אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מצעד הגאווה? לעת הזאת אסור לנו לשתוק

הרב משה צוריאל טוען כי אסור לשתוק מול מצעדי הגאווה והמחאות הלהט"ביות. לחילונים הוא פונה: "כל מי שאינו רוצה חלק בתורת משה להגר לחו"ל ושם יחיה חיים ללא דת ככל אַוַת נפשו"

מצעד הגאווה? לעת הזאת אסור לנו לשתוק
  הרב משה צוריאל ('צעיר רענן', ויקימדיה)

למחות או לשתוק?

"מצעד הגאוה" תופס תאוצה וממדים רחבים-יותר ככל שהשנים עוברות. המארגנים בשיטה משוכללת: דגלים ססגוניים ומרובים לאורך כל המסלול (105 דגלים!), פמפום תמידי ע"י תקשורת אוהדת כמה שבועות לפני המאורע, גיבוי פומבי ע"י ראשי מפלגות פוליטיות ועוד.

באינטרנט הציונות-הדתית הובעו כמה דיעות אם לערוך הפגנת-מחאה נגד הצועדים הנ"ל, או עדיף לשתוק כי בזה רק משכנעים את המשוכנעים וקלושים הסיכויים שהמשתתפים במצעד ישנו את ארחות חייהם.

בהיותי מהרהר בויכוח זה, נזכרתי מפירושו של הרב שמשון רפאל הירש על דברים ט, יח. משה רבינו, לפני פטירתו ערך נאום תוכחה, בו מספר שוב על עון העגל, ואומר "אשר חטאתם לעשות הרע בעיני ה' להכעיסו". תמהתי, כלום עשו את העגל "להכעיס"? הרי חטאו מחמת פחד שמא משה רבינו מת ואין להם מנהיג להוליך אותם בהמשך הדרך. ומדוע בחר משה במלה "להכעיסו"?

עונה הרב כי המלה "להכעיסו": "בא לתאר את כוונת המסיתים שהם ה'ערב רב', שהרי הללו נתכוונו באמת להכעיס את ה' ולסור מאחריו. אך משה מאשים את העם כולו שהיו שותפים לעבירה במעשיהם או בשתיקתם. והרי הוא זוקף לחובתם את המעשה הזה שכוונתו הראשונה היתה לשם מרד בהשם". סוף ציטט.

מי שלא רוצה יהדות שיהגר לחו"ל

לעת הזאת, גל עכור שוטף בארצנו ע"י כלי התקשורת בנפנוף האיום המבהיל שמא חלילה יש העוסקים ב"הדתה", כלומר נסיון להזכיר לישראל את קשרנו לערכי התורה. שותפים במלחמה זו הם כמה מראשי הצבא, כמה מהעיתונים והטלויזיה ועוד מעצבי דעת קהל. עם מימון מגורמים מחו"ל הם מעצימים את נוראות ההאשמה הזאת, וחלק ממנה הוא "מצעד הגאוה".

סוג של התרסה. כמו ההפגנה הגדולה שהתקיימה בככר רבין לפני כשבוע, בגיבוי כמה מהחברות המסחריות הגדולות ששחררו את עובדיהם כדי שישתתפו, וגם ראש הצבא שהעלימו עיניהם מהחיילים שבאו להפגנה, ועריכת סקרים כדי לפרסם תמיכה מוסרית של רוב הציבור במצעד זה ועוד.

לאור זאת, ודאי צדקו אלו שאומרים למחות, כמובן בדרכי נימוסי, ובאופן חוקי, ולא להצר דרכם של הנוסעים בדרכים וכו'. אלא על כל אחד ואחד מאתנו להבהיר, בדיבורינו עם אחינו החילונים, אותם הטוענים נגד "הדתה": אם באמת אינכם רוצים שום קשר עם דת ישראל, מפני מה אתם לוחמים על פיסת אדמה זו ארץ ישראל? בשביל מה אנו במלחמה עדי-עד שלא תגמר בעתיד הנראה לעין, וערבים הורגים בנו, ואנו בהם? על מה שֶׁפֶךְ-דם הזה שכנראה לא ייפסק? מה האידיאל שלנו?

על כל מי שאינו רוצה חלק בתורת משה להגר לחו"ל ושם יחיה חיים ללא דת ככל אַוַת נפשו. הרב קוק צפה מצב עגום כזה (אגרות הראי"ה, ח"א עמ' קפג, וח"ב עמ' קלד). ולענין שהחוטאים בין-כה ימשיכו בהרגלם ללא שינוי, "משנה ברורה" דיבר על מצב כזה (סי' תרח ס"ק ה). והטעם הוא להציל שלא יימשכו צעירים אחרים לחינוך מקולקל שלהם.

לעת הזאת אסור לנו לשתוק.

==

הרב משה צוריאל, מרבני ישיבת 'תורת החיים' ומחבר סדרת הספרים 'מאוצרות הראי"ה'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
להטב
יחיל מויאל | 05-08-2018 15:26
צריכים להתעורר יש שטיפת מוח נגד הרוב היהודי
2
דברי נכוחה ואמת. כבוד הרב. לא לשתוק לעכירות
אורי עמר | 05-08-2018 15:55
אילו היה זורם הביוב במרחק מה מבתיהם? איך היו פועלים אנשי הבהמות הללו. לא מסריח. לא דוחה. די עם השקר העולה מעלה מעלה כמו ביוב..סרחון אחד גדול.
3
נוסיף על דברי הרב: ''להט''ב סדומי מודרני''
עמוס | 05-08-2018 16:06
על 2 חוקים עלינו להילחם במסירות נפש. 1. חוק הלאום. 2. חוק למיגור הלהטביזם''. אז פתחנו את הדרך לבא משיח
4
כל מי שרוצה חלק בתורת משה
גבי | 05-08-2018 16:08
מוזמן להגר לאיראן, שמה מכבדים מאוד את הדתות באופן כללי ובתוכן היהדות. מי שרוצה מדינה של יהודים (ולא מדינת הלכה) דמוקרטית מוזמן להישאר פה. אנחנו הרוב. בייביי הרב צוריאל.
התבלבלת -כאן זו ארץ ישראל
שחר | 08-08-2018 1:45
ואם אינך מבין את המשמעות של זה, אתה סתם גזלן של אדמות.
5
הרב צוריאל עדין מדי
צחי | 05-08-2018 17:01
קובצה חילונית נלחמת לחלן את עם ישראל, ולצערנו במסוה של קידמה ולברליות (דמוקרטיה ) הם מפתים גם אנישם מסורתיים , זו מלחמה נגד היהדות ובמלחמה כמו במלחמה יש לגייס את כל הכוחות הסברנים ולנהל מאבק
6
איפה אפשר לעיין בדברי הרב קוק אליהם מתייחס הר
יצחק | 05-08-2018 17:06
(אגרות הראיה, חא עמ' קפג, וחב עמ' קלד)
7
בלי החילונים המדינה קורסת תוך שבוע
אפשר לנסות | 05-08-2018 17:20
רבנים לא יצרנים ושאר משתמטים שמעט המיסים שהם משלמים לא מכסים את ההוצאות עליהם... קל לחיות על חשבון הציבור היצרני העובד להיות טפיל על החברה ועוד לחלק עיצות...
בוא ננסה.
שימי | 06-08-2018 9:47
ונראה הרי כולם יודעים שרוב הקרביים בצבא. ודתיים כיפות סרוגות משלמים מיסים. וחרדים לא אלימים וגסים כמו חילונים. בקיצור סע לברלין כמו חבריך. בקרוב נהיה ממילא רוב
8
ישר כח
יוסי | 05-08-2018 18:40
תודה רבה על הארת המציאות
9
הנה עוד חצי רב עם רבע דעה
בר נתן | 05-08-2018 23:27
ששולח אותי לחו״ל. רוצה לחיות בגטו יהודי? שיחזור לפולין, הקטנצ׳יק הזה.
טיפש. אתה יודע מי זה הרב צוריאל ?
שחר | 08-08-2018 1:47
תקרא ספר אחד שלו בשלמותו ותבין על מי מדובר. עדיף לך להתנצל כאן ועכשיו.
10
תשובה לתגובה מס' 7
בשם ה' | 06-08-2018 9:19
היהדות והיהודים בכלל היו הרבה לפניך לפני הלהטבים לפני החילונים אז בטוח שנמשיך להיות איתך ובלעדיך ... אתה בטוח לא מחייה אף אחד מאחר וגם אתה נתון לחסדי שמים בכל יום !
11
כשנהיה רוב ונהיה בשלטון,
יהודי | 06-08-2018 11:29
נשלח את הגרעין הקשה,החילוני בהשקפת עולמו מאות מספר לעולם שכולו רע (לכף הקלע). ואלו השאר שעדיין ידבקו בחילוניות ,כרטיס טיסה לכיוון אחד תוכך החרמת הנכסים והרכוש לאלף אלפי עזאזל
12
מי שלא רוצה יהדות שיהגר לחול
שלומית גליס | 09-08-2018 9:17
קשה לראות את ההתנשאות החצופה-אל מול מי שדעותיו בעניינים דתיים שונות. ההצעה החצופה למי שאינו אוחז בעמדות היהדות הדתית נובעת לדעתי מגאווה ,פלגנות,ראיה מצומצמת , חד גוניות , נוקשות ושנאה למי שאינו זהה... וכיוצב. אני מאמינה שכל מי שאינו פלגן וכל מי שמסוגל לראות את הטוב והירכי גם בשונה ממנו - יתנער מהגישה המעזה להציאה עזיבת הארץ למי שאינו מחזיק בעמדות היהדות הדתית.
13
ההצעה למי שאינו אוחז בעמדות דתית לעזוב...
שלומית גליס | 09-08-2018 9:19
מעניין אם יהיה מספיק יושר ואומץ לפרסם תגובתי מלפני דקה אחת.
14
הרב צודק
נתן | 10-08-2018 10:38
חבל שרק לו יש אומץ ולהרבה טובים אין את האומץ לפתוח את הםה ולאמר את האמת קבוצה קטנה ורעשנית מקלקלת כל שורה טובה ביהדות ובעיקר בארץ הקודש
15
כל מילה בסלע - וכל מילה
אוראור | 02-07-2020 18:45
נוספת - בהחלט מיותרת!!!!!!