הוראות שימוש לפני פתיחת התעודות

אל תפתחו את התעודה מיד כשהילדים נכנסים. חבקו אותם, תחמיאו להם על סיום שנת לימודים נוספת, קיימו איתם שיחה נינוחה ושמחה. התעודה תחכה

הוראות שימוש לפני פתיחת התעודות
  (צילום: שאטרסטוק)

1. אל תפתחו את התעודה מיד כשהילדים נכנסים. חבקו אותם, תחמיאו להם על סיום שנת לימודים נוספת, קיימו איתם שיחה נינוחה ושמחה. התעודה תחכה.

2. כאשר פותחים את התעודה יש לעיין בעמודת הערכים ורק לאחר מכן בעמודת הציונים. זו העמודה המרכזית והיא הרבה יותר חשובה ומשמעותית מההישגים. הילדים חייבים להכיר בכך ולחיות זאת, וזה יקרה רק אם אנו כהורים ומורים נאמין בכך באמונה שלמה.

3. ילדכם קיבל/ה תעודת הצטיינות? היזהרו מהעצמת יתר, שהרי ילדינו שווים הרבה יותר מעוד תעודה. נסו להיזכר כיצד הגבתם ברוב המקרים בהם הוא/היא לא חזרו עם תעודה שכזו או לחילופין חזרו עם תעודה פחות טובה ("אל תתרגש ילדי היקר, התעודה לא מעידה על יכולותיך").

המסר שעובר בתגובתנו הראשונה – מחלחל לשנים רבות. הילדה שלי חזרה עם תעודה כזו בשנה שעברה. נתתי לה נשיקה, אמרתי לה כל הכבוד, אך מיד הבהרתי לה שאינני צריך תעודה בכדי לדעת ולהעריך כמה היא נהדרת וייחודית.

4. עמודת הציונים – ציונים אינם חזות הכל. הדגישו זאת לילד ותחמיאו לו בעיקר על המאמץ וההשקעה לאורך השנה. שנית, תתעכבו על הציונים וההערות החיוביות ורק לאחר מכן עברו למקצועות הפחות טובים. שלישית, גם כאשר הגעתם למקצועות בהם ילדכם קיבל ציונים נמוכים והערות שליליות – אל תתעכבו שם יתר על המידה. האמינו לי, הוא יודע זאת היטב ומבין שעליו להשתפר. יתרה מכך, כל הדרך מההסעה לבית הוא חשב לעצמו: "כיצד יגיבו ההורים לציונים הנמוכים", "אכזבתי את ההורים שלי" וכו'. בקיצור – הכל ברור, אל תוסיפו. מאידך, כמובן שלא להתעלם ולאורך החופש להשתפר, אך עכשיו, כשעוברים על התעודות – זה לא הזמן.

לסיכום – הדגישו את החיוב ומעטו בשלילה.

עכשיו אפשר לפתוח את התעודות.

=======

איתי גרוס הוא איש חינוך

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
תגובה אחת מיין לפי
1
למדתי מהמרגלים קודם את השלילי ואז את החיובי
יוסי | 01-07-2018 12:26
נשאר טעם טוב