אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למה לא חתמתי על מכתב הרבנים בעד הלהט"בים?

הרב יוני רוזנצוויג מתייחס למכתב הרבנים הליברלים בעד הלהט"בים, אומר שהוא חולק על הדרך בה הוא נוצר, מסביר מדוע הוא בעצמו לא חתם עליו ומדוע שמם של רבנים רבים נפקד מהמכתב

למה לא חתמתי על מכתב הרבנים בעד הלהט"בים?
  (צילום: ישיבת שבות ישראל)

הרב יוני רוזנצוויג– מי שעמד בראשות ישיבת ההסדר 'שבות ישראל', מתייחס למכתב הרבנים הליברלים בעד הלהט"בים, אומר שהוא חולק על הדרך בה הוא נוצר, מסביר מדוע הוא בעצמו לא חתם עליו ומדוע שמם של רבנים רבים נפקד מהמכתב.

בפוסט ארוך שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, כתב הרב רוזנצוויג, בין היתר: "אקדים ואומר שאני בכלל לא אוהב מכתבי רבנים, וכמעט ולא תמצאו אותי שם. אני אוהב להתבטא בדרך שלי, ומשהו מזה נעלם במכתב קולקטיבי. לא אומר שאני אף פעם לא עושה זאת, אבל במיוחד בנושא כה רגיש כמו הנושא שלנו לא תמצאו אותי שם. ולהבהיר: אני לא מתחבא מאחורי המורכבות – אני עצמי כתבתי פוסט בנושא מכתב הרבנים החרד"ליים עוד לפני מכתב הרבנים הליברליים – אבל אני פשוט לא אוהב להתייחס לנושא הזה בקבוצה"

הרב רוזנצוויג התייחס לדרך בה נוצר המכתב וכתב: "עוד אקדים ואומר שיש דברים שאני מנוע מלומר אותם, מטעמי סודיות, ולכן רק ארמוז. אני נמצא בקבוצות רבניות שונות, וראיתי את המכתב הזה מתהווה. אני חלוק מאוד לא רק על התוכן שלו, אלא גם על דרך היווצרותו, וזו חלק מהסיבה שלא הייתי חותם על מכתב כזה, גם אם הסיבה הקודמת לא הייתה קיימת. וגם פה, הבהרה: מי שחתם עשה זאת לשם שמים. אני לא רוצה שישתמע אחרת. ברוך ה', יש לחותמים רק כוונות טהורות וטובות. ואף על פי כן, כוונות טובות לא תמיד מספיקות".


לעניין המכתבים עצמם כתב הרב רוזנצוויג: "שני המכתבים – החרד"לי והליברלי – לוקים בחסר. הם מציגים אך ורק צד אחד של המשוואה, וכתוצאה מכך יוצרים בדיוק את ההיפך ממה שהם רוצים. זה הרי ממש פשוט. אם הקהילה הלהט"בית עושה מעשה שנתפס בידי האגף החרד"לי כקיצוני וכדוחק את רגליהם, ממילא הם יגיבו במכתב חריף, לא? ואם החרד"לים יכתבו מכתב חריף, ממילא זה יגרור מכתב ליברלי מוקצן, לא? כל צד כאילו רוצה להשתיק את הקול הנגדי, אבל בעצם הוא מדגיש אותו, גורם לו להישמע יותר ויותר, מקצין אותו, ומחריף אותו".

"במילים אחרות: הטענה ששמעתי בזכות המכתב הזה (לפחות אחת) הייתה שהקולות החרד"ליים החריפים דוחפים נערים להט"ביים לחשוב על עצמם כחסרי ערך, ולדחוף אותם להתאבדות, וכנגד זה צריך להוציא מכתב חריף לא פחות לצד השני. וכנגד זה אני אומר: אם אתם חוששים לכך, אל תוציאו את המכתב הליברלי, כי הוא רק יגרום לקול השולל להישמע יותר בחריפות, ולדחוף יותר אנשים לשם".

"ואז יאמר מאן דהוא: לא, הקול החרד"לי לא יהיה רלוונטי לאותם צעירים! ואני סבור שממה נפשך: אם אותם צעירים מקשיבים לרבנים החרד"ליים דווקא, אז המכתב הנוכחי לא ישנה את המצב הזה… או שהחרד"ל רלוונטי לשיח הציבורי, או שהוא לא, אבל מכתב של רבנים ליברליים ודאי לא ישנה את התמונה הזו. הוא רק יעודד את המתקפה, לא ישנה את כיוונה. ואני לא מוכן להצטרף למכתב שכל כולו תורם לליבוי המחלוקת והוצאת הודעות עוד יותר בעייתיות".

"אז מה אתה מציע?", כמובן ישאלו אותי. ההצעה פשוטה – ובאותה מידה אני מודה שאין לה כמעט סיכוי במצב הנוכחי. צריך להנמיך את הלהבות, משני הצדדים. אם הלהט"בים רוצים שהרבנים יפסיקו במלחמת החרמה שלהם, הם צריכים למדוד את צעדיהם, ולהתנהל בחכמה ובמתינות. עכשיו יצעקו עלי שזו אוכלוסיה מוחלשת וכו' וכו' ואיך אפשר לומר להם דבר כזה, והאם הייתי אומר כך על קבוצה כזו או אחרת ועוד ועוד, אבל גם אם זה לא מה שצודק, זה מה שחכם. וגם הרבנים החרד"לים צריכים להנמיך את גובה הלהבות שהם יוצרים, ולהתחיל להבין שהמציאות הלהט"בית לא תרד מסדר היום, ובמקום להיאבק בה מאבק חסר-פשרות צריך לבדוק איפה אפשר להתפשר".

"אבל ברור לי שזה לא יקרה, ועל כן אני נבוך לגבי פתרון מעשי. מכל מקום, אין סיכוי שאני מצטרף למכתבים כאלו (משני הצדדים) שמראים רק צד אחד של המחלוקת, מתעלמים לחלוטין מהאחריות של הצד השני למה שקורה, וכאילו מפיצים אור על סביבתם. יש לי הרגשה שציבור גדול חשב "או, סוף סוף!", הן כשיצא המכתב החרד"לי, והן כשיצא המכתב הליברלי, ואם שני הציבורים הללו חווים את אותה חוויה, כנראה שהם חווים אותה בתוך בועה שמקדמת מעט מאוד, לצערי הרב".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
37 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
ולמה לא אכלת חביתת ירק הבוקר?
מוישה | 01-08-2018 12:08
לפעמים צריך להסביר למה עשית משהוא.... אבל עכשיו אתה גם מסביר למה אתה לא עושה דברים ... יש עוד המון דברים שלא עשית בחיים שלך שאתה לא מסביר!
2
בנושא הלהטבים יש תורה ודי.
יפה יוסף | 01-08-2018 12:25
הלהטבים ממשיכים לחטוא וגורמים רעה לצאצאים שלהם שבאים בחטא.הילדים סובלים או נהנים בזכות ההורים.
3
א"כ לא כדאי למחות בשום דבר
נבוך מדבריך | 01-08-2018 13:00
כי תמיד הצד השני עלול להשמיע קול חזק יותר, ואז אני אגיב עוד יותר, ואז הוא וכו'. הבעיה לדעתי היא לא בקולות שנשמעים, אלא בעמדה שמאחוריהם- לאן היא מובילה אותנו...
4
רשימה של 56 רבנים ואפילו לא אחד מזרחי
אלי | 01-08-2018 13:14
איכשהו זה לא מפתיע אותי, הרבנים הספרדים אף פעם לא ויתרו על ערכי התורה בשם ה'ליברליות.
זה ההבדל הגדול :גם אלה שמחללים שבת
חובב טבע | 01-08-2018 19:03
יעדיפו למות ולא למכור את הנשמה שלהם לשטן הליברלי שבשם החופש נותן דרור לכול הרעות לצאת ולחגוג ..ההבדל בין אשכנזים ולספרדים זה שהספרדים גם כשהם מורידים כיפה הם נשארים מאמינים מהצד , אבל אצל האשכנזים מי שעוזב את הדת ניהיה לכופר גמור .
כי האשכנזים מסובבים את השפיץ שלהם
ישורון. | 01-08-2018 17:35
לפי האינטרס האישי שלהם. למצוא חן בעיני הקידמה הארורה. זה מוכיח שהם לא מקבלים את כל התורה . וחושבים שהתורה היא זמנית לתקופה. ומןתר לרבני נעליים לשנות תורה כדי להתאימה למחלה.
הולכים עם גופייה ועדיין יותר אורתודוקסים
אלי | 01-08-2018 16:36
הולכים עם גופייה ועדיין יותר אורתודוקסים מהיהדות הליברלית. הם נוסעים ברכב בשבת למרות שהם יודעים שאסור, הנשים הולכות עם גופיה למרות שזה נגד ההלכה, והגברים כנראה יתגלחו עם תער. אבל הם לא ישבו עם רפורמים סביב אותו שולחן, הם לא יכירו בנישואי להטב ויהיו מוכנים למות ולא לעשות מניינים שוויונים בלי מחיצה בין גברים לנשים. ככה הם, בהתמודדות הפרטית האישית שלהם עם הדת קשה להם והם יודעים שהם לא מושלמים. אבל להפוך את החולשות שלהם לאידיאל? זה כבר התחום של נאמני תורה ועבודה, בית הלל, צהר ודומיהם.
כן, חוץ מהמסורתיים שמוותרים על הכל וחיים עם
י | 01-08-2018 16:14
הכל. נשים הולכות בגופיה ביום יום אך באות לבית כנסת. גברים מחללים שבת ועושים קידוש. ממש נפלא אצלכם שם, המזרחיים.
5
באמת תמהנו להיכן נעלמה חתימתך. באופן כללי
קופרשטוק | 01-08-2018 13:47
קולך הוא מעמודי התווך של הקולות בישראל. היה חשוב שתישמע חתימתך. לא משנה איפה, העיקר שתישמע. תודה רבה על ההבהרה, אחרת היינו נשארים בתימהון עז בלי מענה. העיקר שבסוף נשמעת איכשהו, אם לא פה ולא פה, אז בפני עצמך. זו כמובן הישמעות עוד יותר משמעותית, ועל כך אנו מודים לך.
קרעת אותי מצחוק!!
בוסי | 01-08-2018 23:56
חחחחח גדול
תגובה
בני ברקי | 01-08-2018 21:26
לחלוטין לא חושב כמו הרב יוני, אבל מוחה על ביזוי תח ועל ביזוי כל אדם.
גדול
ענק | 01-08-2018 18:11
קורע
6
ובכן
א | 01-08-2018 13:49
א. אכן, צריך למצוא דרך כדי להוריד את הלהבות אבל השאלה היא עד אז מה הכי חכם לעשות (כדבריך). האם לא כלום ולתת לעיוותים ולסכנות לצמוח עוד או לגדוע אותם? האם להפוך את התורה לשתי תורות או לשמור עליה כדבר ה'? מה חובה עלינו לעשות לשם התורה? ב. מיהם הרבנים האלה החתומים שם? במחילה, אבל בצד השני יש גדולי תורה עצומים שמשלבים זרועות למען התורה, ואילו כאן כל מיני אנשים לא מוכרים קטנים ומתחילים. ג. זה מגוחך מאוד שמצטטים כל מיני מימרות ומוחקים את השאר. חביב אדם שנברא בצלם - זה נכון, אבל גם כתוב חביבין ישראל שנקראו בנים - ואם כן יש עוד חובות ויחס נוסף שמחייב. וזה נכון שכתוב ואהבת לרעך כמוך אבל גם כתוב אשר ישכב את זכר משכבי אישה...מות יומתו שניהם, וזה נכון שכתוב לא תעמוד על דם רעך אבל מצד שני גם ידוע שעל גילוי עריות צריך למסור את הנפש כפשוטו ממש. וכמובן שצריך להזכיר פה שחזל למדו במילה רעך שמדובר בעושה מעשה עמך ולא בעושה מעשים אחרים.. ומי שמתהדר ומתגאה ומחרף ומגדף כדי להתיר ולהכשיר גילוי עריות הוא פושע ורשע ומוציא עצמו מתוך הכלל.. ולבסוף יתמו חטאים מן הארץ - חטאים ולא חוטאים.
7
מכתב הרבנים הליברלים מרשים מאד. דמויות נכבדות
מאיר קליין מהמרכז | 01-08-2018 13:53
שככ היה חסר לנו קולם. הרבנים המפורסמים ביותר שהופיעו בעם ישראל בדורות האחרונים אם בכלל. בפרט דבריהם מחכימי פתי, שיודעים לצטט ארבעה פסוקים בשלמותם (ולשכוח מכל השאר)
למה לזלזל
נעמי | 01-08-2018 20:55
ממש בוגר. למה לא לזלזל כשאפשר במקום להתמקד בתוכן. לא ידעתי שהתנאי לפרסום דעתך הוא להיות מפורסם
על מה אתה מדבר
שאלה | 01-08-2018 20:51
במה בדיוק הצאצאים באים בחטא? הרי גם אתה ודאי מבין שהילדים לא הגיעו על ידי המעשה שלהם. ואילו אני מניחה שאתה לא יוצא בחוצות כנגד זוגות חילוניים שמביאים ילדים, ובכן, בחטא, כאשר האישה אינה טובלת במקוה
8
שכחתם להחתים על מכתב הרבנים את
ססי | 01-08-2018 13:57
זלדה גוטמן-כץ-אפלבאום, מורה למוזיקה ומחול בבית הספר היסודי השוכן ליד מכון זילברמן למדעי החברה והיהדות
אף אחד מהחותמים לא מוכר חוץ מהגאון הגדול
חה | 02-08-2018 10:09
פוסק הדור הרב אהרן ליבוביץ שאחראי על הכשרות עבור רבים מבני ובנות הציבור הדתי והכללי. רפורמי פר אקסלנס
ואת נכדה
יצחק | 01-08-2018 22:38
גם כן
9
רשימה מכובדת
לוי | 01-08-2018 14:07
1. רשימה של כמה עשרות רבנים(ורבניות...???), רובם הגדול לא מהארץ, והשאר אינם מוכרים בציבור. 2. כל הרבנים, כל נראה, נמנים על צד מסויים של המפה. 3. איני מבין את דברי הרב יוני רוזנצוויג. מה היה חשוב לך לפרסם? מדוע לא חתמת? שאתה בעד הלהטבים? שיש להנמיך להבות? מה רצית לומר? 4. הנמכת להבות-זה נכון לכל דיון. מה קרה כעת? מאי שנא? כנראה, שזו לא הסיבה האמתית לכתיבת המכתב.
10
יוני כאחר שלחבר שלך ורב אזורי מיעץ לא להסתבך
אריק | 01-08-2018 14:09
כל החותמים במכתב בעד להטבים שמם ישרף במשרדי הרבנות ולא יתקדמו בתחום. תהיה חכם ולא צריך להיות צודק . התורה במפורש מתנגדת לסטיה זו וחבל להתחכם מדי . נכון טוב מאד שלא חתמת במכתב של החרדלים וגם אני לא חתמתי אבל לא צריך להצטדק. תהיה כמו שאתה הרב יוני ולפעמים חשוב לא להתערב שאנו לא יכולים להועיל מבחינה רגשית או מצפונית
11
את מי מעניין מה הוא חושב ולמה הוא לא חתם?
יוסי | 01-08-2018 14:41
למה זה אמור לעניין את הציבור האורתודוקסי?
12
תזכיר לנו מה דעתך על הדלקת אור בשבת?לא נשכח
דתיה לא לייטית | 01-08-2018 15:45
.
סליחה אם פגעתי בך
אני | 01-08-2018 20:00
.
קוראים לי שמי וקנין (אפשר למצוא אותי בפייסבוק
שמי | 01-08-2018 19:36
ואני מעיד שבאותו זמן מיד אחרי אותה כתבה ידועה שלחתי הודעה ביקורתית מאוד לרב יוני למרות שאינני מכיר אותו, אני מעיד כאן שהוא החזיר לי הודעה ובה הוא הצטער מאוד על מה שעשה והודה שטעה ועשה תשובה.. אם הקבה מקבל תשובה של מישהו, אתם לא? אין טעם להזכיר לו את זה כל הזמן!
טוב שלא שוכחים
יוני רוזנצוויג | 01-08-2018 17:19
אני על פי רוב לא מגיב לטוקבקים, אבל הפעם החלטתי בכל זאת... אכן, כל פעם שמתפרסם כאן משהו שכתבתי, מישהו או מישהי כותבים שהם זוכרים את הסיפור הזה. האמת שזה טוב שאתם חוזרים ומזכירים, ואני מודה לכם על זה. טוב לדעת שכל מעשיך בספר נכתבים, ושרב צריך להזהר במה שהוא אומר ועושה. טוב לדעת שיש מי שאיכפת לו משמירת השבת כל כך עד שהוא מוכן לשרוף רב על שעשה שלא כהלכה לפי דעת מעבירת הביקורת. טוב לזכור שיש מחיר ציבורי למה שאנחנו עושים, ופטור בלא כלום אי אפשר. טוב לזכור שרבנים לא יכולים לעשות ככל העולה על דעתם. לכן באמת - וללא טיפת ציניות - אשרייך, ואשרי כל מי שזוכר וחוזר ומזכיר. בעזרת ה' תביאו ברכה וטובה גדולה לעולם. לכי בכוחך זה.
13
ה"רבנים" הליברלים חתומים עם ליצנים רפורמים
יעל | 01-08-2018 15:57
עד כדי כך אתם שונאים את החרדלים שאתם מוכנים לשתף פעולה עם עורכי ישראל?
איפה בדיוק המסקנה שהם רפורמים
אא | 01-08-2018 20:54
אין שם ולו רב רפורמי אחד. תתווכח עם עמדות. אל תזלזל
14
מזעזע מזעזע
צער השכינה | 01-08-2018 15:59
פשוט מזעזע!!!! למה לא חתמת??? מדוע לא כתבת למה אתה לא נוסע בשבת ואוכל ביום כיפור???!!!
15
מה זה רב ליברלי מה המושג הכפרני הזה
ישורון | 01-08-2018 17:29
לא צריך לעלוב בהם. אבל להתנגד למצעדים להכרה במעשה להבין אותם, להסכים לפונדקאות, ולכל מיני הסכמות שנוגדים את התורה. ליברל זה רב כופר חנפן וצבוע ואין לו חלק לעולם הבא. ישיבה זה לא איניברסיטה. אני לא מאמין שרבנים ספרדים יחתמו על מכתב כזה. זו סיבוב שםיץ של חומולוגים אשכנזים הרוצים למצוא חן בעיני הגויים.
16
כדאי שתקרא מה שכתב הרב צבי קורן
מישהי | 01-08-2018 20:59
למה כן לחתום- אמרת שלא יוביל למשהו מקדם ולא יעזור לנערים והערות הללו, אבל תראה בכתבה את התגובה שקיבל ממישהי שמתארת איך זה היה עוזר לה וכמה שזה ממש פיקוח נפש
17
וואלה אף אחד לא ציפה שתחתום
אני | 01-08-2018 22:06
למרות שאני די מסכים, רק תבין שאף אחד בערך לא מכיר אותך, אז... לא ממש נמצא בראש מעייני הציבור לדעת למה פלוני אלמוני כלשהו שמלמד באנליודע איפה לא חתם על עצומת גדולי הרבנים.
18
כל "הרבנים" שחתומים פה, אף אחד
משה | 02-08-2018 0:20
לא מכיר אותם, הם לא מעניינים אף אחד, והם הורסים את התורה והיהדות! אין להם חלק איתנו!
19
הכל דיון פוליטי ומה התורה אומרת לא רלוונטי
מיכל | 02-08-2018 8:59
בושה!
20
חרטטן בשקל שמחפש להתיר איסורי תורה
ישי | 02-08-2018 9:01
עזוב טותהי לנפשנו
21
פורים הגיע??? מה זה המכתב הזה חחחחח
ארז | 02-08-2018 10:32
טעונים דמגוגים זולים
22
הליברלים האפסים
אביתר יעקב מיכלשוילי | 02-08-2018 18:06
אף אחד במכתב הזה לא חיבר ספרים, ואינו תלמיד חכם.