אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עכשיו זה רשמי: הושגה פשרה שתמנע את הרס רמת גלעד

הממשלה והמתיישבים הגיעו לפשרה שתמנע את הריסת הבתים ברמת גלעד. על פי ההסכם, יועברו חמישה קראוונים מהגבעה ה"בעייתית" אל החלקה המאושרת. בתמורה תחל המדינה בהליך אישור לישוב כולו. על טיוטת ההסכם פורסם לראשונה ב'סרוגים' לפני כחודש.

עכשיו זה רשמי: הושגה פשרה שתמנע את הרס רמת גלעד
  לא יפנו את הגבעה. משה זר וקצין (פלאש90)

שלושה ימים לפני המועד האחרון בו התחייבה המדינה להשלים את פינוי רמת גלעד, הושגה פשרה שתמנע את הריסת הבתים.

על פרטי העסקה הראשוניים, דיווחנו ב'סרוגים' לפני כחודש, וגם כעת מדובר על אותו מתווה.

כזכור, את שתי חלקות השדה, על גבעה מעל קרני שומרון קנה משה זר, לפני כשלושים שנה מפלסטיני, בכסף מלא.

אחר החתימה על שטר המכירה הראשון, הוכה המוכר הפלסטיני מכות רצח על ידי בני החמולה שלו, מה שכמעט הביא למותו. בעקבות כך, התחנן המוכר על חייו שלא לחתום על שטר הבעלות על החלקה השנייה אותה מכר.

במשך השנים, עיבד משה זר את שתי חלקות השדה, ללא טענה מצד גורמים פלסטיניים על השדות. בעקבות רצח בנו, גלעד הי"ד, הקים משה זר על שתי החלקות את "רמת גלעד" כשבתי המאחז משקיפים אל ביתו.

לאחרונה, הודיע פלסטיני, קרוב משפחה של מי שמכר את השדות, כי השטחים שייכים לו, ובעקבות עתירה של 'שלום עכשיו' לבג"צ, השיבה המדינה כי בכוונתה להרוס את הקראוונים שנמצאים על אותה החלקה עד לסוף שנת 2011.

טענותיו של משה זר על קניית השדות בכסף מלא, ועיבודן במשך 28 שנה, לא הועילו לשנות את גזירת ההריסה. בשבוע שעבר, הקים זר אוהל המחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים, כדי לדרוש ממנו להורות לפרקליטות למנוע את ההריסה של רמת גלעד.

הפשרה

על פי ההסכם שעליו הוסכם היום, חמישה בתים יועתקו בתוך חודשיים מהחלקה עליה יש טענות, אל החלקה השנייה, המאושרת.

בחלקה המפונה יוכלו התושבים להמשיך ולעבד את האדמה, כפי שעשו ב-28 השנים האחרונות.

במשא ומתן שהתנהל בשבועות האחרונים מול משרד הביטחון ושר הביטחון אהוד ברק השתתפו השר בני בגין, יו"ר מועצת יש"ע דני דיין וכן בעל הקרקע משה זר.

בתמורה להסדרת העניין בדרכי שלום, יחלו במשרד הבטחון בהליכים להסדרת האישורים לישוב רמת גלעד, כולל הכנת תוכנית לבינוי ערים (תב"ע), שתהפוך את המאחז לישוב מוכר עם אפשרויות הרחבה.

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין ברך על ההסכם ואמר: "ההסדר גם מונע עימות וגם מחזק את רמת גלעד בפרט ואת ההתיישבות בכלל". עם זאת במועצת יש"ע סירבו בשלב זה להתייחס לפרטי ההסכם ולאשר את תוכנו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו