אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כפי שפרסמנו: רמת גלעד בדרך להסדר שימנע הריסה

כפי שפורסם לראשונה ב'סרוגים' לפני עשרה ימים, מסתמנת פתרון שימנע את הריסת הבתים ברמת גלעד. על פי ההסכם המתגבש, יועברו מספר קראוונים מהגבעה ה"בעייתית" אל החלקה המאושרת. בתמורה תחל המדינה בהליך אישור לישוב כולו. גם היום, אף גורם לא מאשר את פרטי העסקה.

כפי שפרסמנו: רמת גלעד בדרך להסדר שימנע הריסה

עשרה ימים לפני המועד האחרון בו התחייבה המדינה להשלים את פינוי רמת גלעד, נראה שהסכם ימנע את הריסת הבתים.

על פרטי העסקה הראשוניים, דיווחנו ב'סרוגים' לפני כעשרה ימים, וגם כעת מדובר על אותו מתווה.

את שתי חלקות השדה, על גבעה מעל קרני שומרון קנה משה זר, לפני כשלושים שנה מפלסטיני, בכסף מלא.

לאחר החתימה על שטר המכירה הראשון, הוכה המוכר הפלסטיני מכות רצח על ידי בני החמולה שלו, מה שכמעט הביא למותו. בעקבות כך, התחנן המוכר על חייו שלא לחתום על שטר הבעלות על החלקה השנייה אותה מכר.

במשך השנים, עיבד משה זר את שתי חלקות השדה, ללא טענה מצד גורמים פלסטיניים על השדות. בעקבות רצח בנו, גלעד הי"ד, הקים משה זר על שתי החלקות את "רמת גלעד" כשבתי המאחז משקיפים אל ביתו.

לאחרונה, הודיע פלסטיני, קרוב משפחה של מי שמכר את השדות, כי השטחים שייכים לו, ובעקבות עתירה של 'שלום עכשיו' לבג"צ, השיבה המדינה כי בכוונתה להרוס את הקראוונים שנמצאים על אותה החלקה עד לסוף שנת 2011.

טענותיו של משה זר על קניית השדות בכסף מלא, ועיבודן במשך 28 שנה, לא הועילו לשנות את גזירת ההריסה. בשבוע שעבר, הקים זר אוהל המחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים, כדי לדרוש ממנו להורות לפרקליטות למנוע את ההריסה של רמת גלעד.

ההסכם המתגבש

על פי ההסכם המתגבש, יזיזו ברמת גלעד את הקראוונים והבתים מהחלקה עליה יש טענות, אל החלקה השנייה, המאושרת.

בחלקה המפונה יוכלו התושבים להמשיך ולעבד את האדמה, כפי שעשו ב-28 השנים האחרונות.

במשא ומתן שהתנהל בשבועות האחרונים מול משרד הביטחון ושר הביטחון אהוד ברק השתתפו השר בני בגין, יו"ר מועצת יש"ע דני דיין וכן בעל הקרקע משה זר

בתמורה להסדרת העניין בדרכי שלום, יחלו במשרד הבטחון בהליכים להסדרת האישורים לישוב רמת גלעד, כולל הכנת תוכנית לבינוי ערים (תב"ע), שתהפוך את המאחז לישוב מוכר עם אפשרויות הרחבה.

כמו לפני עשרה ימים, גם כעת אין אישור רשמי מאף גורם על פרטי ההסכם, מחשש להערמת מכשולים ועתירות מצד גורמים עויינים להתיישבות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו