אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

150 תלמידים במחזור. מה הסוד של ישיבת שדרות?

איך מגיעים ל-150 תלמידים במחזור? הרב חגי לונדין משיב: מה שמנסים לעשות בישיבת שדרות ובמקומות נוספים - הוא לגעת במה שחסר לתלמידים בשלב הזה של חייהם ולהראות כיצד התורה ממלאה ומרוממת

150 תלמידים במחזור. מה הסוד של ישיבת שדרות?
  ישיבת ההסדר בשדרות. (יח"צ)

בעקבות חשיפת סרוגים את מספר התלמידים בישיבות ההסדר, ביקשנו מאחד הר"מים בישיבת שדרות – בה לומדים יותר מ-150 תלמידים במחזור, לספר מה סוד ההצלחה.

במהלך מבצע צוק איתן שימשה ישיבת ההסדר שדרות כשטח כינוס לחלק מצוערי בה"ד 1. הצוערים הללו לא נכנסו ללחימה בעזה אלא שימשו ככוח עתודה למקרה חירום.

זכור לי מקרה מסוים שממנו אולי ניתן להבין מהי התורה הנלמדת בישיבת שדרות. במהלך השהות של הצוערים בשטח הישיבה הגיעו מרצים שונים לדבר עימם. באחת הפעמים הגיע רב חשוב, קצין בכיר במיל', כריזמטי ומרצה בחסד. אותו רב נתן לחיילים שיעור רהוט על לחימה, מסירות נפש, עם ישראל – לכאורה תכנים שהיו אמורים לחדור לליבות החיילים, בוודאי בתקופת מלחמה.

אך משום מה צוערי הקצונה, שהם אולי החיילים הקשובים ביותר בצה"ל, הגיבו בחוסר נוחות בולט לשיעור. חלקם אפילו קמו באמצע השיחה ויצאו בהפגנתיות. הרב המרצה היה המום ולא הבין מה השתבש.

זה מה שמטריד אתכם עכשיו

לאחריו דיבר אחד מרבני הישיבה ופתח את השיחה פחות או יותר כך: 'אנחנו במדינת ישראל מצויים עכשיו במצב מלחמה. אבל אם נהיה כנים – זה לא מה שמטריד אתכם עכשיו. מה שמטריד אתכם זהו החשש שעוד חודשיים אתם תקבלו פיקוד על חיילים והם ישאלו – 'איפה המ"מ שלנו היה בצוק איתן?'; 'האם הוא נכנס לעזה ונלחם עם החברים שלו או שנשאר מאחורה בשטח הכינוס?'

והמשיך הרב – 'איך בונים יכולת פיקודית במצבים כאלה?; איך עולם הערכים והאמונה מעניק לנו כוח בעת מצוקה? – זה מה שמטריד אתכם עכשיו ועל זה נדבר'. לאחר ההרצאה הזו נותרו החיילים בבית המדרש במשך לילה שלם כדי לברר סוגיות אישיותיות וערכיות. חלקם עד היום בקשר עם הישיבה.

תכנים גבוהים עוברים מעל הראש

הסיפור הקטן הזה אולי ממחיש מה גורם היום לתורה לחדור ללבבות. תכנים תורניים גבוהים, נפלאים ונכונים ככל שיהיו, עוברים 'מעל הראש' של התלמידים. לעומת זאת, תכנים קיומיים וכנים, שנוגעים בנימי הנפש הרגישים ביותר – הם נקודת הממשק לתורה. לאחר שנוצר המגע אט אט מרוממים את האדם לעולם רוחני שמעבר למצב הקיומי-אישי; ואז – השמים הם הגבול.

מה שמנסים לעשות בישיבת שדרות ובמקומות נוספים – הוא לגעת במה שחסר לתלמידים בשלב הזה של חייהם ולהראות כיצד התורה ממלאה ומרוממת. זוהי כמובן רק ההתחלה ולא תמיד בהמשך הדרך ההצלחה מובטחת – אבל כאן מצוי המגנט הראשוני.

תורה קיומית, עממית, שמחה, ומלאת אמון ותקוה באדם – זוהי כל התורה כולה על רגל אחת.

==

הרב חגי לונדין הוא ר"מ בישיבת ההסדר בשדרות

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אין שום סוד, ושום 'מתכון'
אחד שעוסק בנושא | 31-07-2018 8:57
הכל רק סייעתא דשמיא. יש המון ישיבות שנותנות את הלב והנשמה, בדיוק כמו שדרות, ולא הולך להם. למה? סייעתא דשמיא.
2
שדרות
אח של בוגר הישיבה | 31-07-2018 12:48
כמה באמת לומדים מתוך ה150 וכמה רשומים והולכים לעבוד בזמן הזה.. כדאי שתבדקו ואז תבינו איך 150. במחזור של אחי 80 אחוז הלכו לעבוד ולא למדו רק הראו את עצמם בבקרים.. תלמיד ניהל עסקאות ופיתח אפליקציות והתעשר.. הכל רק לא ללמוד. במחילה מכבוד הרב ים יואילו נא לבדוק היכן תלמידם. וזה בשונה מהרבה ישיבות אחרות שם יש הקפדה על למידה
3
למרות שהכתבה הקודמת הכעיסה מאוד
אבי | 01-08-2018 10:35
טוב שלקחתם את זה לכיוון מועיל. באמת אור השמש מחטא.
4
נו נו
אין שום סוד | 01-08-2018 17:28
אין שום סוד, מה שלא אומרים שזה כולל גם את השלוחות של שדרות ועוד שמקבלים כל מי שמגיע גם מי שבעליל לא מתאים ללמוד בישיבה, כתבת יחצ ועוד לא מוצלחת במיוחד
5
מי-האיש, החפץ חיים; אוהב ימים, לראות טוב
יאיר | 02-08-2018 19:09
מי-האיש, החפץ חיים; אוהב ימים, לראות טוב. נצור לשונך מרע; ושפתיך, מדבר מרמה. סור מרע, ועשה-טוב; בקש שלום ורודפהו.