אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סיום הזמן בישיבת רמת גן: 52 סיומי מסכתות

5,772 דפי גמרא, 676 פרקי משנה ועשרות אלפי פירושי רש"י ותוספות, כך מסכמים שנה בישיבת ההסדר ברמת-גן. באירוע שצוין בישיבה אמש סיימו 52 בחורי ישיבה מכל השיעורים את מסכת כתובות. צפו

סיום הזמן בישיבת רמת גן: 52 סיומי מסכתות
  צילום: בנצי נחושתן

5,772 דפי גמרא, 676 פרקי משנה ועשרות אלפי פירושי רש"י ותוספות, כך מסכמים שנה בישיבת ההסדר ברמת-גן. באירוע שצוין בישיבה אמש סיימו 52 בחורי ישיבה מכל השיעורים את מסכת כתובות וזכו למתנה מיוחדת מראשי הישיבה: כל מסיים יכול לבחור סט ש"ס גמרא, סט רשב"א או סט ריטב"א.

למעשה, בחורי הישיבה יצרו חבורה למדנית רחבה שהובילה לכך שכל תלמיד שני בישיבה סיים את המסכת הלא קלה הזו. כאן המקום להזכיר שמסכת כתובות עוסקת ברובה בפרטי הלכות הכתובה, בהתחייבויות האיש והאישה אחד אל השנייה ובנושאים נוספים. מסכת כתובות מוכרת גם בשם "ש"ס קטן" מכיוון שנידונים בה עניינים רבים מהתלמוד כולו שהופכים אותה למקור למושגי יסוד רבים כדוגמת חזקה, רוב, טענת מיגו, טענת ברי ושמא ועוד נושאים רבים המהווים יסודות במשפט העברי.

צילום: בנצי נחושתן

לרקוד בלי להקיף

בסיום נכחו כלל תלמידי הישיבה, הצוות הרבני, נשיא הישיבה הרב יעקב אריאל וראשי הישיבה הרב יהושע שפירא והרב בן ציון אלגאזי. במהלך סיום המסכת נרשם רגע של 'מעשה רב': מיד לאחר שהתלמידים סיימו להכריז "הדרן עלך ודעתך עלן" ואמרו קדיש הם רצו לפתוח בריקוד אך היססו בשל תשעת הימים. הרב אריאל דפק על השולחן ואמר לבחורים לרקוד במקום בלי להקיף ובכך להביע שמחה מסויגת. שמחה של תורה עם אבלות על היעדר מקדש ושכינה.

"אנו זוכים לקומה נוספת של התעלות בתורה", מספר מנכ"ל ישיבת רמת גן, אורי פינסקי. "זו הגשמה מלאה של חזון הישיבה להקים עולה של תורה ולהעמיד דור של תלמידי חכמים. אני שמח על לימוד תורה זה, לימוד בעמקות אדירה העוברת מהרבנים העומדים בראש הישיבה ועד אחרון התלמידים. שנזכה להגדיל תורה ולהאדירה!"

ראש ישיבת ההסדר ברמת-גן, הרב בן ציון אלגאזי סיכם את הערב ואמר: "במסכת נדרים חכמים מביאים בפנינו את נבואת ירמיהו בה הנביא שואל על מה אבדה הארץ? והקב"ה השיב על עזבם את תורתי. אני אומר לקדוש-ברוך-הוא: אם יש חבורה כזו בישיבה שעמלה בתורה ושמחה בה, הטענה נפלה. נא לזרז את הגאולה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
סיומים
אייל | 19-07-2018 19:57
אשריכם שאתם ממשכים את המסורת הנהוגה שנים רבות בישיבה במצפה יריחו
2
חזקו ואימצו
אליעזר | 20-07-2018 10:48
ילכו מחיל אל חיל
3
מרגש
מרוגשת | 20-07-2018 16:21
איך זה מקדם אותנו לאיזה מקום? צבא עבודה? אוכלי חינם
4
כל הכבוד! אבל
איש אמת | 22-07-2018 11:36
למה כל הזמן יש כאן פרסומות לישיבת רמת גן? חסרים ישיבות שיש בהם עשרות סיומים בסוף הזמן? תלכו לכרם ביבנה, שם נבחנים כל זמן על כל המסכת הנלמדת, ולא עושים מזה עניין גדול ואני בטוח שיש עוד הרבה ישיבות שעושים כך.