אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם יש בימינו אנשים בעלי רוח הקודש?

רוח הקודש אינה מגיעה פתאום. בדומה לזה כותב הרמב"ם שנבואה אינה מגיעה פתאום לאדם. זו אמונה עממית, שלפיה גם חמור וצפרדע יכולים להיות נביאים

האם יש בימינו אנשים בעלי רוח הקודש?
  (צילום: שאטרסטוק)

האם יש רוח הקודש בימינו?

כן. אמנם הנבואה נפסקה עם החורבן, אבל רוח הקודש קיים בכל הדורות. כך כותב רבי חיים ויטל, תלמידו של האר"י ז"ל, בספרו שערי קדושה, וכן הרמח"ל מתאר במסילת ישרים את השלבים כדי להגיע אליו.

האם רוח הקודש גם שייך לנשים?

כן. הרי רוח הקודש הוא הכנה לנבואה, והיו לנו נביאות, אם כן היה להן רוח הקודש.

אבל היו רק שבע נביאות – שרה, מרים, דבורה, חנה, אביגיל, חולדה, אסתר.  ולעומתן 48 נביאים (מגילה יד). אם כן נבואה מתאימה לגברים יותר מאשר לנשים.

הם רק אלו שנזכרו בשמם ודבריהן נזכרו לדורות. אבל אלה שדבריהם לא נזכרו לדורות, היו שישים רבוא נביאים ושישים ריבוא נביאות (מגילה שם). אם כן, אין הבדל. אדרבה חז"ל אומרים ששרה אמנו הייתה נביאה גדולה יותר מאברהם אבינו (שם.  רש"י בראשית כא יב).

איך אשה תגיע לרוח הקודש אם אינה לומדת תורה?

נשים אינן מצוות על לימוד תורה, אבל שייכות לידיעת תורה. וכיצד תדענה בלי ללמוד? ספיגה טבעית – מהוריה, מתלמידות חכמות, משיחות עם חברות. יתכן שמרים הנביאה נתנה שיעורים לנשים, ויתכן שהשפיעה דרך שיחות חופשיות. תיתכנה שיחות חופשיות בין נשים במשך שעות, כגון בזמן שכיבסו בנהר. על מה דיברו? כל אשה כעניינה – על מזון, על בגדים, או על ריבונו של עולם וייעודו של אדם. כל אחת על מה שמעניין אותה בתוכיותה. אימרי לי במה את מדברת בשיחה חופשית, ואומר לך מי את ומה עולמך הפנימי. אותן שישים ריבוא נביאות, דיברו על ד', על תפקידו של אדם בעולם, על הגדרות הטוב והרע, וכמובן על חינוך ילדים, ומתוך כך התעלו לדרגות עליונות של חכמה. גם בימינו, נשים רבות אומרות שרוב אישיותן נבנתה מחינוך בלתי פורמלי.

איך רוח הקודש מגיעה פתאום?

רוח הקודש אינה מגיעה פתאום. בדומה לזה כותב הרמב"ם שנבואה אינה מגיעה פתאום לאדם. זו אמונה עממית, שלפיה גם חמור וצפרדע יכולים להיות נביאים (מורה נבוכים ב לב). אכן התפיסה העממית היא דילוגית, אינה מבינה שדברים גדולים מושגים בהדרגה, בעמל, שלב אחר שלב. יש לה מנטליות מאגית של פתרונות פלא.

 לפעמים אדם פשוט יודע פתאום כל מיני דברים?

שיהיה בריא. אין זה רוח הקודש. חז"ל גם אומרים שנבואה ניתנה לשוטים (בבא בתרא יב ב). רוח הקודש, היא מסילה ארוכה.

כמו מסילת ישרים?

כן. רוח הקודש בסוף המסילה. וכן הרמב"ם מתאר כיצד אדם מגיע לרוח הקודש – על ידי זיכוך מידותיי ושכלי (הלכות יסודי התורה ז א). זיכוך מידותיי – שאינו מתעניין בכל ההבלים בהם עסוקים בני אדם על פני כדור הארץ, כגון מזון, בגדים, כבוד. אלא כל פעם שהיצר הרע תוקפו, הוא מנצחו . זיכוך שכלי – הראש שלו עסוק, לא בכסף, לא באני שלו, אלא בעם ישראל, בעולם, באדם, במטרת הבריאה, בגילוי אחדות ד'. אלו המחשבות המטריחות את מנוחתו (שם).

אבל יש בזה מדרגות?

ודאי. בכל דבר בעולם יש מדרגות, גם בנבואה, גם ברוח הקודש. רוח הקודש עצמו הוא מעל השכל ומתחת הנבואה. ספר מסילת ישרים מסר לנו את ההדרגה. א. זהירות – לא לחטוא. ב. זריזות – לקיים מצוות. ג. נקיות – מחטאים שאנשים לא מודעים שהם אסורים.  ד. פרישות – מכל ההנאות שאינן נצרכות. ה. טהרה – אדם שכולו לשם שמים. ו. חסידות – שכל מגמתו בעולם היא עבור ריבונו של עולם, זה כל עולמו. ז. ענווה – שיחרור מוחלט מהערכת החברה. ח. יראת חטא – יראת חטא נוראה. ט. קדושה – שכל מעשי האדם הם קדושים, כגון אכילה ושינה  י. ואז מגיעים לרוח הקודש.

אם כן, אין זה עבורנו הקטנים?

נכון. זה ליחידי יחידים. על אף שהמסילה פתוחה, אך אי אפשר להכריח אדם ללכת בה עד הסוף, ואינו חייב אלא בשלוש המדרגות הראשונים. יש לו בחירה חופשית. לכן, יש מלמדים רק  אלו שלשה במסילת ישרים, כדי שהאדם לא יחיה מהזיות. אך אפשר גם ללמד הלאה, בתנאי שמדגישים שזו לא מדרגתנו, אלא כדי לעורר אותנו כלפי מעלה, כמו שאנו לומדים על אברהם אבינו ושרה אמנו.

ואדם בעל רוח הקודש יכול לייעץ בתחום הרפואי או הכלכלי?

לא. בשביל זה צריך רופא ויועץ כלכלי. רוח הקודש נצרך כדי לדעת דברים עמוקים של תורה. חלקם נכתבו בספרים שלנו וחלקם נאמרים בעל פה בכל דור ודור, שאלות חדשות כפי עניין הדור.

אבל אנשים כן פונים לרבנים גדולים בעניינים כלכליים?

בעל התניא – שהיה בעל רוח הקודש – מתלונן על כך, שאנשים מרוב מצוקת עניות, מבקשים ממנו עצה. הוא משיב שאינו יודע, ושגם אמוראים עם כל חכמתם לא ידעו זאת, לא כמו הנביאים שידעו איפה אתונותיו של שאול. הוא מביא מאמר חז"ל: אין אדם יודע ממה משתכר… ומלכות דוד מתי תחזור  – אם כן כמו שרבנים אינם יודעים מתי יבוא משיח כך אינם יודעים כיצד אדם ירוויח כסף. אלא  הוא יודע לייעץ בעניינים רוחניים ובעבודת ד' (אגרת קודש כב בסוף ס' התניא).

גם לא יודעים איזה כרטיס יזכה במפעל הפיס?

נכון. לו ידעו, היו קונים כל שבוע את הכרטיס הזוכה כדי לפרנס עניים ולהחזיק את התורה. אבל הם יודעים להדריך איך לזכות לדבקות אלוקית.

אם רוח הקודש הוא הבנת דברים עמוקים, אז זה תהליך טבעי של לימוד תורה?

כן. ועליו יש סיעתא דשמיא. איפה שהאדם מוסר נפשו, ד' עוזר לו, בדברים עמוקים של עבודת ד' – של הפרט ושל הכלל. אותם דברים עילאיים באים אליו מן השמים על יסוד מסירות הנפש הלימודית שלו.  עיין בבא בתרא יב.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
כן לפי מה שזכיתי לראות ולשמוע
מורדכי שלום יוסף | 06-08-2018 17:34
אחד בן בבא מאיר הצדיק.שמו כשם מלאך
2
זה מה שכתב על שם מחאך צודק בהחלט
אברימי | 06-08-2018 17:35
יצא לי להבין כך מאנשים מוסמכים מזקני המקובלים
שמו כשם מלאך, אני מנחש מי זה, לרבי מאיר ע״ה
אשר | 06-08-2018 20:14
יש בן חשוב ששמו כשם מלאך
3
הייאה היי לנבואה עלי ועלי והיי כלי ניפלא ומתו
עידן הנבואה | 06-08-2018 19:14
בימינו אני חושבת צריך מעל לכל רצות בנבואה. אני חושבת יש לי מדרגה אחת. זה המון גלגולים המון מדרגות. הנביא משה חצב נישמתו בעשרות שנים של רעיית צאן במידבר וכך היא הנשמה שלו היזדככה והיתעלתה לנבואה. לדעתי גם יוכבד היתה נביאה וזה נירמז ותרא אותו כי טוב ידעה כניראה שבנה הוא שיגאל את העם. אכן נשים יכולות להיות נביאות איזה כף ואוו ניפלא. התודה והאהבה לאבאלה הנה הוא משווה. רוצה להשוות תהיי נביאה. אבל העולם הדתי מעלים נבואה ממאן להיתחבר אליה. באמת איך זה החוסר העיניין של עולם הישיבות בנישמת אפו זו של עם ישראל פשוט מדהים. אני נימשכת לנבואה בגלל השורשים המיזרחים. הם ניפלאים ניפלאים שם בערב לא פה. אני לא מבינה למה אני צריכה להיתכחש לנכונותם. הורי היו הכי דתיים בעולם בעיני שם בערב ביחד עם דודי הקסום וניפלא. כאילו יצאו מאיזה עולם של אגדות. ממש כך. זו קירבה לגן עדן זו תמימות ויושר ניפלא זו פשטות מענגת והכלת עליון. הם אומנם לא היו נביאים אבל דרכם היפה והנהדרת מהיותם קרובים לגן עדן משאירה רשמים עמוקים. אני מקווה שנבין את חשיבות הנבואה היא מדהימה והיא אנחנו.
4
נבואה שמתגשמת .
תמר | 06-08-2018 20:05
אני מכירה כמה אנשים שנולדו עים ידע , ויש כאלה שקיבלו הארה מסיבות כאלה או אחרות ויש להם ידע ...... זה לא מסיפורים אנשים שקרובים אליי והם נכון להיום מטפלים באנשים .....ישנם אנשים הרבה שמתחזים ...אבל אין כמו הצדיקים האמיתיים זצ'ל שהם מהקדושה ששוכנת בהם הם היו רואים ויודעים הכל מכל וחוללו ניסים וניפלאות שלא יאמן יהי זכרם ברוך אמן ואמן .
5
יובל
חמו | 07-08-2018 11:07
הבל הבלים. רוח הקודש היא מתנת חסד לפי בחירתו של אלוהים. אין אדם אחד שיכול לקבל את רוח הקודש על ידי מעשים.
6
נביאי חלם
הנביא | 07-08-2018 14:29
היום יש מתנבאים ולא נביאים הם יודעים לחזות מלחמות והתפרצות הר געש וכל דבר שצפי לקרות הם מתנבאים.גם אני נביא.בערב תשקע השמש.ובבוקר היא תזרח.כוכבים ינצנצו בשמיים.ורוח תלטף.ציפורים יצייצו.ואנשים יאכלו ארוחת צהריים.דייגים ישוטו בספינה.רגע טלפון.המשך יבוא.
7
רוח הקודש
יצחק | 07-08-2018 16:49
הרב חידא עליו השלום סופר עליו שרשם למישהו מספרים שזכו בהגרלה וגם על הרב יצחק כדורי זצל
8
תשובה
חיים יוסף | 07-08-2018 21:59
אין. אין אנשים עם רוח הקודש. יש שקרנים רמאים וגזלנים. יש גם רבנים מתחזיים. השמרו מאד מנצלנים.
9
כל הצדיקים האמיתיים הינם בעלי רוח הקודש
עם ישראל חי | 08-08-2018 17:38
אבל הם מעטים
10
כנסו
סם | 09-08-2018 16:16
ראיתי גם ראיתי לאיזו דרגת ראיית קודש רבנים מסויימים הגיעו ואיזה דיוק של דברים.
11
מי שרוצה לחיות בעולם של שקר - שיבושם לו
גד | 12-09-2018 10:41
אומר הרב - אפשר להגיע למדרגה של רוח הקודש עי זיקוק עצמי שמושג בעבודה קשה וארוכה. אין קיצורי דרך, ומי שאומר לכם משהו אחר - משקר אתכם. הדרך לאמת ארוכה והנטייה האנושית היא לעצלנות וותרנות - ולכן אין זה פלא שיש אנשים שמחפשים קיצורי דרך ומאמינים לכל מיני קוסמים ומכשפות. ונזכור שהשקר הוא מפתה ומתוק בהתחלה אך רק ומר בסופו. האמת היא קשה בהתחלה אך ממתיקה בהמשך. ולגבי הנבואה - כל מי שלמד היסטוריה - יודע שיש לה נטייה לחזור על עצמה. ולכן, כל אחד יכול שקצת למד, ובעל יכולת רטורית - מסוגל להציג את עצמו כנביא, והרי הסיכוי שנבואתו תתגשם היא בגדר כן או לא (דהיינו 50%) - שזה סיכוי גבוה שאכן דבריו יתגשמו. עדיף להשכיל וללמוד ולפעול על פי צו השכל או המצפון ומאשר להתייעץ עם שרלטנים שמציגים את עצמם כנביאים.
12
הייתה לי רוח הקודש (כנסו)
שי | 31-12-2018 3:40
בצעירותי הייתה לי רוח הקודש, מבט קל לפרצוף-מצח של כל יצור חי (על בני אדם זה קל, על חיות צריך ממש להתאמץ כדי לקבל מידע) ויודעים עליו הכל, שם, מקצוע, מחשבות בראשו, הבעיות שלו, לאן הוא הולך כרגע, גלגולים, צבע ההילה וכל העבירות שעשה והמצוות שעשה, רוח הקודש גם אומרת לך איך לעזור לאותו אדם ולזכות אותו במצווה (לכל אדם מצווה שונה) שתחזק אותו. כמובן שקל מאוד לשנן דברים בעיקר דברי תורה, לא שוכחים אותם ויש עוד הרבה דברים שאיני יכול לבאר ולספר במילים מכיוון ש 1. הייתי צעיר 2. לא כל דבר ניתן להסביר במילים. בנוסף לכל זה יש תחושת חמימות ואהבה כל היום, בטחון 100% נקי וטהור בה' יתברך, יצר הרע כבול בשרשראות שכן כל רגע שאתה עומד לעבור עבירה אפילו קלה שבקלות רוח הקודש מזהירה אותך *תמיד* ואומרת לך אתה עומד לעבור עבירה X ואז אתה מיד מהפחד בורח לצד ההפוך מהעבירה, התחושה היא כמו בלילה קרח שנכנסים מתחת לשמיכת הפוך והחום כל כך נעים, דמיינו ללכת ככה 24.7 רק עם תחושה הרבה הרבה יותר נעימה וטובה, לצערי איבדתי אותה, רק עכשיו כשאני אדם בוגר אני מבין מה הפסדתי ואני במלחמה לקבל אותה חזרה אך איני יודע כמה זמן הדבר ייקח, הלוואי ובהקדם, הייתי רוצה לזרז הגאולה ולחזות בבית ה' עומד שוב, לראות את כל עם ישראל מאוחד מחבק ומנשק איש את רעהו ועובדים את ה' בשמחה, מחכים לך משיח יקר! אנא אבא רחם עלינו ושלח אותו במהרה למרות שאיננו זכאים לכך.
מומלץ לא לכתוב בפומבי על ההתגלות שלך
איש יהודי | 20-10-2020 15:29
.
13
צריך להיות בעל רוח-הקודש ע'מ להחליט על כזה
עידו | 29-01-2019 9:51
''בעלי רוח'' מצאנו, אולם מי הוא זה ואיזה הוא - בדורנו, היכול להצביע על מאן דהוא, שהוא הוא, בעל ''רוח הקודש'' ????