אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ההבדל בין 'משיחיסט' למאמין בביאת המשיח

האמונה בביאת המשיח היא אחד משלוש עשרה עיקרי היהדות, ואין בינה לבין "המשיחיסטים" מימין ומשמאל כל דמיון

ההבדל בין 'משיחיסט' למאמין בביאת המשיח
  (צילום: שאטרסטוק)

מסורת יהודית קדומה מספרת שביום שחרב המקדש נולד המשיח כמו שמובא בירושלמי [ברכות פ"ב ה"ד]: "מעשה היה ביהודי אחד שהיה חורש, געתה פרתו לפניו, עבר עליו ערבי אחד ושמע קולה, אמר לו: יהודי, יהודי, התר פרתך והתר מחרשתך מפני שחרב בית המקדש. געתה הפרה שנית, אמר לו הערבי: יהודי, יהודי, קשור פרתך וקשור מחרשתך מפני שנולד מלך המשיח".

מסורת זו מלמדת אותנו שמיד עם החורבן נוצרה האופציה לגאולה, ואם כך נשאלת השאלה: אם כבר לפני כאלפים שנה נולד המשיח מדוע אין אנו זוכים להתגלותו? ואכן בשאלה זו נתחבט גם רבי יהושע בן לוי כמו שמסופר במסכת סנהדרין [צח א]: "רבי יהושע בן לוי מצאו לאליהו שהיה עומד בפתח מערת רשב"י, שאלו ריב"ל לאליהו: אימתי יבוא המשיח? אמר לו אליהו: לך אצלו ושאל אותו. אמר לו ריב"ל: היכן הוא נמצא? אמר לו: בפתח העיר יושב בין עניים סובלי חלאים, כולם מתירים כל פצעיהם כאחד ואח"כ חוזרים וחובשים את כולם, והמשיח מתיר אחד ומיד חובשו וכך שני ושלישי עד הסוף, וכל כך למה? מפני שאומר אולי תוך כדי חבישת הפצעים אתבקש לגאול את ישראל ולא אתעכב. הלך ריב"ל לשם ומצאו למשיח ואמר לו: שלום עליך רבי ומורי! השיב לו: שלום עליך בן לוי! שאלו ריב"ל: אימתי יבוא אדוני? השיב לו: היום! (המתין ריב"ל עד למחרת ומשיח לא בא), בא ריב"ל לאליהו ואמר לו: שיקר לי המשיח, שאמר לי היום אני בא, ולא בא. אמר לו אליהו: כך אמר לך המשיח: "היום – אם בקולו תשמעו" [תהלים צה ז]".

כנראה התשובה הזו הטרידה את רבי יהושע בן לוי, שהרי אם הגאולה תלויה רק בתשובתם של ישראל, ורק אם ישמעו ישראל בקול ה' יבוא המשיח, כי אז הרי באופן תיאורטי, עלול להיות מצב שלעולם לא יבוא משיח, מפני שהחזרה בתשובה תלויה בבחירה החופשית שעליה נאמר [ברכות לג ב]: "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים". והרי בבחירתם יכולים ישראל חלילה לא לעשות תשובה לעולם ומפני זה משיח לא יוכל להתגלות.

במצוקתו זו הלך ריב"ל לבקש תשובה לחששו בכתבי הקודש, ואז נתקל בספר ישעיה [ס ב] בפסוק: "אני ה' בעתה אחישנה", פסוק שנראה על פניו כסותר את עצמו ש"בעתה" הוא בזמנה ו"אחישנה" הוא קודם זמנה, מכאן מצא ריב"ל רמז לשני תהליכי גאולה: "זכו – אחישנה, לא זכו – בעתה". ובהמשך מצא רבי יהושע בן לוי סתירה נוספת בשני כתובים ושאל: "כתיב [דניאל ז] 'וארו עם ענני שמיא כבר אנש אתא' (פרש"י: "ענני שמיא" – במהירות) וכתיב (זכריה ט ט): 'עני ורוכב על החמור' (פרש"י: כעני הבא על חמור בעצלות)?" וגם כאן התשובה: "זכו – עם ענני שמיא" – במהירות. "לא זכו – עני ורוכב על החמור" – בעצלות.

בפסוקים האלו מצא ריב"ל תשובה לחששו, הוא הבין שגם אם גאולתם של ישראל מתעכבת מפני שהיא תלויה בתשובה, אין זו האפשרות היחידה, אלא קיימת אפשרות נוספת והיא שהקב"ה מלכתחילה קבע זמן קצוב לגלות, וכשיגיע הזמן הזה תסתיים הגלות והקב"ה יגאל את ישראל גם אם לא יהיו ראויים לכך.

את הכלל הזה שהגאולה תבוא גם אם ישראל לא יהיו ראויים לה מוצאים אנו גם בדברי רשב"י במדרש [תנחומא בחקתי ג] האומר: "בין עושין ישראל תשובה ובין אין עושין תשובה, כיון שהגיע הקץ מיד נגאלין, שנאמר: 'אני ה' בעתה אחישנה'". וכך ניסח זאת הגר"א [מובא ב'אבן שלמה' אות קנה]: "בכל דור יש קצים לפי ענין התשובה והזכויות המיוחדות לאותו הדור. אבל קץ אחרון לא תליא בתשובה אלא בחסד, כמו שכתוב: 'למעני למעני אעשה', וגם בזכות אבות, וזה שאומרים: 'וזוכר חסדי אבות ומביא גואל לבני בניהם למען שמו באהבה'".

האמונה בביאת המשיח היא אחד' משלוש עשרה עיקרי היהדות, ואין בינה לבין "המשיחיסטים" מימין ומשמאל כל דמיון. כי מה ההבדל בין "משיחיסט" למאמין בביאת המשיח? "משיחיסט" הוא אדם או קבוצה המנסים לדחוק את הקץ ולכפות את "אחרית הימים" על המציאות, אם בקמפיין של "משיח עכשיו" או בסיסמת שווא של "שלום עכשיו", כשהאחרונים עושים זאת תוך סיכון בטחונו של עם ישראל, כמו הסכמי אוסלו, חורבנו של גוש קטיף או מחשבות על ויתורים נוספים. שכל מי שתמך בהם בעיוורון, הוא בעיניי "משיחיסט", גם אם הוא אקדמאי או חושב עצמו ל"נאור".

לא זו ולא זו היא האמונה היהודית במשיח, עם ישראל לדורותיו יודע שבואו של המשיח תלוי, בהתנהגות שלנו, בהגשמה יום יומית, לקיים במסירות ובעקשנות את החובות המוטלות עלינו בקיום התורה, בבניין הארץ ובקיבוץ גלויות, לדבוק בצדקת הדרך ולהאמין ש"אף על פי שיתמהמה, עם כל זה, אחכה לו בכל יום שיבוא".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
הרבי מלובביץ הוא מלך המשיח!!!
אסתר | 23-07-2018 18:49
הרבי מלך המשיח אמר שהגאולה כבר כאן; אנחנו רק צריכים לפקוח את העיניים ולראות זאת
יחי המלך
יחי | 24-07-2018 14:47
אמת לאמיתה מגובה במלא שיחות ובפסק דין של 400 רבנים !
2
אבא אהוב יקר. מרפא מנחם חסיד ונישבע.
עידן הנבואה | 23-07-2018 19:52
אומרים מה שבטוח בטוח האל הוא המשיח ממש כמו שהיה בתנך ואף יותר. אבא הפנטסטי אלוהי צבאות ישראל היה בתנך המנהיג שלנו. כפרה עליו איזה מתוק אתה כולך ניפעם ממנו אהוב יקר עם כוחותיו העצומים .אתה נשמה עיברייה כוח עצום ורב וצריך לשאוף שאהוב תנכי זה יחזור הבייתה לעולמים. אין רע אין מוות גן עדן חוזר ברית חדשה ניפלאה ברית נצח. כל הנשמה רוצה להישתחוות לו לניפלאות התנך שלו. היגיע הזמן להיות עיברי להישתחרר מספיחי הגלות לשאת עיניים להכי מיכל לאלוהי צבאות ישראל עתיק היומין.
3
אֶת צֶמַח דָּוִד עַבְדְּךָ מְהֵרָה תַצְמִיחַ
גיל | 23-07-2018 23:36
הרי אנו אומרים בתפילת שמונה עשרה אֶת צֶמַח דָּוִד עַבְדְּךָ מְהֵרָה תַצְמִיחַ! היינו שישנה ברכה מיוחדת בשמונה עשרה בה אנו מבקשים שמשיח יבוא מהר! זהו אותו העניין של אנו רוצים משיח עכשיו! !we wat moshiach ow
4
רשב"י אומר: אלפים נפלו כי לא תבעו בית המקדש!
משה כהן | 24-07-2018 1:53
תני ר' שמעון בן יוחי: כל אותן אלפים שנפלו במלחמה בימי דוד, לא נפלו אלא על שלא תבעו בנין בית המקדש! (מדרש תהילים יז)
5
כבוד הרב מוזמן להסתכל על סרוג מצוי ואז...
שי | 25-07-2018 12:52
על חבדניק מצוי. עם כל הכבוד, ההבדלים היו דרסטיים, בין אם מדובר בהקפדה על הקלה כבחמורה, או בלהט האמונה בביאת המשיח. ודי למבין.
6
זה הכל הרבי
חבדניק | 19-10-2018 11:11
הרבי אמר שהגאולה קרובה מאד והתבטא אף שיש לזה את התוקף של נבואה. הרבי זעק פעמים רבות בשיחותיו (נלקטו בספר עד מתי של הרב חיים ששון) שצריך לדרוש מהקבה (ועד לדפוק על השולחן!) את הגאולה באופן של חוצפה דקדושה וזה מה שאנו אומרים שלש פעמים בכל יום (!) את צמח דוד עבדך מ ה ר ה תצמיח ותחזינה ע י נ י נ ו. וכשזה לא קורה מבקשים עוד פעם בתפילה אחר כך. וכי רפאנו זה גם שנה הבאה