תהיה מענטש: על דתיים וחילונים בצבא

דבר אחד ברור: ביחידה בריאה - החיילים החילונים מתחשבים בצרכיהם של החיילים הדתיים ולהיפך. ברגע שכל אחד נותן את המקסימום הרי שהערבות ההדדית כבר תדע לפתור הכל. 

תהיה מענטש: על דתיים וחילונים בצבא

שילה לוי תפס אותי והציע לי בקולו השקט: "אל תתלונן למעלה בשביל לפתור את בעיית הטבח שמצפצף על כללי הכשרות במוצב". לא אלאה אתכם בסיפור הארוך, אך זה הזיכרון האחרון שלי כחייל, משילה המ"כ, שנהרג אח"כ באסון המסוקים.

כמובן שיש דברים שחובה לדווח עליהם למעלה, אך במקרה זה, מדובר היה בבעיה של יחסי אנוש והיא אכן נפתרה. כי בסוף מדובר באנשים.

לאחרונה מתפרסמים כמעט מידי יום סיפורים על חוסר התחשבות בדתיים/בחילונים, סיפורי "הדתה" או "החלנה". כל אחד לפי תפיסתו ובהתאם לכלי התקשורת בו זה מתפרסם. קשה להתייחס לכל המקרים משום שהם רבים ושונים וקשה לדעת מה באמת קרה. לעיתים זה סמל שטעה, הנפצה מיותרת של חייל עקשן, רב צעיר שלא מבין את מקומו, ולעיתים הכל קשקוש.

דבר אחד ברור: ביחידה בריאה – החיילים החילונים מתחשבים בצרכיהם של החיילים הדתיים ולהיפך. ברגע שכל אחד נותן את המקסימום הרי שהערבות ההדדית כבר תדע לפתור הכל.

באופן דומה, החיילים הדתיים והחילונים יודעים להבחין בין הלכה פסוקה אשר, בהתאם, גם עוגנה בפקודות, לבין החמרה של חיילים בודדים שבחרו לקבל על עצמם, דבר שלא רצוי להכפיפו על כולם. כשההבדלים ברורים, הרי שממילא מרבית הבעיות לא נוצרות והן נפתרות מראש. כשהחבר הבדואי קיבל פטור משטיפת כלים בגלל תרבותו, קיבלנו זאת בסבבה, משום שהוא היה הראשון לסחוב במסעות ולתרום בדברים אחרים

אל תגיד מגיע לי/פוגע בי

ואולם אם הגישה, בין אם מהצד החילוני ובין אם מהדתי היא של "מגיע לי/פוגע בי", הרי שכל פקודה שתיכתב לא תצליח לפתור את חוסר הערבות ההדדית הקיימת. הבעיה שכל אמירת "מגיע לי" שכזו מתדלקת את ה"מגיע לי" מהצד השני. וכך, זה רק גובר והולך.

אני לא רוצה לזלזל במונח "פוגע בי" כי אכן יש הרבה דברים שפוגעים בי והרבה דברים שמגיעים לי. לי למשל מגיע שהאוכל בצה"ל יהיה כשר. השאלה כיצד מוודאים זאת ועד היכן הולכים עם זה מבלי לפגוע ב"מגיע לי" של אחרים שרוצים, למשל, לשתות מים עם קרח בשבת. זה דבר נורא מורכב ומשתנה מאלפי פרטים של סיטואציות שונות.

אין לי תשובות בית ספר לכל סיטואציה, אבל כן צריך להיות מענטש ולא רק צודק. להיות בן אדם שיודע להביט על מכלול האנשים השונים ולהבין שרק יחד יהיה לנו צבא עם.

"אל תאמר בלבבך… בצדקתי".

==

שמואל שטח הוא מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
12 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
רפורמי מארגון רפורמי
אורי | 09-08-2018 14:13
פשוט שיסתום
2
מזל שיש אנשים כמו הכותב שמאזן את הקיצוניות
נורמלי | 09-08-2018 15:49
טוב שיש כתבה כזו שבוחרת בדרך האמצע ומאזנת את הקיצוניות הגדולה של כב' הרב אבינר. חפצי חיים אנו ,ואי אפשר לנו ללא צבא חזק ומאוחד ושלא יהיה לנו עם מפולג - דבר המחליש אותנו בבירור. והלוואי הלוואי שתהיה כזו הקפדה בדברים שבין אדם לחבירו , שהם באמת הדברים החשובים אחרי האמונה בקבה.
3
תהיה מענטש. גם המשכילים בגרמניה אמרו זאת...
משה מנדלסון | 09-08-2018 16:48
תהיה יהודי בביתך, ואדם בצאתך.
4
האם שולחן ערוך דן בסתם ראייה ?
תם | 09-08-2018 19:56
בכל הכבוד ,השקפת הרב קיצונית מאד. הרמבם קבע שדרך האמצע היא הדרך הראויה. בדרך הקיצונית נצעד להקמת חברה נפרדת לחלוטין –נשים בעיר אחת וגברים בעיר אחרת . או כבמאה שערים – גברים במדרכה אחת ונשים באחרת.(אבל לצאת להצביע בבחירות, מותר..). חזל ידעו תמיד להתאים את התורה למציאות כי התורה היא תורת חיים , ןחיית בה . הדברים המצוטטים על ידי הרב נכתבו בזמנים אחרים לפני מאות בשנים כשכך היה נהוג . . במאה השנים האחרונות חל שינוי אדיר במעמד האשה .היום יש מנכליות , יש שופטות , יש קצינות בכירות ,יש רופאות בכירות – לא נדבר אתן? אגב בזמן התנך היו שופטות ונביאות ונשים דברו עם גברים. הכיפות הסרוגות בבני עקיבא ,בשנות החמישים ,השישים והשבעים רקדו יחד במעגלים. היום נעלם אפילו הפיזמונסניף ויש כבר סניפים נפרדים. .
5
להקפיד על בין אדם לחבירו
תם | 09-08-2018 19:59
אחרי האמונה בקבה , שהיא יסוד היסודות ,חשוב להקפיד על בין אדם לחבירו. הלוואי הלוואי שעל זה תהיה ההקפדה וההחמרה.
6
צריך להפסיק שירות מעורב
דוד יוסף | 09-08-2018 20:10
של חילונים ודתיים. צריכים מסגרות נפרדות. זה ימנע את כל הבעיות
7
"הפנה אליו את הלחי השניה"
מוסר נוצרי הומניסטי | 09-08-2018 20:27
תמיד תתפשר על ערכיך היהודים,תמיד תורה במקום האחרון ותמיד,תמיד תלקה את חבריך בחברה הדתית מאשר את השמאל הנאור והחכם המראה את תווי הדרך הרצוי !!!!
8
טור יפה, אמנם מה שדובר צהל עשה חמור ופוגע מאד
יהודה- מחנך דתי | 10-08-2018 0:04
שים לב שבדבריו הכפיש את החיילים
9
סיסמאות בלי משמעות
טעות מהיסוד | 10-08-2018 4:42
מזכיר את היה יהודי בביתך ואדם בצאתך כאילו יהודי הוא תת אדם. כותב המאמר מייצג את אג'נדת הדוס-מחמד ושמירת מצוות רק בתנאי שזה לא גורם שזה לא בא טוב בעיניים של כל כופר ואפיקורוס וכל הסביבה כולה.
10
אם להיות מענטש זה לקבל כסף מהקרן לישראל חדשה
שי | 10-08-2018 10:18
ולחבוש כיפת שנקל, אז לא, תודה, שמוליק, אני מעדיף להיות סתם יהודי ירא שמיים.
11
המכתב כאן זיגזג
עמוס | 13-08-2018 7:36
אנחנו יודעים רק כך: כל חייל דתי - חרדי צריך להתנהג בצבא כמו בישיבה או בביתוץ מי לה'? אלי !
12
דתיים וחילונים בצבא
יק | 21-12-2018 1:11
צודק שמואל כמה שהתערבו פחות מבחוץ החילים בשטח מסתדרים מפרגנים ומתחשבים.אני רואה את נכדי כשהחברה מכל מיגזרים נפגשים איזה אחוה ורעות. החכמה לנטרל קיצונים בשני הצדדים שהם מיעוט ,