אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעקבות עומס החום: שיא חדש בביקוש לחשמל בארץ

בעקבות עומס החום הכבד המורגש בישראל, נשבר שיא חדש של כל הזמנים בביקוש לחשמל בישראל. בעקבות האירוע, חברת החשמל פרסמה מספר המצלצות, שיעזור לכם לחסוך בחשמל ולהוציא את המרב מהמזגן שלכם

בעקבות עומס החום: שיא חדש בביקוש לחשמל בארץ
  שיא חדש בביקוש לחשמל. תחנת הכח בחדרה (צילום: גילי יערי\פלאש 90)

בעקבות עומס החום הכבד שהורגש היום בארץ, נרשם היום (רביעי) בשעה 14:50 שיא חדש בביקוש לחשמל בישראל. בכך נשבר שיא צריכת החשמל של כל הזמנים, העומד כעת על 12,921 מגוואט. שיא הצריכה הקודם של כל הזמנים נרשם בספטמבר 2015, ועמד על 12,905 מגוואט.

בחברת החשמל נערכו לקראת עומס החום והקיץ, שבו נרשמים הביקושים הגבוהים ביותר. מעבר לשיפוצים בתחנות הכוח, על מנת לספק חשמל אמין וזמין, חטיבת הלקוחות בחברה נערכה וביצעה עבודות תחזוקה ברשתות החשמל תוך ביצוע פעולות תחזוקה בהן: סריקות לאורך רשתות החשמל לגילוי תקלות העלולות לגרום נזק לרשתות החשמל בימי הקיץ, ניקוי פרוזדורים מתחת לקווי מתח למניעת שריפות, נשטפו מבדדים על עמודי החשמל על מנת להסיר לכלוך שהצטבר עליהם, ובוצעו בדיקות וביקורות מקיפות בתחנות הטרנספורמציה. בנוסף, טופלו נקודות תורפה רגישות ברשת החשמל העלולות לגרום להפרעות באספקת החשמל.

כמו כן, החברה פרסמה המלצות לחיסכון בחשמל, אשר יאפשרו  להתייעל אנרגטית באמצעות הדגשים הבאים:

  • באפליקציה של חברת החשמל תוכלו לבדוק את עלות הפעלת המזגן הביתי.רוכשים מזגן? – ודאו שהוא יעיל לפני רכישת מזגן, התייעצו עם מומחה לגבי התאמתו לגודל החדר, מיקומו, ואופי השימוש בו, ורכשו מזגן בעל דירוג אנרגטי גבוה ככל האפשר, רצוי A. בדקו באפליקציה של חברת החשמל מה עלות הפעלת המזגן אשר בחרתם . יישום פשוט – מודעות וחיסכון גדול.
  • שמרו על ניקיון מסנני המזגן – נקו אותם לפחות פעמיים בשנה. בקיץ, כוונו את תריסי המזגן כלפי מעלה וסיגרו חלונות ודלתות כאשר המזגן פועל. יוצאים מהחדר לזמן ממושך?  כבו את המזגן.
  • הטמפרטורה המומלצת בבית בקיץ היא כ-25 מעלות. כיוון המזגן לכל מעלה פחות גורם לעלייה של כ- 5% בצריכת החשמל שלו.
  • נצלו את השמש בקיץ: האמצעי היעיל ביותר לחימום מים הוא דוד השמש. לפני הקיץ דאגו לנקות את הקולטים מאבק ומלכלוך, וודאו שדבר אינו מטיל עליהם צל.
  • נורות חסכוניות – חוסכות גם במיזוג: החליפו את נורות הליבון וההלוגן הישנות בנורות חסכוניות, ותרוויחו מכל הכיוונים: הנורות החדשות צורכות פחות חשמל, מאריכות ימים הרבה יותר מנורות הליבון, ואינן פולטות כמעט חום – וכך מפחיתות את צריכת החשמל למיזוג אוויר. אל תתנו לחום לחדור למקרר ולמקפיא הקפידו על סגירה טובה של דלתות המקרר והמקפיא, וודאו כי אטמי הגומי מסביב לדלת תקינים ומאפשרים סגירה הרמטית.
  • מומלץ שלא לגשת למכשירי חשמל בידיים רטובות או כשהרגליים יחפות. אם יש בבית ילדים קטנים, מומלץ התקינו בכל הבית שקעים בטיחותיים המוגנים באמצעות תריס מגן, מכסה או פקק מיוחד. כמו כן, אל תשתמשו במכשירי חשמל בקרבת מים וליד הבריכה.
  • מומלץ שלא להשתמש במכשירי חשמל פגומים – כאלו שחוט החשמל בהם קרוע, או שהחיבור שלהם לתקע חשוף.
  • אם אתם זקוקים לתיקון או לעבודת חשמל, הזמינו רק חשמלאי מורשה, גם לביצוע עבודות פשוטות, ואל תנסו לתקן בעצמכם. ביצוע עבודות חשמל בידי אדם שאינו מוסמך לכך הוא גם עבירה על החוק וגם עלול לסכן חיים.
  • במקרה של מעבר דירה, הזמינו חשמלאי מורשה לבדיקת מיתקן החשמל בדירה החדשה.  יש לבדוק את ההארקה, באמצעות חשמלאי בודק, אחת ל-10 שנים, ובדירות שנבנו לפני 1979 – אחת ל-5 שנים. נוסף לכך, מומלץ לבדוק את תקינות ההארקה לאחר שיפוץ דירה או מעבר לדירה חדשה.
  • במידה ונתקלתם בארון חשמל פתוח או בחוט חשמל קרוע ברחוב או בחצר? – התקשרו מייד 103 לחברת החשמל או 100 למשטרה, או דווחו באפליקציה של חברת החשמל, והרחיקו כל מי שנמצא בסביבה!
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו