אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לקראת תשעה באב: האם צריך לצום במהלך הריון?

לקראת תשעה באב מכון פוע"ה מפרסם הנחיות לצום לנשים מעוברות, מניקות ונשים בטיפולי פוריות. האם אישה בהריון חייבת לצום, והאם מותר להפסיק את הצום לפני צאתו?

לקראת תשעה באב: האם צריך לצום במהלך הריון?
  האם אישה בהריון מחוייבת בצום? (צילום: שאטרסטוק)

ביום ראשון הקרוב יחול צום תשעה באב, כשמדי שנה עולות בציבור הרבה שאלות בנושא התענית שיש לקבל עליהן פסיקה רבנית והכוונה אישית על פי המקרה. מכון פוע"ה, שמהווה צינור בין רפואה ולהלכה ומביא את החידושים בנושאים הקשורים לבריאות האישה, רואה חשיבות עליונה בהדרכה נכונה להלכה בימי הצום.

"בהמשך עשרות שנים אנו זוכים לקבל פניות חשובות מאנשים הזקוקים להכוונה לקראת הצום" אמר ראש מכון פוע"ה, הרב מנחם בורשטין. "הפניות הן חשובות כיוון שההנחיה במרבית המקרים היא שיש לשאול רב ורופא בנוגע לכל מקרה בו יש ספק, ולא לפסוק או להחמיר לבד בדיני נפשות".

"במהלך כל השנה אנו מקבלים כ- 250 פניות ביום במגוון רחב של נושאים הנוגעים לפוריות, הריון ולידה, טהרת המשפחה ועוד" הוסיף. "בימים הסמוכים לתענית, וביום התענית עצמו, המכון ערוך לשאלות בנושא ומעמיד לטובת הפונים מענה רבני במוקד הטהרה של המכון".

בנוסף למענה הרבני, המכון החליט לפרסם הנחיות עדכניות הנוגעות לנשים מעוברות, מניקות ונשים הנמצאות בתהליכי פוריות. ההנחיות מתייחסות הן לתחום הרפואי והן לתחום ההלכתי.

אישה מעוברת ומניקה

כאשר תשעה באב חל בשבת ונדחה ליום ראשון, נשים מעוברות ומניקות באופן מעשי פטורות מהצום. עם זאת, יש דעות שסוברות שככלל הן חייבות לצום.

אם כך מה צריך לעשות בפועל?

א. נראה שאם יש בכוחה – תתחיל לצום, על מנת להשתתף עם הציבור בצום, ותפסיק את הצום כאשר מרגישה שזקוקה לאכול או לשתות. אם בכוחה לצום עד חצות היום – ישנה מעלה בכך.

ב. 'מעוברת' מעיקר הדין היא אישה לאחר שלושה חודשי הריון. מכל מקום, מעוברת שסובלת מהקאות, בחילות, כאבי ראש וחולשה, וקל וחומר במקרה של הריון בסיכון גבוה – פטורה מלצום אף מתחילת ההיריון. ולמעשה מקלים בכל אישה מתחילת ההריון.

ג. אישה שהרתה כתוצאה מהפריה חוץ גופית (IVF) – פטורה מלהתענות במשך השבועות הראשונים של ההיריון, עד להופעת דופק באולטרא-סאונד. זאת כיוון שיש חשש לסיכון מוגבר לעובר בתחילת הריון מהפריה חוץ גופית. לאחר הופעת הדופק, דינה ככל אישה מעוברת.

ד. 'מניקה' לעניין זה הוא כאשר מניקה בפועל. אך כשאינה מניקה בפועל- החל משלושים יום לאחר הלידה צריכה לצום אם מרגישה שביכולתה לצום.

ה. השנה, כאשר הצום נכנס במוצאי שבת, יש לערוך הבדלה לפני האכילה. אם האישה מרגישה שהיא צריכה לאכול מיד בערב (מוצאי שבת) – תבדיל בערב, ואם צריכה לאכול ביום – תבדיל ביום (יום ראשון).

מי שמבדילה במוצאי שבת – עליה לברך ברכת הגפן, ברכת הנר וברכת המבדיל (ללא פסוקים וללא בשמים. ולכתחילה עדיף שתשמע ברכת הנר מבעלה). מי שמבדילה בבוקר – אינה מברכת ברכת הנר (כיוון שאת ברכת הנר כבר מברכים בלילה בכל מקרה, אף הצמים).

טוב תעשה אם לא תבדיל על יין/מיץ ענבים, אלא על שאר משקים שמותר להבדיל עליהם ('חמר מדינה' – כגון בירה שחורה או מיץ פירות טבעי) או שתיתן לשתות את יין ההבדלה לקטן שהגיע לגיל חינוך (מגיל 6 לערך, ועד גיל 9). אם אין משקה אחר להבדיל עליו, ואין קטן, תשתה מן היין כשיעור המינימלי ('מלוא לוגמיו', דהיינו כ-45 מ"ל) ולא יותר.

ו. כשאוכלת – מותרת לאכול כדרכה, ואין עליה חיוב לאכול פחות משיעור. אך מומלץ לא לאכול 'מעדנים' וכיו"ב.

טיפולי פוריות

 א. אישה שזקוקה לקחת תרופות לצורך טיפולי פוריות (וכן שאר מי שנזקק לתרופות)- מותרת לקחת תרופות שאין בהן טעם בצום, ואין הדבר נחשב לאכילה (לכתחילה בוודאי רצוי, אם אפשר מבחינה רפואית, לקחת את הכדורים לפני תחילת הצום ולאחר סיומו).

אם יכולה, תיקח את התרופה ללא מים, ואם אינה יכולה, תיקח עם מעט מים – או תיקח עם מים מרים (כגון מים עם ריכוז גבוה של תמצית תה קמומיל).

ב. לאישה שמטופלת בכדורים או בזריקות לשם טיפולי פוריות בכלל, עצם הטיפול אינו סיבה להימנע מהצום. אך כאשר יש אצלה חשש לגירוי יתר שחלתי, או שאר צורך שהרופא אומר שבגללו אסורה לצום – אינה צמה.

ג. מותר לבצע טיפולי פוריות לפני תשעה באב, וכל שכן בשאר הצומות, למרות שייתכן שתצטרך לאכול בצום תשעה באב.

ד. אין להימנע מלבצע הזרעה תוך רחמית והפריה חוץ גופית בימי בין המצרים ואפילו בתשעת הימים ובצומות, אך לא בתשעה באב עצמו. אם קרה ויש צורך בטיפול בתשעה באב עצמו – יש לשאול רב על כך.

============

המענה הרבני של מכון פוע"ה יופעל עם כניסת הצום במוצאי השבת ועד חצות, וביום ראשון בין השעות 10:00- 14:00.

מספרי טלפון בהם יינתן המענה: 02-6515050 (שלוחה 5) או בנייד- 052-5910020

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
ראוי שפוע"ה יפסיקו לשקר, ולאמלל בנות ישראל הכ
חד גדיא | 19-07-2018 13:29
אסור לשקר לבנות ישראל הכשרות. ולאסור דברים המותרים. ראוי שרבנים לא ישקרו.
אני לא מאמין לשקרים של מכון פועה.
א איד | 19-07-2018 18:28
7
2
צום בהריון
ישמעאל | 22-07-2018 19:40
חולי נפש
3
תמונה.
רק אמת! | 23-07-2018 11:06
לא מבין ככ בהלכות הצום מה שבטוח שכזאת תמונה אסור לפי ההלכה להשים.
תמונה
חיה רוזנר | 01-04-2019 6:00
תמונה לא צנועה בשאלה הלכתית,,, ממש פרדוקס.