כשהרב מונסוניגו שחרר את הרב שלמה עמאר מהכלא

הראשון לציון ורבה של ירושלים הרב שלמה ספד לרבה של מרוקו הרב אהרון מונסוניגו זצ"ל שהלך הלילה לעולמו בגיל 90, וסיפר על הרגע בו הוא נכלא במרוקו בגיל 12 עד אשר הגיע הרב מונסוניגו לשחררו מהכלא: "הוא היה בעל כוח עצום"

כשהרב מונסוניגו שחרר את הרב שלמה עמאר מהכלא
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

הראשון לציון ורבה של ירושלים הרב שלמה עמאר ספד לפני זמן קצר (שלישי) לרבה של מרוקו הרב אהרון מונסוניגו זצ"ל שהלך הלילה לעולמו בגיל 90, וסיפר על הרגע בו הוא נכלא במרוקו בגיל 12 עד אשר הגיע הרב מונסוניגו לשחררו מהכלא.

"בתפקיד האחרון שהיה לו הוא נבחר לרבה של מרוקו, אביו כבר היה רבה של מרוקו", סיפר הרב עמאר לאתר החרדי 'כיכר השבת'. "בזמן הזה של אביו, רבי אהרון זצ"ל היה מפקח על כל בתי הספר התורניים".

הרב עמאר שחזר את הרגעים בהם נכלא כנער והרב מונסוניגו זצ"ל הגיע לשחררו: "בזמנו, כשהייתי נער בן 12 למדתי בישיבת 'נווה שלום' בקזבלנקה, גם שם רבי אהרון היה מפקח. כשהוא הגיע בשנת תש"כ, הגיע נשיא מצרים נאצר לבקר במרוקו, עשו לו שיירת כבוד ברחובות וכולם יצאו, גם אנחנו בישיבה יצאו עם הרב לראות את השיירה והכבוד שעשו לו".

הרב עמאר סיפר כי "הנשיא המצרי הכניס שנאה במרוקו, שנאה ליהודים. וביום שבת פרשת שמות, שבו היה אמור לחזור למצרים, הישיבה שלנו הייתה על יד שדה התעופה, יצאנו לסיבוב אחרי האוכל בסמוך לישיבה, ולקחו אותנו לבית הסוהר ביום השבת. הכניסו אותנו לכלא יחד עם הרב שלנו בישיבה. נתנו לנו מכות בשבת, לקחו אותנו ברכב, ממש צער גדול".

הרב עמאר משחזר כי "בלילה הוציאו אותנו, מי שטיפל בשחרור שלנו היה ד"ר בן זקן שהיה הרופא של המלך, וגם שר בממשלה המקומית. גם דוד עמאר, שהיה ראש הקהל היהודי, הגיעו יחד עם הרב מונסוניגו זצ"ל, הם לקחו אותנו ושחררו אותנו מהכלא. הוא היה בעל כוח במדינה. הם לקחו אותנו ברכב שלהם לישיבה".

"מאז" סיפר הראשון לציון, החלה ההיכרות שלי עם הרב זצ"ל, אחר כך ביקרתי במרוקו ובספרד והוא היה איתנו בשבתות. הוא היה יהודי תלמיד חכם, ירא שמים אמיתי, הוא בן של משפחה חשובה מאוד. אבל בשנים האחרונות הוא נחלש והגיע לכאן, לבית וגן וקרית ספר".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
רביינו היקר זצל
מרים אלגרחסי | 07-08-2018 13:44
יהי זכרו ברוך של רביינו צדיק יסוד עולם. הרב מונסונגו כמה צער בלי י היום חבל שצדיקים כאלה הולכים מעול יינו או י לנו אוי לנו תהי נשמתו צרורה בצרור החיים אמן יהי רצון
2
הרב שהלך לעולמו זצ'ל
תמר | 07-08-2018 14:00
ברוך דיין האמת !!! יהי זיכרו ברוך . יהי רצון שזכותו תגן על כל עם ישראל אמן כן יהי רצון ת.נ.צ.ב.ח. אמן