אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביקורת סרטים: גיבור בעננים• יובל המבולבל בהרי השומרון

גיבור הילדים הישראלי הבלתי נלאה מגיע למסך הגדול בתפקיד עצמו, אך נקלע בטעות לסיטואציה שדורשת ממנו להיות פתאום גיבור אמיתי. סרט ילדים חינני וחמוד, אך לא הרבה מעבר

גיבור בעננים• יובל המבולבל הציל את השומרון?
  (צילום: יחצ)

ביקורת סרטים: גיבור בעננים

יש איזה קושי בלכתוב ביקורת על סרט ילדים. כי אני לא ילד, אני מבוגר. ומבוגר, כמובן וכידוע, רואה דברים אחרת. המבט שלו מנוסה יותר, ביקורתי יותר, חתרני, מתחכם. וכמה שלא אנסה, אני כבר לא אצליח לראות את הסרט בעיני ילד, כי אינני ילד פשוט.

ויש משהו לא הוגן בזה, כי איך אני יכול ליהנות באופן נקי וחופשי ולפרגן ליצירה שנועדה לבני שבע ומטה. קשה. בכל זאת, ניסיתי, באמצעות שני המבטים, לצפות בסרט בעיניים כפולות. שלי, כי בכל זאת זה אני. ושל הקטנטנים שלי שישבו על ידי, כי בכל זאת זה בשבילם.

גיבור בעננים

ציון כללי
לסרט

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
ההולכים

במרכז הסרט עומד גיבור הילדים החינני, הלא הוא יובל המבולבל (יובל שם טוב בתפקיד עצמו). ידיעה זו כשלעצמה יש בה מספיק כדי לסחוף אל הסרט ילדים רבים. אך מסתבר שזה אינו מספיק. כי יובל המבולבל עם כל החמוד שבו וכל הקסם, לא יכול להחזיק תשעים דקות(!) של סרט רק באמצעות בלבולים ושיגועי בימה. הוא חייב עלילה טובה להיכנס אליה.במקרה הזה, העלילה מספרת על כפר מוזר וקסום שבו מייצרים 'הדורפינים', יצורים עליזים צבועי שיער ומרוחי איפור, עננים. עננים משמחים עבור בני האדם.

שלוותם של הדורפינים מופרת, כי מלכת החול הלא נחמדה אוסרת עליהם להמשיך לייצר עננים ואף מאיימת בגירוש הכפר כולו. הדורפינים הנואשים, בעצת נביאתם החכמה, מחפשים גיבור בעולם בני האדם שיציל אותם ומגיעים, בטעות או שלא, אל יובל המבולבל.

יובל המבולבל נקלע, שלא מבחירתו בהתחלה, לסיטואציה מורכבת. הוא בסך הכל יודע לשמח ילדים, לא יותר מיזה. פתאום רוצים אותו גיבור.

כמובן שהוא עובר תהליך עם עצמו ועם הנביאה ומחליט לצאת מהקופסה שלו על מנת לסייע לתושבי הכפר. להיות משהו שהוא לא. או שהוא עוד לא. להפוך לגיבור. ומשם מתגלגל הסרט בהרבה צחוק, מוסיקה, קצת פחד, קצת כאב והרבה רגש מתוק.

הסרט חמוד, באמת חמוד. לא זיהיתי התלהבות מהקטנטנים שלי ומהקטנטנים בכלל בקהל. ובצדק. למרות שמדובר בסרט עם הפקה רבת תקציב, זה לא מורגש כל כך.

הרגשתי שיכולתי לצפות בסרט דומה גם כשאני הייתי ילד. כאילו אין הרבה שימוש במדיה מתחכמת יותר ומגושמת פחות. הדמויות כולן חינניות, חלקן משחקות באופן בינוני, אבל לא נורא. יובל עצמו, מרגש. באמת מרגש. הוא מצליח להיות גם מצחיק וילדותי אבל גם מרגש ובוגר.

הוא ריגש אותי, כנראה יותר ממה שריגש את הקטנטנים. אבל הצחיק אותם שוב ושוב, יותר ממה שהצחיק אותי. מצד אחד, התחושה היא שהסרט קטן על היכולות של יובל. כלומר, עד שעושים סרט בארוך מלא עם יובל המבולבל, היה אפשר להשקיע יותר. בתסריט, בבימוי, בהפקה.

מצד שני, התחושה הקטנה של הסרט יושבת להרבה ילדים בול. הם לא צריכים ענק ומשוגע, הם צריכים ואוהבים קטן ומתוק. ומהבחינה הזו זה נהדר.

ומילה על השומרון. רבים מצילומי הסרט נעשו ליד היישוב נופים בשומרון. שזה מיוחד ושונה וקצת פוליטי. אבל פוליטי לא חשוב, בסרט ילדים. המיוחד והשונה הוא החשוב וגם כאן, יש תחושה של פספוס כי השימוש שנעשה בלוקיישן השומרוני הוא מזערי ולא מצדיק צילומים דווקא שם.

באותה מידה הסרט יכול היה להצטלם בגבעות על יד ראש העין או בהרים ליד ירושלים. אני בטוח שלהפיק סרט בשומרון דרש השקעה מרובה יותר, השקעה שלכאורה לא הייתה לה הצדקה בסרט. אבל זה מהעיניים המבוגרות ומתחכמות שלי. לילדים זה לא חשוב.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מבלבלים את כולם, כל הצבעים עלילות שקר של משוגעים שלפני עשרים שנה החליטו להכפישו בשקרים אלו קבל עם ועולם, הם השקרנים.
אני | 09-08-2018 19:49
מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה. צריכים להפסיק את הפצת השקרים והשיימנג. תהיו טובים תתמכו בטוב.
2
יש בסרט שימוש בסמים קשים?
שו"ת | 09-08-2018 20:07
או רק בחיים עצמם?
תגובה
בר | 03-10-2019 20:52
לא מכיל שימוש בסמים הסרט הזה מיועד למי שמחפש סרט מטומטם להעביר את הזמן
3
ביקורת
בר | 03-10-2019 20:50
סרט מטומטם