אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הושגה פשרה: חוק הלאום יעלה להצבעה בועדה המשותפת

ראש הממשלה נתניהו החליט עם היועמ"ש מנדלבליט והשר לוין על ריכוך "הסעיף הבעייתי" שמאפשר יישובים ליהודים בלבד. בעקבות כך, חוק הלאום יעלה היום להצבעה בוועדת הכנסת

הושגה פשרה: חוק הלאום יעלה להצבעה בועדה המשותפת
  אוחנה והיועץ המשפטי לכנסת ולוועדה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הושגה פשרה על חוק הלאום: לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הבוקר (ראשון) עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ושר התיירות יריב לוין הוחלט על ריכוך "הסעיף הבעייתי" שמאפשר יישובים ליהודים בלבד.

בעקבות ההתעקשות של הליכוד לקדם את החוק, סוכם לבסוף כי בנוסח החוק ייקבע במפורש שהמדינה תעודד, תבסס ותחזק התיישבות יהודית, באופן שמבהיר כי עידוד ההתיישבות היהודית הוא מימוש לגיטימי של החזון הציוני ואיננו אפליה פסולה או חוסר שיוויון.

ביום חמישי שעבר הציגו הנשיא ראובן ריבלין והיועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, את התנגדותם לנוסח החוק, והדיון שנערך בוועדה עורר סערה. לפיו, סעיף 7 ב' קובע כי: "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת", עלול לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל. וממליצים לחברי הוועדה שלא לאשר את הסעיף בנוסח המוצע.

בצעד חריג, שיגר ריבלין מכתב לחברי וועדת חוק הלאום, בו הוא מזהיר מהסעיף המתיר להקים ישובים ליהודים בלבד: "האם אנו מוכנים לתת יד להפליה והדרה של אנשים על רקע מוצאם". יועמ"ש הכנסת שטח גם הוא את התנגדותו: "הנוסח המוצע של של הסעיף, חורג בצורה משמעותית מן האיזונים העדינים הנדרשים בהקשר זה". הוא אף אמר באיום כי האישור עלול להביא להתערבות שיפוטית תקדימית בחקיקת יסוד של הכנסת. לכן, הם ממליצים לחברי הוועדה שלא לאשר את הסעיף בנוסח המוצע.

ביום חמישי האחרון, פתח יו"ר הוועדה, אמיר אוחנה, הדנה בחוק הלאום את הישיבה בביקורת חריפה: "לא יודע אם להאזין לנשיא ריבלין או לפוליטיקאי ריבלין אם יש בכלל הבדל בין השניים". הוא הדגיש ואמר כי הוא  מכבד את השניים, אבל לדבריו, זו היא צביעות.

גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי התייחס  לסעיף הבעייתי, וטען כי הוא "מעורר קשיים משפטיים יסודיים. אתם מכתימים לשווא את חוק היסוד הזה. זה לא מוסיף דבר בהיבט של המדינה היהודית. אתם לא משיגים שום דבר וגורמים נזק אמיתי לרעיון אותו אתם רוצים לשרת. יש לחוק כזה גם השלכות בינ"ל. הוא סיים בקריאה אישית: "כמי שמאמין בכל ליבו במדינה היהודית והדמוקרטית וגם בראיון של מדינת לאום, תסירו את הסעיף מהחוק. הוא גורם נזק פנימי ובינלאומי. אל תכתימו לשווא את רעיון המדינה היהודית ודמוקרטית".

אתמול השתתפו פעילי מרצ והרשימה הערבית המשותפת בצעדה נגד 'חוק הלאום' שהתקיימה בתל אביב. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר בהפגנה כי מדובר ב"חוק שכל כולו תקיעת אצבע בעיניהם של חמישית מהאזרחים, סכסוך ופילוג מכוון כדי להרוויח עוד קצת הון פוליטי לעריצות נתניהו. בממשלה שאיבדה כל בושה, שמפחדת מהצל של עצמה, הרוב דורס את המיעוט, החקיקה גזענית, והמרחב הדמוקרטי באיום מתמיד". עוד הוסיף כי "למרות זאת, אף חוק גזעני לא יעלים אותנו. אנחנו נישאר במולדתנו. נישאר כאן שני עמים וניאבק למען זכויות לכולם ושוויון לכולם".

חה"כ גילאון בהפגנה אמש נגד חוק הלאום (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, שנכחה אף היא בהפגנה, אמרה: "הדבר האחרון שישראל צריכה השבוע זה את חוק יסוד הגזענות, שנוסח במחשכים, בסחר מכר ובכיפופי ידיים בין הח"כים הכי לאומניים בכנסת. אני פונה מכאן לראשי הקואליציה – משכו את החוק".

ביום ראשון שעבר הציב ראש הממשלה נתניהו יעד, כשאמר בישיבת ראשי הקואליציה כי "השאיפה שלנו היא להעביר את חוק הגיוס וחוק הלאום כבר בשבוע הבא", לפי הפשרה שהושגה העברתו של החוק קרובה מתמיד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
"חוק הלאום"- כדי לאפשר ישובים נפרדים צריך...
ויפרדו איש מעל אחיו | 15-07-2018 12:09
כדי לאפשר ישובים נפרדים לפי מאפיינים תרבותיים-מורשתיים צריך למחוק מנסח החק את המלה לאום ולהחליפה בקבוצה שמקבלת על עצמה התחיבויות לשמירת מורשת לפי תקנון הישוב ואז, כיון שגם תכן חנוכי הוא מאפיין תרבותי, קבוצות של ציונים תתחיבנה בתקנון הישוב לחנך את הילדים (לרבות רשום למוסדות חנוך) לנכונות להקרבת חיים במלחמתה של המדינה נגד קנאי דת מוסלמים שרוצים לפגוע ביהודים, וכך מי שלא ירצה לעמוד בתנאי תרבותי-מורשתי זה לא יגור יחד עם ציונים. | הצעתי מבוססת על שלוב העקרונות הבאים: האחד- כבר הוכרה בבגץ זכותם החוקתית של בני קבוצת מעוט להגנה על מורשתם עי מגורים בישובים מיוחדים להם. השני- שיטת פרופ' אהרון ברק היא שצריך לפרש מושגים משפטיים לא לפי הגדרתם המלונית אלא לפי תכליתם, והרי התכלית בעניננו היא הגנה על מורשת הקבוצה מהשפעת הרוב, לפיכך כל קבוצה שמורשתה בסכנה- דינה כמעוט, לעניננו. לדעתי, גם הציונים הם קבוצה שמורשתה מצויה בסכנת התבוללות או הכחדה, ולכן דינה כדין מעוט, לעניננו, וזאת בגלל שתי סבות: האחת- עקב ההשפעה התרבותית של הקבוצות האנטי-ציוניות (לא חשוב מאיזה עם) שישנן בתוך הארץ. השניה- עקב הגבוי, בדרך של איום על חייהם של מי שימשיכו להיות ציונים, שאויבי הציונים מקבלים ממאות מיליונים שמקיפים את הוילה בג'ונגל, ומבחינה זאת הציונים הם מעוט מספרי זעיר בתוך רוב שרודף אותם, רוב שאמנם נמצא מעבר לגבול, ולכן לכאורה אינו רוב במשמעותו הרגילה, אבל העובדה הגאוגרפית הזאת לא רלוונטית בימינו, כשטווחי החמוש מאפשרים לרוב לאיים על מעוט שנוא שנמצא אף מעבר לגבול מדיני. בני מעוט מאוים נוטים לפרוש ממנו.
2
גילאון
ציקו | 12-08-2018 2:45
גילאון.לא ביבי הביתה. אתה תלך הביתה