בזמן המתקפה: קולומביה הכירה בפלסטין כמדינה

משרד החוץ בקולומביה הודיע כי המדינה מכירה בפלסטין כמדינה "ריבונית, חופשית ועצמאית". את ההחלטה הוביל הנשיא היוצא, חואן מנואל סנטוס. נשיא קולומביה החדש הביע את התנגדותו להחלטה: "נבחן את הנושא ונפעל בהתאם"

בזמן המתקפה: קולומביה הכירה בפלסטין כמדינה
  נשיא קולומביה היוצא חואן מנואל סנטוס נפגש עם אבו מאזן (צילום: עיסאם רימאווי\פלאש 90)

אכזבה: דווקא בזמן שישראל נמצאת תחת מתקפת רקטות מרצועת עזה, משרד החוץ של קולומביה הודיע כי המדינה מכירה בפלסטין כמדינה ריבונית. כך דווח הבוקר (חמישי) בכלי התקשורת במדינה.

ההחלטה להכרה במדינה הפלסטינית התקבלה על ידי נשיא קולומביה היוצא, חואן מנואל סנטוס, יחד עם שרת החוץ היוצאת מריה אנחלה הולוגין. השניים שלחו בשבוע שעבר מכתב לשר החוץ הפלסטינית ריאד אל-מליכי, בו אמרו כי "בשם ממשלת קולומביה, הנשיא החליט להכיר בפלסטין כמדינה ריבונית, חופשית ועצמאית". עוד התייחסו למשבר ההומניטרי ברצועת עזה, כשלדבריהם "אנו ערים לקשיים של העם הפלסטיני, וחושבים שכדי לסייע בהקמת מדינה פלסטינית צריכה להיות אחדות בין העם הפלסטיני".

במכתבם הבכירים הקולומביאנים התייחסו גם לישראל, כאשר נטען כי "הדרך הטובה ביותר לסיום הקונפליקט באזור הוא באמצעות שיחות ישירות עם ישראל. זכותו של העם הפלסטיני להוות מדינה עצמאית, אך גם לישראל יש את הזכות לחיות בשלום לצד שכניו".

הנשיא החדש מתנגד: "נבחן את הנושא"

ההחלטה של הנשיא היוצא התקבלה ימים ספורים לפני השבעת הממשלה החדשה בקולומביה, והנשיא החדש איוואן דוקה הביע את התנגדותו למהלך ההכרה של סנטוס. "ההחלטה של הנשיא היוצא עלולה להוביל להשלכות חמורות" טען בהודעה לתקשורת המקומית. "נבחן את הנושא מחדש, ונפעל בהתאם לחוק הבין הלאומי".

על פי ההערכות, דוקה מתנגד להכרה מכיוון שהוא לא רוצה להעמיד בסיכון את היחסים הדיפלומטים של קולומביה וארה"ב, אשר לא מכירה בזכות הקיום של המדינה הפלסטינית. בשנים האחרונות ממשלתו של סנטוס פעלה לחיזוק העצמאות המדינית שלה, כאשר בין השאר קראה לצמצם את קבלת סיוע עם ארה"ב.

ההודעה הנוכחית התקבלה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל בשבוע שעבר את ביקורו המתוכנן לקולומביה, שבו היה אמור להשתתף בטקס השבעת הממשלה החדשה. בלשכת ראש הממשלה טענו כי הביטול מגיע בעקבות המתיחות הביטחונית בדרום, אך ייתכן וההחלטה של הנשיא היוצא הייתה קשורה גם כן לביטולו של נתניהו.

ראש הממשלה הישראלי נפגש עם סנטוס בספטמבר האחרון במהלך ביקור בארצות אמריקה הלטינית. במהלך הפגישה הנשיא הקולומביאני אמר כי "ישראל הראתה שהיא ידידה ובעלת ברית של קולומביה לאורך המשא ומתן הממושך עם מחתרת המורדים בקולומביה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע