רב קהילה, צא מאזור הנוחות האפלולי שלך

מדוע לעיתים נראה לנו כל כך קשה לדמות מילתא למילתא ולהבין שבימינו עלינו לתפוס את מלאכת המסך והאייפד? רבי משה כלפון הכהן מג'רבא לימד כי הטלפון והטלגרף הם מסימני הגאולה, והרבי מליובאויטש אף לימד את חסידיו להשתמש בכל הדרכים על מנת להפיץ תורה וחסידות

רב קהילה, צא מאזור הנוחות האפלולי שלך

סיפור עם רוסי מספר על אלכס, חוטב עצים בעל יכולות נדירות של חריצות וכוח פיזי. ואכן, גם התפוקה של אלכס הייתה בהתאם. אלכס היה חוטב עצים פי עשרה יותר מחוטב מן השורה.

אחד מסוחרי העצים העשירים והמפורסמים באזור שמע על התופעה והציע לאלכס, חוטב העצים החרוץ, סכום מפולפל. כך עבד אלכס למען הסוחר בבלעדיות יום אחר יום. אך דא עקא, לאחר כמה שבועות של עבודה אינטנסיבית ירדה תפוקתו לחצי, ולאחר עוד מספר שבועות שם לב הסוחר שחוטב העצים הידוע חוטב כמו כל חוטב עצים זול אחר. אך פליאתו של הסוחר גברה עוד יותר כאשר בביקורת פתע שערך גילה שאלכס איננו מתרשל כלל ועיקר, אדרבה – הוא מגיר זיעה ומתאמץ ככל יכולתו. למעשה, אלכס היה כל כך חרוץ עד שהוא לא מצא זמן לעשות פעולה שכל חוטב פשוט יודע שעליו לעשות.

הסוחר, שניגש לבחון את הדברים מקרוב, קרא לפתע בתוקף – 'אלכס, אתה מוכרח להשחיז את הגרזן'. השחזת הגרזן היא פעולה טכנית, קטנה, ויתרה מזאת היא פעולה שלכאורה מעכבת את העבודה. אך לטווח הארוך הפעולה הזאת היא המשפיעה ביותר על ההצלחה במשימה.

רב מעביר שיעור הלכה בקהילתו, עשרה אנשים מצליחים להגיע ואם מגיעים שנים עשר הוא מרוצה. אך אם ישחיז מעט את הגרזן שלו וידע להפיץ את השיעור נכון במדיה החברתית, אין סיבה שלא יצפו בו שלוש מאות או אפילו שלושת אלפים איש. רב רוצה להגדיל את הקהילה ולהגיע לקהלים חדשים, השחזת הגרזן יכולה ללמד אותו כי סרטון תדמית לקהילה עשוי להוביל לפריצת דרך בתחום.

ואם אמור יאמר השמרן: 'אבל איפה מצינו שגדולי ישראל עסקו בזה?' – תשובתו בצידו. הראי"ה קוק לימד וחזר ולימד כי עלינו ללמוד לתפוס בעט הסופר. דהיינו לכתוב מאמרים, להתבטא בצורה פופולארית וכו'. אך אף שלכולנו ברור שכוונתו לא הייתה דווקא לעט נובע ולא לעט פיילוט, בכל זאת קורה דבר מוזר – אנו נוטים שלא להשליך את הדברים על צורות המדיה האחרות.

מדוע לעיתים נראה לנו כל כך קשה לדמות מילתא למילתא ולהבין שבימינו עלינו לתפוס את מלאכת המסך והאייפד? רבי משה כלפון הכהן מג'רבא לימד כי הטלפון והטלגרף הם מסימני הגאולה, והרבי מליובאויטש אף לימד את חסידיו להשתמש בכל הדרכים על מנת להפיץ תורה וחסידות. לשם כך ירדה הטכנולוגיה הזו לעולם, הוא נהג לומר להם. אנקדוטה מעניינת בהקשר זה היא שאחד האתרים היהודיים הראשונים שעלו לאינטרנט הוא האתר של חב"ד [באוויר מאז 1993!].

ואם כך דיברו גדולי ישראל, המסקנה המתבקשת היא שחוסר העצירה להשתלמות בתחום היא עצת היצר, המסמא את עינינו מלראות את מכפלת הכוח הלפנינו.

אז נכון, אין תחליף ליראת השמים והיא גורם הכרעה משפיע, וכמו שאמרו רבותינו: 'כל אדם שיש בו יראת שמיים דבריו נשמעים'. אך לעיתים בשיעורים גדולים אנו בכל זאת משתמשים במיקרופון, ואיך אמר הרמב"ם – ההכרח בל יגונה. קדימה, צא מאזור הנוחות האפלולי שלך.

=======

הרב טל שאוליאן הוא רב קהילת 'מחזיקי תורה' בת ים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
כך יאה וכך נאה
אדוקה | 29-07-2018 19:01
כבוד הרב כתב בצורה מאוד יפה ומשכנעת. בה יש ארגונים שמפיצים תורה בטלויזיה ובמדיה. מעידה על עצמי שמתחזקת בזכות הידברות. הלוואי שיהיו עוד ועוד שיעורי תורה זמינים בכל מקום ואתר.
2
חוטב עצים
עמי | 30-07-2018 6:28
מפליא שבעל מקצוע לא יודע שצריך להשחיז את הגרזן
3
רב קהילה קודם כל צריך ענוה וכבוד לציבור
הר ברכה | 30-07-2018 11:53
אחרי זה יש מה לדבר על הנהגה אבל רב שלוקח לעצמו את הכבוד וההנהגה בעוינות ובכח תוך כדי יצירת הטבות לעושי רצונו ותשלום לאלה שמתנגדים אליו לא ראוי להיות רב
כל הכבוד! סוף סוף
ניר | 31-07-2018 22:45
אילו דברים נאים! הרב טל, אתה כרגיל מביא בשורה טובה לעם ישראל. יישר כח!