אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא רק הדחת העובדים: זו החרפה האמיתית של הבד"צ

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר 'אורות שאול' ברעננה, התייחס לסערה שהתעוררה בעקבות הדחתם של עובדים יוצאי אתיופיה מתפקידם ביקבי ברקן מחשש ליהדותם, ואומר כי מדובר בחרפה של בד"צ

לא רק הדחת העובדים: זו החרפה האמיתית של הבד"צ
  (צילום: צהר)

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר 'אורות שאול' ברעננה, התייחס לסערה שהתעוררה בעקבות הדחתם של עובדים יוצאי אתיופיה מתפקידם ביקבי ברקן מחשש ליהדותם, ואומר כי מדובר בחרפה של בד"צ.

לדברי הרב שרלו: "יין מחייב כשרות מיוחדת. יש כלפיו דינים דאורייתא, הנובעים מדיני יין נסך, ויש דינים מדרבנן, בעיקר "סתם יינם". באופן כללי, מסורת בישראל להחמיר מאוד בדיני יין, ועל כן עצם העבודה שמחמירים בדיני כשרות היין היא מבורכת מאוד".

לפני שהתייחס לגופו של מקרה, אמר הרב שרלו: "אקדים ואומר שאני רואה ברב עובדיה יוסף זצ"ל את אחד מענקי הפסיקה בישראל, ומשתמש בפסקיו אין ספור פעמים, גם לחומרא, גם לקולא. העובדה שהוא פתח את שערי ארץ ישראל בפני העולים מאתיופיה ואישר את יהדותם היא אחד מהמפעלים הענקיים שזכה לעשות בחייו. ולוואי וכולם היו הולכים בדרכו, בין מסיבות הלכתיות, ובין מסיבות אנושיות. אף על פי כן, יש שיטות הלכתיות אחרות".

הרב שרלו הסביר כי "בדיוק כפי שאני טוען בנושא השתלת אברים – שהשיטות שאינן מכירות במוות המוחי-נשימתי שגויות בעיני וגורמות לאבדן נפשות, ואף על פי כן הן לגיטימיות כשיטות הלכתיות, ואי אפשר לצאת נגד שיטה הלכתית מבוססת של אחרים, הדבר נכון גם כאן. כל שניתן לטעון הוא שלדעתנו הן שגויות מאוד".

לאחר מכן התייחס הרב שרלו להתנהלות של אנשי הבד"צ והצביע על הכשל: "היכן אפוא הכשל הקשה של הבד"ץ? הוא נמצא בדיוק במפגש שבין שני תחומים הלכתיים. הוא נעוץ באותם מקומות שהתורה, הנבואה במקומות רבים מספור, חז"ל (לדוגמה, "בא חבקוק והעמידן על אחת"; "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך"), בעלי המוסר ועוד ועוד – קבעו. הם לימדו כי כאשר מדובר בהתנגשות – יש להקדים את ההחמרה ב"בין אדם לחברו" להחמרה בכל עניין אחר".

"בכשרות היין מדובר על דיני דרבנן, על ספיקות, ועל שיקולים אחרים שהיו צריכים לגרום לבד"צ לפסוק אחרת. העובדה שהם הכריעו ללכת לחומרא דווקא בשיטות שנוגעות לכשרות היין, ולא ללכת לחומרא בדברים הרבה יותר מדאורייתא היא החרפה הגדולה באמת, ומצדיקים את הדברים הקשים שנאמרו. גם בשיטתם ההלכתית הייתה חובה להגיע למסקנה אחרת".

"וכמובן – הדברים מופנים גם לעולם הצרכנים. 'כשרות הבד"צ' המהודרת לכאורה – זו דמותה, והאחריות אפוא מוטלת בעיקר על עולם הצרכנים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
זכותה של "העדה" להחמיר בכל אשר תחפוץ
שי | 27-06-2018 17:35
כל עוד הם לא בחרו ברב שרלו לפוסק שלהם. כמו כן, מה לעדה החרדית ולפסיקותיו של הרב עובדיה? אשאל שאלה ארחת: האם הרב שרלו האשכנזי מכיר את פסק ההלכה של הרב משה פיינשטיין שסבר כי אתיופים אינם יהודים וחייבים בגיור לחומרה?
הוא טוען, שהם הקילו בעשה דאורייתא של ואהבת...
ותן חלקיייינו. | 27-06-2018 21:09
וספק דאורייתא לחומרא...
2
אצל הרב עובדיה לא היתה בעיה של פאלשמורה
ג'סי | 27-06-2018 17:55
אצל הרב עובדיה לא היתה בעיה של פאלשמורה. היום המצב אפילו עוד יותר מסובך. הרבה תופסים טרמפ על הפלאשמורה. הרבנים לא נותנים פתרונות
3
כל אדיוט הופך ברשת לפוסק
יהודי | 27-06-2018 18:02
מי שרוצה כשרות בדץ, יועיל לעמוד בקריטריונים שלהם. למיטב ידיעותי הבדץ לא מינה את שרלו לפוסק. לאור ספרו שפל לידי שלא מרצוני, מסופקני אם הוא מסוגל להבין טקסט תורני.
4
יהודים מי אתיופיה?
יהודי | 27-06-2018 18:10
כל הכבוד לרב עובדיה הוא הרי עבד ברבנות אז הוא פסק לפי המדינה רצתה,
גם הרב גורן "עבד" באותה התקופה וחשב אחרת
אתה טועה | 28-06-2018 0:54
תלמד
5
בין אדם לחבירו?
ש | 27-06-2018 22:22
תחת העניין של בין אדם לחבירו ניתן להתיר את כל האיסורים שבתורה. יש הלכה וזהו!
6
היום שאין ע"ז אין גם יין נסך - אבל גם היום -
משה | 27-06-2018 22:32
אבל גם היום יש איסור לקחת כסף על לימוד תורה...
7
עברו יומיים מאז שפרסמתם תגובה של הרב שרלו
דורי צימברוביץ | 27-06-2018 23:53
בנושא אחר ושוב אתם מביאים התיחסות של הפנומן הזה בענין אחר לגמרי. היומרה שלו להבין ולהגיב בכל נושא מפעימה. אבל ערוץ 7 לא צריך להיות השופר שלו.