אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא בית משפט ולא משטרה, הרבנים צריכים לקחת אחריות

איך קרה הדבר שהרחוב מכתיב לרבנים ולא להיפך?! איך קרה הדבר שראשי הציבור שיכלו לקיים הפגנות של מאות אלפים כדי לשמר קברי פלשתים באשקלון, אינם יכולים לקיים הפגנה כנגד אותם שמבזים שם שמיים ברבים. כמו במצוות 'עגלה ערופה' צריכים הרבנים לקחת אחריות, לפני שישפך דם.

לא בית משפט ולא משטרה, הרבנים צריכים לקחת אחריות
  הרחוב מכתיב לרבנים. הפגנת החרדים. (פלאש90)

כִּי-יִמָּצֵא חָלָל בָּאֲדָמָה אֲשֶׁר יי אֱ-לֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ לְרִשְׁתָּהּ נֹפֵל בַּשָּׂדֶה לֹא נוֹדַע מִי הִכָּהוּ. וְיָצְאוּ זְקֵנֶיךָ וְשֹׁפְטֶיךָ וּמָדֲדוּ אֶל-הֶעָרִים אֲשֶׁר סְבִיבֹת הֶחָלָל. .. וְכֹל זִקְנֵי הָעִיר הַהִוא הַקְּרֹבִים אֶל-הֶחָלָל יִרְחֲצוּ אֶת-יְדֵיהֶם עַל-הָעֶגְלָה הָעֲרוּפָה בַנָּחַל. וְעָנוּ וְאָמְרוּ יָדֵינוּ לֹא שָׁפְכוּ אֶת-הַדָּם הַזֶּה וְעֵינֵינוּ לֹא רָאוּ. כַּפֵּר לְעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר-פָּדִיתָ יי וְאַל-תִּתֵּן דָּם נָקִי בְּקֶרֶב עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל וְנִכַּפֵּר לָהֶם הַדָּם.

כאשר מוצאים בשדה אדם שנרצח ואין יודעים לאן הוא שייך יורדים זקני העיר קרי רבני העיר ומבצעים את טכס "עגלה ערופה". במהלך הטכס מצהירים הרבנים שידם לא שפכה את הדם הזה.

וכי יעלה על הדעת שרבנים רצחו את הנפש?! אלא בזמן שאין דין ואין דיין אי אפשר לבא בטענות לרשות השופטת או למשטרה להאשים אותם שלא מנעו את הפשע. אלא החובה והאחריות היא על ראשי העם שהיו צריכים לחנך את הציבור כך שלא יגיע לידי פשע.

איפה השורש?

בחלם היה גשר שגרם לתאונות דרכים מרובות נפגעים באו חכמי חלם ובנו בית חולים קרוב לגשר על מנת שהטיפול הרפואי יהיה מהיר. אבל כל בר דעת יודע שהטיפול צריך היה להיות תיקון הגשר.

כך גם במה שקורה בשבוע האחרון, כל ראשי הסיעות הדתיות והלא דתיות, מגלגלים עיניהם לשמיים ומבקשים מרשויות אכיפת החוק לבא לעזרה ולעצור את החוליגנים ולא חשוב אם הם מהגבעות או מהישיבות.

לא שמענו אף אחד מהם פונה לרבנים השונים כולל רבני הציונות הדתית מהבית היהודי והאיחוד הלאומי, ועד לרבנים החרדים מאגודת ישראל וש"ס לקיים כינוס רבני א-פוליטי ולבדוק היאך קרה הדבר שהרחוב מכתיב לרבנים ולא להיפך.

איך קרה הדבר שראשי הציבור שיכלו לקיים הפגנות של מאות אלפים כדי לשמר קברי פלשתים באשקלון, אינם יכולים לקיים הפגנה כנגד אותם שמבזים שם שמיים ברבים.

בהמשך הפרשה של עגלה ערופה רואים שהתוצאה של שתיקת הרבנים מביאה למלחמה ולאחריה עניין אישה יפת תואר ובסופו בן סורר ומורה.

להבדיל ממה שמנסים לשדר לציבור שחוסר הצניעות כביכול הוא שורש הבעיה לפי הסדר בפרשה לא הדרת נשים מביא לאישה סוטה אלה אלימות ושפיכות דמים וחוסר ההנהגה של הרבנים גורם לכל הצרות.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
תשובה לכתב:
יאיר קליין | 01-01-2012 12:47
מאז ומעולם היתה לרבנים יכולת השפעה על רוב הציבור בלבד. תמיד היו, ותמיד יהיו, שוליים פורקי עול. משני הצדדים. גם כאלו שמחפפים בהלכה נגד דעת הרבנים וגם כאלו המחמירים יתר על המידה. לכן יכלו לארגן הפגנה ענקית כי על רוב הציבור יש להם השפעה אך על הקיצוניים אין לאף אחד שליטה. מה עוד שטבעה של קנאות, עוד מימיי אבי הקנאים פנחס בן אלעזר, שהיא אנטי ממסדית. הממסד מכוון לרוב אך לפעמים יש צורך בפעולות חריגות, אפילו מההלכה עצמה, על מנת לאזן פריצות יתר. לכן הבועל ארמית קנאין פוגעין בו אך אם בא להימלך אין מורין לו. המצב של הצניעות בעם ישראל כיום הוא הרבה יותר גרוע מקנאין פוגעין בו...
2
כתבה מבורכת - והיחידה שבאמת מאחדת את עם ישראל בשפיות
יעקב | 01-01-2012 12:51
3
תשובה ליאיר קליין
נתן יואלי | 01-01-2012 13:14
מה שאתה מתאר זו אנרכיה, וזכות הרוב לדכא ולבטל אנרכיסיטים. תפקידו של מנהיג בין אם הוא רב ,ובין אם הוא מנהיג צבאי ,ובין אם הוא מנהיג פוליטי להשליט חוק וסדר, אם המנהיג כולל הרב אינו שולט בתלמידיו יפנה מקומו למי שכן יכול. לעצם פעולתו של פנחס בן אלעזר היא הייתה יפה לשעתה אבל היא אינה הלכה לדורות . גם שאומרים על מישהו שדמו הותר כדין רודף צריך ללמוד את הסיפא שהיא "על ידי בית דין ".כלומר גם בדין רודף יש בית דין שמתיר את דמו וזאת אך ורך אם בית הדין עצמו אינו יכול לבצע . סדר צריך להיות גם בחיי היום יום וגם בחיי ההלכה . ולא כל בוגר ישיבה יכול לעשות דין לעצמו
4
לנתן יואלי
יאיר קליין | 01-01-2012 14:55
אני מסכים איתך שהרוב יכול, ואולי אף צריך, לטפל במיעוט. אבל זה לא רלוונטי לכאן. אתה תמהת למה הרבנים לא משתלטים עליהם ואני עניתי שכמו שיש חפיפניקים שזורקים על הרבנים ואף אחד לא אומר שזה מוכיח שהרבנים נכשלו כך בדיוק לצד השני. זה שיש קיצוניים לא מוכיח כלום ורק המשטרה יכולה לטפל בהם (איך אמר הרב דרעי? יש רק רב אחד בעולם שיכול עליהם- רב ניצב יוחנן דנינו...) לגבי דין רודף הרמז שלך היה שקוף ואני חושב אחרת גם בנושא הזה כי יש דברים שרבנים לא יכולים לומר אבל הם צריכים להיעשות אבל לא כדאי לדבר על זה. היבלת של מגזרנו היקר עדיין מדממת מ׳הדין לעצמו שעשה בחור הישיבה׳...