אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יו"ר הבית היהודי בת"א לסרוגים: "גורמים רדיקליים חילונים רוצים למחוק כל סממן יהודי"

חיים גורן, יו"ר הבית היהודי בת"א יצא בקמפיין נגד פתיחת עסקים בצום ט' באב. בצל הסערה, הוא תוקף בראיון לסרוגים: "לגורמים רדיקליים חילונים יש אינטרס למחוק כל סממן יהודי בעיר"

נלחמים על ט' באב: ראיון עם יו"ר הבית היהודי בתל אביב

חיים גורן, יו"ר מפלגת 'הבית היהודי' בתל אביב יצא בקמפיין ביום ראשון האחרון נגד פתיחת מסעדות, פאבים ובתי עינוגים שונים בצום ט' באב בעיר. בראיון לסרוגים הוא מספר על מה שהוביל לפתוח בקמפיין שעורר סערה בעיר החילונית ואיך הוא מתכוון להמשיך לפעול כנגד ביזוי החוק?

מה הביקורת בעצם נגד החנויות ששמות את המדבקה ופותחות בט' באב?

"אנחנו יוצאנו בקמפיין ערכי לבוא ולכבד יום אבל רשמי של העם היהודי שאנחנו מציינים אותו כבר למעלה מ- 3000 שנה, בו התרחשו הרבה מאד אירועים קשים שקראו לעם שלנו מאז: המדבר בחטא המרגלים, חורבן בתי המקדש ובר כוכבא, גירוש יהודי ספרד, פרעות ת"ח ות"ת, והכל בט' באב, לכן זה הפך ליום אבל לאומי לאורך כל הדורות".

גורן מחריף את הטון: "לא יכול להיות שתל אביב העיר העברית הראשונה, מי שהוקמה על בסיס זהות יהודית בסופו של יום, תזלזל בו ותשכח את היום הזה".

גורן בסרטון שעורר סערה

לא קראתי לאנשים לצום או להתפלל- רק לכבד

אתה מכיר את העיר הזאת טוב, ויודע שהיא מאד רגישה בכל מה שקשור לענייני "הדתה" ויחסי חילוניים- דתיים. למה ללכת דווקא לכיוון הזה?

גורן מבקש להפריד: "לא מדובר בהדתה או משהו דתי", אלא הוא מדגיש, "זה משהו כלל יהודי ויום אבל לאומי לאורך כל השנים. אני לא קראתי לאנשים לצום או להתפלל. רק לכבד במשהו סמלי את הדברים הקשים שקראו לעם שלנו".

"אנחנו נמצאים היום בנקודת זמן שבא העיר, לצערי הרב, נמשכת על ידי גורמים רדיקליים חילונים למקום מאד בעייתי של איבוד סממנים יהודיים וזהות יהודית, ואנחנו רוצים לשים את האצבע בסכר ולעצור את זה. לאזן את התמונה הבעייתית".

פרסום 'הפורום החילוני' בעד פתיחת העסקים בצום

האינטרס: למחוק כל סממן של זהות יהודית בתל אביב

זה לא אידאולוגי, יש אנשים בכוונה שיצר השנאה שלהם לדת מעוור אותם?

"יש להם אינטרס למחוק כל סממן של זהות יהודית בעיר הזאת, והם מושכים את זה לכיוון הזה. זו מגמה שהולכת ומתפשטת והיא בעייתית מאד".

גורן נותן דוגמה. לפיה, קיבל המון תגובות של אנשים לא דתיים שאמרו לו: "אנחנו לא אוכלים כשר ובטח לא צמים, אבל מכבדים את היום, ואם עסק ישים את המדבקה הזו על פתיחה בט' באב", הם הודיעו שלא ייכנסו לשם יותר.

גורן

 

אנחנו שומעים באמת על אנשי התקשורת כמו ינון מגל, רועי עידן ואבי בניהו שהצטרפו לקמפיין הזה

"זאת אומרת שיש פה משהו אמיתי שבא ואומר: חבר'ה, תרגעו שנייה. אולי קצת התבלבלנו או הגזמנו? אנחנו צריכים לזכור מאיפה באנו ולאן אנחנו הולכים ואי אפשר להתעלם ולזלזל ביום כל כך יחשוב לעם היהודי כמו ט' באב".

הם עוברים על החוק

גורן שיגר אתמול מכתב לראש העיר רון חולדאי, במטרה שיפעל כנגד אותם עסקים ש"רומסים את החוק הישראלי", כלשונו. וכתב לו שמכיון שלחולדאי חשוב תמיד להתבטא בנושאים ערכיים בעיר, הוא מצפה ממנו גם עכשיו שיגיד אמירה ברורה שהוא לא יסבול זלזול ביום זה.

סוגייה נוספת שעולה, היא העבירה על החוק שאוסר על פתיחת עסקים בצום. "אם הם פותחים, זה משהו שאדם בא ואומר בריש גליה שהוא מצפצף על החוק הישראלי, זה גם משהו בעייתי מאד. גורן מספר שהעסקים כן מקבלים קנסות כמתבקש בחוק. אך עדיין הוא מוסיף,  "הייתי מצפה לאמירה יותר ברורה מראש העיר שאנחנו לא יכולים לסבול את זה בעיר וקוראים לכל העסקים ומקומות הבילוי לכבד את היום הזה ולסגור את המקומות ללילה אחד בשנה.

 

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
חיים גורן מהבית היהודי
יצחק בר-לב | 12-07-2018 21:39
צודק בהחלט ב-100%,יש לכבד מסורות, כמו שהציבור מכבד סמנים שהשמאל מזדהה עימם.
ציוונו להשליך הנשים לירכתי האוטובוס, כאילו הן
כאילו הן איכס' ? | 15-07-2018 23:34
כאילו הן איכס' ? מי רמס ערכים של אחרים בלב תא ? מי משיח שקר, בהפרדה ?
2
אוהבים אותך גורן!
פלונית | 12-07-2018 22:42
3
הרי לא יעלה על הדעת
ליבנה | 13-07-2018 1:32
שמישהו יפטם אווזים ויתלה שלט כאן מפטמים אווזים בגאון. אז למה כשמדובר בחוק של תשעה באב פתאום הגבורה היא לתלות שלט? אחרי זה באים בטענות למתנחלים למה הם מתנגדים התנגדות חוקית לפינוי לא חוקי.
4
קשקשן...
דרום תל אביב | 13-07-2018 12:19
טוב שנזכרת לפעול 3 חודשים לפני הבחירות..
5
תנוח דעתך חיים גורן, אלה אפסים שלא מייצגים
אזרח רגיל | 13-07-2018 18:12
תנוח דעתך חיים גורן, אלה אפסים שלא מייצגים כלום מלבד את עצמם, קבוצה קטנה ועלובה שרוצה לחתור ולנתק את הקשר בין העם הארץ שלו והדת שלו, הכל יודעים מי הקרן הארורה שאחראית לכל התעמולה הזו, והם יכשלו, העם יותר חכם מהם ומבין את הכוונה שלהם. בינתיים... צריך לכתוב: שקרו לעם שלנו במקום שקראו, בא ואומר בריש גלי במקום גליה.
6
גורן סע הביתה
פלוני אלמוני | 23-07-2018 2:20
אל תשחק על הגב של אנשים שבאמת עושים! אתה לא שווה כלום. סוזי מסיעת דרום העיר היחידה שפועלת ועושה. מקווה מאוד שלא תקבל אפילו מנדט ושלא תעבור את אחוז החסימה! כולם הבינו שאתה רוצה רק כיסא! אתה לא מייצג את הציונות הדתית בתל אביב .