אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרס יו"ר הכנסת יוענק למקים ארגון הלוואות בלי ריבית

ביום שלישי יוענק פרס יו"ר הכנסת, לפרופ' אליעזר דוד יפה, תושב ירושלים שהקים ארגון למתן הלוואות ללא ריבית. יפה עלה לארץ מארה"ב לפני כחמישים שנה והוא ממייסדי ביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. עד כה הלוותה האגודה 130 מיליון ש"ח לנזקקים, כש99% מהלווים החזירו את ההלוואה.

פרס יו"ר הכנסת יוענק למקים ארגון הלוואות בלי ריבית
  פרופ' אליעזר דוד יפה (דוברות הכנסת)

פרס יושב ראש הכנסת יוענק ביום שלישי ע"י יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין, לארבעה גופים העוסקים בגישור בין אוכלוסיות ובצמצום הפערים בישראל. אחד הזוכים הוא פרופ' אליעזר דוד יפה תושב ירושלים.

סכום הפרס המחולק הוא עומד על מאה ועשרים אלף ש"ח, שיחולקו בין ארבעת הזוכים. הקרן ממנה מוענק פרס יושב ראש הכנסת לאיכות החיים, הוקמה לפני 23 שנה, במטרה "לטפח ולעודד שיפור איכות החיים בארץ, ונועדה להמריץ פעילות שתורמת בפועל לתיקון איכות חיינו בארץ", והשנה התמקדה הקרן בפעילויות לגישור וסובלנות ולצמצום הפערים בחברה.

יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין הדגיש כי "הפרס מבליט את הפעילות הציבורית של המתנדבים בעם הנותנים כתף למערכת הממשלתית, והולכים לפני המחנה. הפרס הוא אות לאותם אלו שלבם נתון כל העת לחסרי הישע שבקרבנו".

הפרופ' דוד-אליעזר יפה שעלה לארץ בשנת 60' ועוד קודם לכן התנדב כסטודנט במעברת תלפיות. הוא מהמייסדים של ביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית (ביה"ס לעבודה סוציאלית האקדמי הראשון בארץ), אב לארבעה ילדים ושבעה-עשר נכדים – כולם תושבי הארץ שעוסקים בתחומי החברה.

יפה הקים את האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, המעניקה מזה עשרות-שנים הלוואות, ללא ריבית, לצורכי דיור, שיפוץ, לימודים אימוץ-ילדים ועוד. עד היום העניקה האגודה הלוואות במחזור של כמאה ושלושים מיליון דולר, כאשר שיעור החזרות ההלוואות לאגודה – הוא מהגבוהות ביותר במשק.

מעלת הצדקה שאין למעלה ממנה

בנימוקי ועדת הפרס נכתב עוד כי "פרופ' יפה הקים ב-1990 את האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, ומתן הלוואה, בניגוד למענק או תמיכה, הוא תהליך שבו הלווה לוקח אחריות על מעשיו ועל עתידו הכלכלי. הרמב"ם כתב במשנה תורה כי בצדקה יש שמונה דרגות, מעלות, כאשר המעלה הגדולה מכולן שאין למעלה ממנה היא:

"זה המחזיק בידי ישראל שמך, ונותן לו מתנה או הלוואה, או עושה עימו שותפות, או ממציא לו מלאכה, כדי לחזק את ידו עד שלא יצטרך לבריות ולא ישאל; ועל זה נאמר 'והחזקת בו, גר ותושב וחי עימך', כלומר החזק בו שלא ייפול ויצטרך".

פרופ' יפה מכהן כיו"ר האגודה מאז הקמתה על בסיס התנדבותי. עוד בהיותו באקדמיה היתה ההתנדבות קרובה ללבו והוא פיתח את נושא חקר המלכ"ר, ההתנדבות והפילנתרופיה. הוא החל את עבודתו בשטח, כאחד הפקידים הנותן את ההלוואה, ממלא את טפסי הבקשה ועד ניהולו והפעלתו של הארגון בממדיו כיום.

האגודה הפכה לכתובת הממלאת את החלל שיצרה הממשלה בכך שלא השכילה לתת מענה לכלל הצרכים החברתיים. הודות לאישיותו של פרופ' יפה ולאמינות הגבוהה של העמותה ועובדיה, והניהול האחראי והשקוף של הכספים, בחרו תורמים רבים באגודה כיעד לתרומותיהם הישירות.

כמעט כולם מחזירים את ההלוואות

לדברי ועדת הפרס, פעולותיה של האגודה בראשות פרופ' יפה מחוללת שינוי דרמטי בחייהם של רבים מהנזקקים – כגון עזרה לבן משפחה נכה המרותק לכסא גלגלים. את פתרון הניידות של רכישת הכסא נותן משרד הבריאות אך מתעוררים קשיים בפני המשפחה עקב השימוש היום-יומי בכסא בתוך הבית, מאחר ואין לה את האמצעים לממן את העלויות הנוספות של שיפוץ דירתה שנועד להרחיב את המעברים בין החדרים. כאן מגיעה ידה המושטת של האגודה בהגנה על קבוצות אוכלוסיה הנופלות בין הכסאות בפתרון בעיות יומיומיות, ובהענקת ההלוואה למטרת השיפוצים הנדרשים.

הלוואות אחרות מיועדות לעזור ולעודד את הלווה לפתוח עסק קטן או להעמיד על רגליו עסק שנקלע לקשיים. בהקשר זה ראוי לצייין את ההלוואות שהעניקה האגודה לעסקים קטנים שנפגעו כתוצאה ממלחמת לבנון השניה.. המטרה היא לאפשר לכל אחד להגיע לעצמאות כלכלית, ובדרך זו נוצרים מקומות עבודה לעוד מספר אזרחים מלבד הלווה הישיר.

סוג אחר של הלוואות על-ידי האגודה הוא הלוואות ללא ריבית לסטודנטים המאפשרות להם להשלים לימודים גבוהים. וכן הלוואות למשפחות חד-הוריות, הלוואות לאימוץ ילדים, ועוד.

ראוי במיוחד לציין כי שיעור ההחזר של ההלוואות על-ידי הלווים הוא כמעט מלא. פחות מאחוז אחד לא מחזירים את ההלוואה. זהו שיעור החזר גבוה יותר מאשר בבנקים או במוסדות פיננסיים אחרים.

פרופ' יפה הוא איש מקצוע ואקדמאי מוערך שפירסם שורת ספרים מרשימה. הוא גם אוהב הזולת ורואה שליחות חיים בהושטת יד תומכת לכל אזרח תוך שמירת כבוד האדם וזכויותיו הטבעיות. הענקת פרס יו"ר הכנסת לפרופ' יפה היא גם ביטוי של הוקרה והערכה לכל מאות התורמים המאפשרים את פעילות האגודה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו