אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חסידות קרלין חושפת: הוראות לשימוש בסמארטפון

חסידות קרלין, הנחשבת לפתוחה בנוגע לשימוש באינטרנט, פרסמה את הוראות האדמו"ר לשימוש באינטרנט ובסמארטפון. בין השאר נקבע כי ניתן להשתמש בוואטסאפ להעברת הודעות נחוצות, אך סטטוס בפייסבוק הוא "מאוס ופסול"

חסידות קרלין חושפת: הוראות לשימוש בסמארטפון
  הוראות לשימוש כשר בסמארטפון. אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

הוראות לשימוש כשר: הוועד הרוחני של חסידות קרלין פרסמה היום (חמישי) את ההוראות השונות של האדמו"ר לשימוש באינטרנט ובטלפונים ניידים.

"טבעם של טלפונים ניידים ובפרט המכשירים החכמים, לגרום לטשטוש התחומים בין רשות היחיד והרבים, וכן להתמכרות הגורמת לאדם לאבד את זמנו, פרטיותו וכבודו עד כדי איבוד דפוסי התנהגות שפויים" אמרו בפתח המכתב של החסידות, הנחשבת לפתוחה בכל הנוגע לשימוש באינטרנט. "לכן נפקדנו בפקודת הקודש להעמיד סדר נכון וראוי לצורת השימוש בהם לטובת כולנו".

מסמך הוועדה מכיל 13 סעיפים, המפרטים את הדברים המותרים ואסורים בשימוש הסמארטפון. בין השאר נקבע כי אין להשתמש במכשירים סלולריים בבתי כנסת ובתי מדרש המיועדים לתפילה ולימוד תורה, אלא אם כן מדובר בדברים נחוצים- וגם זה רק לכמה רגעים. כמו כן, יש להשתיק את הצלצול במכשיר עם הכניסה לבית הכנסת ובית המדרש. במהלך סדרי הכולל, וכן בזמן לימוד משותף, אסור להשתמש בטלפון בכלל. עוד נקבע כי מומלץ שלא לנהל שיחות ממושכות ואישיות ברחוב או בין אנשים, כגון בישיבה באוטובוס.

בהמשך מובאים סעיפים מיוחדים לשימוש בסמארטפונים המחוברים בקביעות לאינטרנט. לפי האדמו"ר מקרלין, חל איסור להחזיק סמארטפון המחובר לאינטרנט ללא סינון מתאים "בדרגה הכי גבוהה האפשרית להתקנה", כאשר וועדת החסידות תמנה פקחים שיוודאו זאת.

"המכשירים החכמים למיניהם נועדו לשרת את בעליהם לביצוע פעולות נצרכות ונחוצות בחיי היום יום, כל אחד לפי צרכיו, ולקבלת והעברת מידע החשוב ונצרך לבעליו" נכתב במסמך. עם זאת, הסמארטפונים "עלולים גם להביא עמם הידרדרות לעיסוק בדברים של הבל, הגורמים לביטול זמן, לירידת דרגה ברוחניות ולרדידות מחשבתית, וכן התמכרות המביאה בעקבותיה פגיעה באיכות חיי המשפחה וחינוך הצאצאים, ולאיבוד צלם אנוש".

לפי הוראות החסידות, יש להשתדל שלא להשתמש בסמארטפון בצורה מוגזמת וללא הפסקה, כשמומלץ לקבוע "סדר נכון וראוי לשימוש". לדוגמא, ניתן להשתמש בוואטסאפ "פעמים ספורות ביום, ורק להעברת הודעות נחוצות, ולא לדברי הבל ורעות רוח". מנגד, השימוש ברשתות חברתיות כגון פייסבוק הוא "מאוס ופסול מכל וכל". עוד נקבע כי על הורים המחזיקים בסמארטפון למנוע מילדיהם גישה עצמאית למכשירים, ואפילו לא לשתף אותם בתכנים.

בסיום המסמך נאמר כי החסידות תקים וועדה מייעצת, שתעזור לחסידים להתאים את השימוש בטלפון הסלולרי לחייהם ותוודא כי הם זוכים לחיבור מתאים. "דברים אלו צריכים חיזוק תמידי ועקבי, ואיש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק" נכתב. "על כל אחד ואחד לעמוד על המשמר ולעורר את עצמו ואת חבריו ואת בני ביתו בדרכי נועם ובדרך כבוד להתנהג לפי האמור, בין בביהכ"נ ובין בכל מקום, למעננו ולמען דורותינו, ולהשתדל שתיווצר בקהילתנו אווירה ציבורית וסטנדרט התנהגותי לנהוג על פי סעיפים אלו ורוחם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו