אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו: "מקווה להעביר בקרוב את חוק הלאום"

רה"מ נאם בטקס האזכרה לז'בוטינסקי בהר הרצל, והתייחס למשבר הפוליטי שמאיים על "חוק הלאום" אותו הוא מקדם: "מקווה להעביר אותו בקרוב בכנסת", כשהוא עונה למתנגדי החוק: "נמשיך להבטיח את זכויות הפרט והקבוצה"

נתניהו: "מקווה להעביר בקרוב את חוק הלאום"
  (צילום: Tomer Neuberg/FLASH90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בטקס האזכרה הממלכתי לזאב ז'בוטינסקי בהר הרצל, והתייחס למשבר הפוליטי שמאיים על "חוק הלאום" אותו הוא מקדם: "מקווה להעביר אותו בקרוב בכנסת".

הוא הוסיף אל מול כל המתנגדים כי "בדמוקרטיה הישראלית נמשיך להבטיח את זכויות הפרט והקבוצה, אלה ימשיכו להיות מובטחות, אבל זכויות יש גם לרוב, והרוב מכריע. הרוב המכריע בעם רוצה להבטיח את אופיה היהודי של מדינתנו לדורות".

"ז'בוטינסקי דבק בערך בסיסי אחד, שמירת הייחוד הלאומי שלנו במולדתנו. הוא לא האמין שנוכל לשמר את הייחוד הלאומי שלנו במקום אחר זולת מולדתנו, זה הבסיס לכל השאר. הוא אמר שעלינו לשמר את הייחוד הלאומי שלנו כאן, בארץ", דברי ראש הממשלה.

כשהוא מקשר את העקרון למה שמנחה אותו בהתוויית חוק הלאום, "שאני מקווה להעבירו בקרוב בכנסת", הדגיש נתניהו.

השילוב הזה של זכות הלאום וזכויות הפרט, השילוב הזה הוא המשמעות של המילים "מדינה יהודית ודמוקרטית", וז'בוטינסקי ללא ספק האמין בעיקרון הזה, קידש אותו, נלחם עבורו, ואנחנו ממשיכים אותו".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
"חוק הלאום"- כדי לאפשר ישובים נפרדים צריך...
ויפרדו איש מעל אחיו | 13-07-2018 14:53
חוק הלאום- כדי לאפשר ישובים נפרדים לפי מאפיינים תרבותיים-מורשתיים צריך למחוק מנסח החק את המלה לאום ולהחליפה בקבוצה שמקבלת על עצמה התחיבויות לשמירת מורשת לפי תקנון הישוב ואז, כיון שגם חנוך הוא מאפיין תרבותי, קבוצות של ציונים תתחיבנה בתקנון הישוב לחנך את הילדים (לרבות רשום למוסדות חנוך ) לנכונות להקרבת חיים במלחמתה של המדינה נגד קנאי דת מוסלמים, וכך מי שאינו ציוני לא יגור יחד עם ציונים. הציונים הם כעין קבוצת מעוט (וככזו, הוכרה כבר זכותם החוקתית של בניה להגנה על מורשתם), בגלל שתי סבות: האחת- מורשתם מצויה בסכנת הכחדה, עקב ההשפעה התרבותית של הקבוצות האנטי-ציוניות (לא חשוב מאיזה עם) שישנן בתוך הארץ. השניה- בגלל הגבוי, בדרך של איום על חייהם של מי שימשיכו להיות ציונים, שהאנטי ציונים מקבלים ממאות מיליונים של אויבי הציונות שמקיפים את הוילה בג'ונגל, ומבחינה זאת הציונים הם מעוט מספרי זעיר בתוך רוב ששונא אותם, רוב שאמנם נמצא מעבר לגבול, ולכן לכאורה איונו בגדר רוב, אבל העובדה הגאוגרפית הזאת לא רלוונטית בימינו, כשטווחי החמוש מאפשרים לרוב לאיים על מעוט שנמצא מעבר לגבול המדיני, כך אני מסיק לפי שיטת פרופ' אהרון ברק שצריך לפרש מושגים משפטיים לא לפי הגדרתם המלונית אלא לפי תכליתם, והרי התכלית בעניננו היא הגנה על מורשת המעוט מפני השפעת הרוב.