הרב יובל שרלו: הרוב החרדי הדומם אשם בהדרת הנשים

העובדה שאסור שתהיה תמונה של אישה בעיתון, צנועה, של פנים בלבד, ואפילו בתמונת הממשלה ריטשו את הפנים של נשים שמונו לשר. אין לזה כל קשר להלכה, ועצם העובדה שלאישה מותר ללכת ברחוב ללא רעלה מוכיח זאת. התנהגות כזו, לדוגמה, אינה מזינה באמת את הקיצוניים?

הרב יובל שרלו: הרוב החרדי הדומם אשם בהדרת הנשים

שאלה

שלום לכבוד תורתכם שליט"א

אחדשה"ט

אל יחר אפו של כבודו אם אשאל שאלה ואני תקווה שזה יגיע כי אני לא כל כך יודע אינטרנט. ראיתי שכבודכם אמר שקיצוניים באים שיש רוב דומם שלא עושה שום דבר.

איפה כבודכם מצא רוב דומם שזה היחס שלו לנשים. התקשורת ממציאה כל הזמן דברים והיא מצלמת איזה משיגינעאר שירק על ילדה ואומרת שכולם לא בסדר. זה הכל תקשורת ושנאה ולא שום דבר אמיתי.

בשורות טובות

תשובה

אני אכן חושב כי תופעות קיצוניות אינן נובעות מרצונו של הרוב, אולם הוא מזין אותן בשתיקתו, ולמעשה יוצר את האווירה שהם יצמחו. אני חושב שזו הפרשנות הנכונה (לדוגמה) לכך שכל עם ישראל נענש בתקופת יהושע על מעשה עכן, בשל העובדה שהעם הזין את מעשה עכן, ועוד עניינים רבים בתנ"ך ובחז"ל.

קל מאוד להאשים את התקשורת, בשל העובדה שההאשמות האלה גם נכונות. אולם יש יותר מדי דברים אמיתיים שאינם קשורים לתקשורת, שלא ניתן להתעלם מהם. כולם צריכים לעשות "נחפשה דרכנו ונחקורה", ולא רק להאשים אחרים, אלא לבדוק פנימה מה קרה לנו, מה קרה לדרך בה אנו לומדים תורה, מה קרה לצניעות האמיתית, מה קרה לבשורה שיש לנו לציבור החילוני, ועוד עניינים רבים אחרים.

מה יכול להזין את היחס הלא נכון לנשים – לא הלכתית ולא אנושית – בהתנהגות של הרוב ?

לדוגמא:
א. העובדה שאסור שתהיה תמונה של אישה בעיתון, צנועה, של פנים בלבד, ואפילו בתמונת הממשלה ריטשו את הפנים של נשים שמונו לשר. אין לזה כל קשר להלכה, ועצם העובדה שלאישה מותר ללכת ברחוב ללא רעלה מוכיח זאת. התנהגות כזו, לדוגמה, אינה מזינה באמת את הקיצוניים?

ב. העובדה שאסור לאישה לדבר בפומבי. שנמנע ממנה להספיד את אביה או בנה. אין לכך כל קשר להלכה, ואם היא לבושה בצניעות – אין שום איסור בדבר. איך אפוא אפשר להגיד שהכל בגלל התקשורת ?

ג. העובדה שמתפרסמים פסקים שאסור לנשים כל כך הרבה דברים, כגון לנהוג.

ד. העובדה שאין נשים חברות כנסת, או בכל תפקיד ציבורי. אפשר לטעון שזה מבוסס על "מלך ולא מלכה", אולם כל כך הרבה דרכים למדניות כבר ביארו את היסוד הזה, ולא מנעו נשים מתפקידים בתחומים אלה, ואני מבין שפוסקים אחרים לא מקבלים את זה, וזו כמובן מחלוקת בהלכה. אולם אין להאשים את התקשורת בכך שהיא יוצרת מהומה על לא מאומה.
ועוד ועוד.

אומר לך בכנות מה כואב לי: התורה יוצאת מבוזה. אנחנו משכנעים את העולם כי ללכת לאור התורה – הוא טירוף. במקום הבשורה שתהיה לנו לעם ישראל, במקום שנוכל להתייצב ולקרוא לצניעות לקדושה ולטהרה ביחד עם בריאות, אנושיות ושוויון, תורת ד' נתפסת כמי שמצווה על כל הגברים לראות בכל הנשים איום, ולהתייחס כל הזמן לגופן, וכך אנחנו לא רק מרחיקים אנשים מהתורה, אלא מרחיקים את התורה ממה שהיא אמרה באמת, ואומרים דברים שלא שערו אבותינו. ד' ירחם.

אני חש כי תורה לובשת שק וקוראת לכולם לשוב אל התורה, אל הבריאות האנושית שהתורה מקרינה, אל עבודת ד', אל הצניעות בתוך החיים, אל היחס הראוי בין נשים לגברים, אל ההפרדה במקום שצריך ושלמות החיים במקום שצריך, ואז יהיה הרבה יותר טוב לכולם.

כל טוב

==

הרב יובל שרלו הוא ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה. התשובה פורסמה באתר הישיבה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
מסכים עם כבוד הרב לחלוטין!
לב צהוב | 29-12-2011 17:55
2
ומגוש קטיף גרשו אותנו בגלל הרוב הסרוג הדומם!
אשה הדורה | 29-12-2011 18:53
3
האם רבני הציונות הדתית לא שותקים לפעמים?
| 29-12-2011 19:01
כבוד הרב אנו יודעים על מקרים בהם רבנים מהציונות הדתית בחרו לשתוק למרות בזיונה של תורה ואפילו למרות פגיעה וגרימת עוול לפלוני אלמוני או לקבוצת אנשים וזאת אנו מניחים משיקולי טקטיקה ולא מרדיפה אחר האמת. האנשים הפשוטים חסרי אונים ואין מי שיושיע אותם כי כשרבנים שותקים הם מגבים את מי שעושה עוול בשתיקתם. ואם מישהו יעיז לדבר וישאל את הרבנים מדוע הם שותקים מיד יפעילו עליו לחצים שעלולים לפגוע בפרנסתו, בכבודו, בשמו במשפחתו ועוד...יגידו שאינו מבין שפרשנותו לא נכונה שהוא מדמיין שהוא מדבר לשון הרע שהוא חולה נפש ועוד. כך למעשה כל אחד דואג לעצמו ורק הקב"ה שומע ורואה.ואותם אנשים מחכים לדין שמים למען יראו וייראו אותם רבנים אלו רבנים שמעלו בתפקידם ובאמון שנתנו בהם וכך גם העם שותק.
4
אחי חרדי קיצוני - והוא טוען ש
אושר | 31-12-2011 19:04
שיש עניין לא להסתכל על פני אישה, נקודה. גם אם היא צנועה. וזה שה 'מזרחוניקס' שמים תמונות של נשים בעיתון זה אסור. אני לא חושבת שהוא ממציא את זה. יש למישהו תשובה בשבילי? תודה.
5
כבוד הרב מדוע אתה תוקף את החרדים
פלוני | 01-01-2012 13:11
בדרך כלל אני מכיר אותך כרב שמלמד זכות על כל מה שזז, מה לא מצאת פתח ללמד זכות על הציבור החרדי?
6
בזיון התורה חה חה חה
מושיקו | 27-01-2012 1:35
לקרוא את הגיגיו של אותו האיש שרלו זהו בזיון התורה, מי שיודע דעת תורה רשאי להביע את דעתו בה, מה שלא יודע שלא יביע ובטח לא ידבר על בזיונה של תורה.