אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך זה שאני רואה חול בזמן שאחרים רואים יהלומים?

הראייה היא לעולם סובייקטיבית, הכול בעיני המתבונן. שני אנשים רואים את אותו מראה, אחד רואה רק חול וחול, וחברו רואה קדושה ויהלומים

איך זה שאני רואה חול בזמן שאחרים רואים יהלומים?
  (צילום: שאטרסטוק)

"ראה אנכי נותן לפניכם היום ברכה…".

בד"כ מעמידים את נושא הבחירה החופשית כמוקד בתחילת הפרשה, אנחנו ננסה להתייחס רק למילה הראשונה: "ראה" הראייה. וכך האיר הרב זווין: "ראה אנכי נותן לפניכם היום ברכה.." זאת אומרת, הברכה כשהיא לעצמה לא דיה, צריכים לראות אותה! להרגישה ולהכירה. הוא שאמרו: "כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה". והסביר על כך הרב זצ"ל, מקביל לחורבן הוא הבניין, ואם כן מתאים לומר: " זוכה ורואה בבניינה". ? אלא כשבונים בניין – כולם רואים, אבל לא כולם רואים את השמחה שיש בבניין. יש מי שרואה את ירושלים בבנינה, ולא מרגיש שמחה… לכן, כתב הרב: "זוכה ורואה בשמחתה".

וכך בהפטרה של שבת: "הנה אנכי מרביץ בפוך אבניך ויסדתיך בספירים, ושמתי כדכד שמשותייך ושערייך לאבני אקדח וכל גבוליך לאבן חפץ". זאת ההבטחה הגדולה לאחרית הימים? אבנים טובות ויהלומים? אבל הפירוש הוא, שלעתיד לבא (אפשר גם היום…) נראה את הקדושה שבכל הארץ. וכל מקום בארץ ישראל הוא כעצם השמים לטוהר…

יש סיפור מפורסם של רב חשוב (ר' דב מאבריטש, בעל מחבר הספר 'בת עין' וכך כתב בהקדמת ספרו), ששליח מהארץ הגיע לשכנעו להיות רבה של צפת ואמר לו: "אבנים הפשוטות של הארץ הנן ממש יהלומים…". הרב הגיע להיות רב בצפת, וכשפגש בשליח שהביאו ארצה אמר לו: "אני לא רואה שהאבנים הפשוטות בארץ ישראל הן יהלומים…" אמר לו השליח: "כשזוכים, רואים…" הלך הרב לביתו, "חידד את ראייתו…" ואמר אחרי זיכוך פנימי בליבו "זכיתי… כשזוכים רואים…".

הראייה היא לעולם סובייקטיבית, הכול בעיני המתבונן. שני אנשים רואים את אותו מראה, אחד רואה רק חול וחול, וחברו רואה קדושה ויהלומים. וכך בתפילה הנפלאה של ר' אלימלך מליזנסק: "ותן בלבנו, שנראה כל אחד מעלת חברינו…" ותן בלבנו?! לכאורה הראייה איננה קשורה ללב? ראית מה שראית?! אך די ברור, שהלב מכוון מה רואים. ניתן לראות את החבר בחסרונותיו, ח"ו. "אבל זה מה שאני רואה…" חלילה , ואפשר להתפלל את תפילת "ותן בלבנו, שנראה כל אחד את מעלת חברינו…" ואז האדם רואה את מעלת חברו. כך לגבי מדינת ישראל התקופה הגדולה שאנו זוכים לחיות בה, ובכל מציאות החיים. מי שלבו טוב, נפתח לראות את הברכה שבמציאות, זוכה לברכה…

האדם שמלמד את עצמו לראות טוב בזולתו, הופך להיות אדם מאיר בעצמו, נשמתו שמאירה לעצמה וחווה חוויות חיוביות, מאירה את כל הסובב ואת העולם כולו. אולי זאת עוד אפשרות להסביר את "כַּמַּיִם הַפָּנִים לַפָּנִים כֵּן לֵב הָאָדָם לָאָדָם". העין הטובה וראיית הטוב מדביקים את כולם להיות במקום טוב ומואר. עין טובה מגבירה את האמון את הטוב ואת גילוי הרצון הפנימי.

מה צריך "לעשות" ע"מ לראות טוב? לראות את הברכה? ראיתי הגדרה נפלאה שכתב בחור צעיר ת"ח -ראייה היא מפגש בלתי אמצעי, נוכח, משהו שאי אפשר לפספס. כשאומרים למישהו 'ראה', למעשה מלמדים אותו לשים לב למה שנמצא לנגד עיניו. זהו גם הקשר שבין העין ללב. לראות פירושו לשים לב. הראייה במעמד הר סיני התרחבה ל'רואים את הקולות', ובברכת יעקב נאמר 'ראה ריח בני כריח השדה', כאילו שגם את הריח אפשר לתפוס בראייה…

'ראה' – שים לב, פקח עיניך, חדד חושיך כולם, תן למציאות להופיע ולהתרחש מולך ובתוכך. ומכאן לקהלת – 'רְאֵה חַיִּים עִם אִשָּׁה אֲשֶׁר אָהַבְתָּ'. ההיפתחות מאפשרת לראות ומאפשרת לחיות ולאהוב. לא צריך לעשות משהו, ואולי צריך 'לא לעשות' כדי לראות חיים. לקבל את הטוב שיש, בגוף ובנפש, בכל פינות החיים. לא להיות 'בדרך אל', לא להסתובב עוד במדבר, לא לשאת את משא המסע. פשוט להיות. בפרשה בהמשכה, אנו פוגשים את מצוות "הראיון" "שלוש פעמים בשנה יראה כל זכורך את פני ה' אלוקיך…".

הרב נריה הדגיש נפלא את דברי הגמרא בחגיגה: "כדרך שבא לראות, כך בא להיראות…" ראיית הדר הקודש של המקדש, כהנים בעבודתם ולוויים על דוכנם, חוללה משהו נפלא בנפש, וכשאדם צריך להיראות לפני ה', היה מתחיל לחשוב "איך אעלה לבית אבי" שבשמים, והיה מתקן מחשבותיו ודיבורו.שלוש פעמים בשנה היה איש ישראל, עולה לבית ה' בירושלים, והיה שואב מהשפע האלוקי בראיית פני ה', ומהתיקון הפנימי שהיה עובר בתוכו ב"להיראות לפני ה'". (אולי זה מתאים לדברים שכתב הרב סולוביצ'יק על יראת שמיים, לא כפחד, אלא במשמעות של – ראיית שמיים.)

ה"נתיבות שלום" כתב, שהציווי בתחילת הפרשה "ראה אנכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה" זה לא על קיום המצוות ושכר ועונש (כמו שמקובל להסביר באופן פשוט) "אלא על השליחות המיוחדת והתפקיד, ותפקיד האדם בעולמו. הברכה הגדולה ביותר היא כאשר יהודי ממלא את שליחותו העליונה ומתקן אותו עניין שבעבורו ירד לעולם, והקללה, חלילה, להיפך.

והנה הקב"ה הוא טוב ומטיב וברא את העולם כדי להעניק מטובו לברואים, ומזמין לו לאדם את התנאים המביאים אותו למלא שליחותו בעולם. ועל זה אמר 'ראה'.. כל תנאי החיים שהאדם נתון בהם, הכול עשוי כדי שיהודי יוכל למלא את השליחות שבעבורה ירד לעולם. שיראה ויתבונן שהקב"ה נתן לו את התנאים שדווקא על ידם יוכל למלא שליחותו".

תראה לעומק, לא במובן השטחי החיצוני. תתבונן כיצד הכול מוכן ומזומן לך לקיים את שליחותך וייעודך בעולם. החינוך למבט פנימי שכזה. שאדם נוצר בעולם כדי למלא ייעוד המיוחד והמתאים רק לו, וללמוד לראות את כל הסובב כמתנה המאפשרת לו לחיות בתודעת שליחות מתמדת- הכול מקופל בציווי "ראה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שבת שלום
עידן הנבואה | 10-08-2018 16:36
כי יש ראייה שבנבואה. לראות מיתחת לשטח. להבין שמשהו לא בסדר היהלומים הם ביכלל לא כאלה וליפעמים זה הונאה נוראה של אלה שלמעלה. בשביל מה באו נביאים .כי ראו והוכיחו. מזכיר לי הסיפור על מיצרים שנישענו עליה הנביא כעס אמר לא טוב אסור. וקרה מה שקרה. העולם הסתרה עצומה. הנה הפתעת יום כיפור לא חזינו אותה. אולי אתם יודעים גם היום. מכרנו עצמנו לאמריקה ושכחנו. שכחנו את זעקת יעקב. הצילני מיד אחי מיד עשיו. ועת צרה היא ליעקב. והרי נאמר שזה יקרה גם בעתיד. התלות בה היא הרבה בגלל הבצע כסף של אלה שלמעלה כולם. הם כה חלשים כה לא מגינים אז מכרו אותנו כמו שאומרים מכרו נישמתם לשטניות שבאדם. לקלות דעת מופקרות חולשת אופי. לא בנו קיר חזק.
2
נכון מאוד.
יפה יוסף | 10-08-2018 16:48
הראיה אצל כל אחד היא שונה לפי אמונתו בקבה.