בדרך למתקפה: איראן ביצעה ניסוי בטיל בליסטי

ברשת "פוקס ניוז" דיווחו כי איראן ערכה השבוע ניסוי חשאי, במהלכו שיגרו טיל בליסטי מעל מצרי הורמוז. זו הפעם הראשונה שאיראן עורכת ניסוי טילים בשנה האחרונה

בדרך למתקפה: איראן ביצעה ניסוי בטיל בליסטי
  התרגיל הצבאי האיראני בשבוע שעבר (צילום: מתוך טוויטר)

האם איראן בדרך למתקפה? גורמים מודיעין רשמיים בארה"ב אמרו היום (שבת) בראיון לרשת "פוקס ניוז" כי איראן ערכה ניסוי חשאי, במסגרתו טיל בליסטי שוגר מעל מיצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי. זו הפעם הראשונה שבה איראן עורכת ניסוי טילים בשנה האחרונה.

על פי הדיווח, ניסוי הטילים התבצע בשבוע שעבר, ימים ספורים לפני שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הטיל את הסנקציות על איראן. שיגור הטיל בוצע כחלק מהתרגיל הימי שנערך על ידי כוחות משמרות המהפכה- אך נשמר בסוד, בניגוד לתרגיל הימי שנערך בגלוי.

הטיל ששוגר היה מדגם "פאתח 110", שהוגדר כטיל בליסטי לטווח קצר שנועד לפגוע בספינות. "זה היה ניסוי מחוף אל חוף" טענו הגורמים האמריקניים. "הטיל שוגר מבסיס בנדר ג'אסכ, חלף מעל מיצרי הורמוז ועבר מרחק של כ-160 ק"מ לכיוון המדבר האיראני".

שיגור הטיל האיראני מגביר את החשש בארה"ב ממתקפה אפשרית של המשטר האיראני, זאת בתגובה להטלת הסנקציות על המדינה. שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף התייחס לנושא זה מוקדם יותר השבוע, כאשר אמר כי "ארה"ב לא תוכל למנוע מאתנו לייצא נפט. אם האמריקנים רוצים להמשיך עם הרעיון הפשטני והבלתי אפשרי הזה, הם צריכים לדעת שיהיו לכך השלכות. הם לא יכולים לחשוב שאיראן לא תייצא נפט ואחרים כן".

כזכור, הסבב הראשון של הסנקציות האיראניות נכנס לתוקף השבוע, כאשר מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הבהיר כי "הסנקציות לא יוסרו עד שאיראן תתנהג כמו מדינה נורמלית, ותשנה באופן קיצוני את מדיניותה. הנשיא טראמפ נחוש על כך. זהו עניין חשוב מאד עבורנו לנסות ולהקדיש מאמץ רב כדי למנוע מאיראן להמשיך בפעילותה המרושעת".

הסנקציות שנכנסו לתוקף בסבב הראשון מתמקדים בכלכלה האיראנית. עיקר הסנקציות יתקשרו לסחר האיראני במכוניות, זהב ומתכנות מרכזיות וחשובות נוספות. כמו כן, יבוטלו רישיונות ליצוא מטוסים מסחריים לאיראן וציוד שקשור להם. יתר הסנקציות, שמתקשרות לתחומי האנרגיה והבנקאות וכוללות בין השאר מגבלות על ייצוא הנפט של איראן, יוטלו בסבב הבא שייכנס לתוקף ב-4 בנובמבר.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע