת הגנה נגד כל מיני רוצחים היא קידוש השם.

הלזה ייקרא גאולה, שיש מלחמות!

בדיוק. כך כתוב בגמרא מגילה יז שמלחמות הם גם אתחלתא דגאולה. כמובן נקוה שתהיינה פחות ופחות מלחמות.

ובסיכום. מהי מלחמת הגנה?

מלחמה בלית ברירה, כדי להגן על עמנו ועל ארצנו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
את זה גם ילד בכיתה ד' יודע
אורן | 12-08-2018 14:43
לא חכמה גדולה
2
ממליץ לרב להעמיק בהלכות כרת
קלמן יוסף | 12-08-2018 16:43
יש לו עוד הרבה מה ללמוד לפני שהוא חולק את חוכמתו עם הציבור
אני מוחה מחאה עצומה על ביזוי תלמיד חכם גדול
מנחם דרור | 13-11-2018 21:15
.
3
תמיהה
לא מזוהה | 12-08-2018 18:44
יש קצת סתירה במה שנאמר .... מצד אחד -כ ו ל ם צודקים! צריך לתת דורון, והבאת דוגמא את גוש קטיף. מצד שני בסוף להגיד שזו הייתה טעות לא עדיף לוותר על החשק לרצות את כולם מההתחלה? ודבר נוסף, (קצת תמוה) לנכס את התפילה לחרדים? לציונות הדתית התפילה לא שייכת??מה הכוונה הלאומיים אומרים: מלחמה עד הסוף. דתיים לאומיים או חילונים לאומיים
4
גוש קטיף
אה | 16-08-2018 14:29
הרב אבינר אחד ששיתף פעולה עם המדינה כדי להוציא כל היהודים מגוש קטיף. הוא עשה הכל כדי למנוע הפגנות ואלימות. הוא אחראי למסירת שטחי ישראל לאויבים. הוא אחראי לטילים על בתי עם ישראל. הוא אחראי על ילדים שעושים פיפי כל לילה במטה שלהם מפחד הטילים. האיש הזה שהרבה אנשים חושבים שהוא רב ופוסק אחראי לפשע של אנשות נגד 10000 יהודים. הוא אף פעם לא בקש סליחה ומחילה. איזה חוצפה שאבינר ידבר בלי בושה מה כן לעשות היום. מקוה שיעשה תשובה אחרי 13 שנה לגירוש אכזרי של גוש קטיף. ( הייתי שמה ולא אשכח )
היזהרו בגחלתן של חכמים...
אנונימי | 13-11-2018 19:35
אני מציע לכותב התגובה לבקש סליחה מהרב שלמה אבינר על התגובה הנ''ל
5
מה זה "מלחמה עד הסוף"
הכי לא הגיוני | 19-08-2018 0:31
לכבוש רגלית את עזה? בצוק איתן זה עלה 66 חיילים עד למבואות השכונות הרחוקות,כמה חו זה יעלה לכבוש את כל כולה של רצועת עזה? איך מטפלים בעיר התחתית של המחבלים החפורה מתחת לעזה? ואם כל ראשי החמאס יברחו במנהרות למצרים על מנת להקים בבוא העת תשתית טרור חדשה? ונגיד שעברנו את השלב הזה של כיבוש עזה,מה המחיר המדיני?מה המחיר הכלכלי? ונגיד שעברנו גם את השלב הזה מה הלאה? להישאר בתוך האוכלוסיה העויינת או לצאת מייד? נשארת-אתה מטרה נייחת(ובין היתר אתה צריך לכלכל את תושבי עזה) יצאת מייד-יש את כל התנאים להקמת תשתית טרור חדשה עם מוטיבציה כפולה ומכופלת של האוכלוסיה למלחמה נגדך. נכון שפתרון יסודי זה טרנספר מלא של האוכלוסיה אבל מי בעולם ייתן לך לעשות את זה? נכון גם שכיבוש נכון של עזה צריך להיות החרבתה מן האוויר מבלי להכניס חיר/חיילי רגלי ורק בסוף להכניס חיר אבל גם מי בעולם או בבגץ ייתן לך לעשות את זה? ונגיד שיצא איזה משהו וורוד לכאורה: נכנסת,יצאת והחמאס רוסק מעזה,מה השלב הבא? מייד העולם ידרוש שתקים מדינה בראשות הפתאח על כל יהודה שומרון ועזה גם יחד שפירושה מדינה עם טרור מתחת לשולחן כמו ששבענו מרורים בימי עראפת ימש רק ביתר שאת וביתר עוז מכל השטחים גם יחד ולא רק מכמה נקודות בודדות של שטחי A. כי בינינו רוב האוכלוסיה היא לא ממש חסידי אומות העולם ורובם אם כמעט לא כולם זוכרים את הנאכבה ורוצים לחזור ליפו לוד רמלה ואשדוד ולא יסתפקו בשום פיצויים ולא יכירו לך טובה מכלום שתעשה למענם. כל האי-פתירות של הסכסוך הערבי ישראלי(ובטח שלא במלחמה עד הסוף) בפוסט אחד.