האם טראמפ הפסיק את כספי הסיוע לפלסטינים?

חברי קונגרס אמריקנים טוענים כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עצר לחלוטין את העברת כספי הסיוע מארה"ב לרשות הפלסטינית בתחילת השנה. לטענת חברי הקונגרס הדמוקרטים, שדורשים הבהרה בנושא, המהלך נעשה ללא הודעה מראש

האם טראמפ הפסיק את כספי הסיוע לפלסטינים?
  הפסיק להעביר כספי סיוע לפלסטינים? נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

האם ארה"ב הפסיקה לסייע לפלסטינים? חברי קונגרס דמוקרטים טוענים כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עצר לחלוטין את העברת כספי הסיוע מארה"ב לרשות הפלסטינית.

חבר הקונגרס טד דויטש, ממונה על תת-הוועדה לענייני המזרח התיכון, טען הבוקר (חמישי) בראיון לעיתון הארץ כי ארה"ב הקפיאה את הסיוע לפלסטיני כבר בתחילת השנה, כאשר ההחלטה על עצירת הסיוע התקבלה ללא הודעה מראש או אישור של הקונגרס. דויטש, יחד עם שמונה חברי קונגרס דמוקרטים נוספים, שלחו לטראמפ מכתב פומבי בו דרשו מהנשיא לפרסם לציבור את הנתונים בנוגע לכספי הסיוע שהועברו השנה לרשות הפלסטינית, לרצועת עזה וליישובי יהודה ושומרון.

על פי ההערכות, הקפאת הסיוע לא פורסמה כדי שלא לעורר את זעמם של ארגוני השמאל האמריקניים, אשר טוענים כי הפסקת הסיוע יביא להחמרת המצב הקיים. "קיים חשש שקיצוץ בכספים האמריקנים המועברים לפלסטינים יחריף את המשבר ההומניטרי ברצות עזה" נטען במכתב. "אסור למנוע סיוע לפלסטינים. אם קוצץ כסף, יש להעביר אותו כעת- כדי למנוע מחמאס לנצל את המצב ולפגוע הן באזרחים והן בישראל".

"העובדה שאין שום מידע זמין בנושא לחברי הקונגרס מעורר דאגה" הוסיפו. "אין לנו בעיה עם פיקוח על הסיוע לפלסטינים כדי לוודא שהכסף לא יגיע למטרות בלתי ראויות, אבל אין צורך בעצירת הסיוע כולו".

כזכור, בינואר האחרון הנשיא טראמפ הודיע כי יבחן מחדש את העברת כספי הסיוע למדינות אחרות, זאת בתגובה לביקורת החריפה שנשמעה נגד טראמפ לאחר הכרתו בירושלים כעיר הבירה של ישראל. "עשרות מדינות הצביעו בעצרת הכללית של האו"ם נגד הזכות הריבונית של ארה"ב להכרה בירושלים כבירת ישראל, ומשלמי המסים האמריקנים הנדיבים שלחו לאותן מדינות מיליארדי דולרים מדי שנה" אמר במהלך נאום "מצב האומה" השנתי. "סיוע כספי לא יועבר לאויבינו. כמו שאנחנו מחזקים חברויות ברחבי העולם, כך אנחנו גם משיבים חזרה למתנגדים שלנו".

לפני שלושה חודשים הקונגרס אישר את "חוק טיילור פורס", הקובע שארה"ב לא תעביר כספי סיוע לרשות הפלסטינית עד שהנהגת הרשות תפסיק לשלם משכורות למחבלים ובני משפחותים ותגנה את הטרור. החוק, שקרוי על שמו של אזרח אמריקני שנרצח לפני שנתיים בפיגוע בטיילת ביפו, התקבל בתמיכה דו מפלגתית – כשגם הרפובליקנים וגם הדמוקרטים תמכו בהצעה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע