אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שו"ת: מצאתי גור חתולים, האם חובה לטפל בו?

שאלה: מצאתי גור חתול מסכן עזוב, ריחמתי עליו והכנסתי אותו לביתנו. הבעיה היא שזה מאוד מפריע לאימי ולאחותי והן רוצות שאוציא אותו. אך לי זה נראה אכזרי. מה עליי לעשות?

שו"ת: נראה תמים? החתול הוא הרוצח הכי חמוד בעולם
  (צילום: שאטרסטוק)

שאלה: מצאתי גור חתול מסכן עזוב, ריחמתי עליו והכנסתי אותו לביתנו. הבעיה היא שזה מאוד מפריע לאימי ולאחותי והן רוצות שאוציא אותו. אך לי זה נראה אכזרי. מה עליי לעשות?

תשובה

אשריך שהנך מרחם על בעלי חיים, כמו שכתוב "ורחמיו על כל מעשיו". אבל, קודם יש לרחם על בני אדם. מרן הרב קוק כותב שיש להיות מוסרי לפי הסדר ולא לדלג. קודם, על האדם למלא חובותיו כלפי משפחתו, להטיב להם, לעזור להם, להתחשב בהם. אחרי שהוא גמר כל חסד אפשרי כלפי משפחתו ואף אחד לא חסר כלום, אז יעבור לעשיית חסד לעם ישראל.

וכאשר לא יישאר בעם ישראל אדם מסכן ורעב וסובל, אז יתחיל לעשות חסד לכל המין האנושי, שגם אותם אנו אוהבים. ולבסוף, כאשר לא יישאר על פני כדור הארץ אדם הזקוק למשהו, יבוא תורם של בעלי חיים להטיב להם (עין איה, מעשר שני ה יא).

נמצאנו למדים, שאם חתול מפריע למשפחתך, משפחתך קודמת. ואף אם מפריע לשכנים, אז בתור בני אדם, הם קודמים.

אפקט במבי

ויש לדעת שיש יותר מדי חתולים במדינת ישראל, והרשויות כל הזמן מחפשות דרכים כדי לצמצם את מספרם. אמנם החתולים עושים לנו טובה גדולה, ובזכותם כמעט אין עכברים ונחשים בארצנו. אבל כל דבר טוב, הקיצוניות מזיקתו. לכן, אין עניין לעשות פעולות למען הגדלת מספר החתולים בארץ.

זאת ועוד, אם באנו לרחם על בעלי חיים, יש לדעת שהחתול הוא הטורף הרי גדול בעולם. הוא לא רק טורף עכברים ונחשים, אלא גם יונקים קטנים כמו ארנבים וכן ציפורים. וזאת, לא רק חתולי בר אלא גם חתולי בית.

אז למה שנעדיף את החתול על הציפורים?! גם הם בעלי חיים!

החתול נראה חמוד ותמים, אך אמת אין זה כך. זה נקרא אפקט במבי. כלומר לבעל חיים שנראה חמוד, סולחים על הכל. כדי לסמן מספר, בארצות הברית החתולים טורפים כל שנה 25 מיליארד ציפורים ויונקים. הוא הרוצח הכי חמוד בעולם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
תגובה בנושא חתולים
דוד הלוי | 27-06-2018 11:46
הרוצחים הכי גדולים בעולם הם אנשים. בעלי חיים הורגים בעלי חיים אחרים לא לשם הרג אלא כי החיה הנטרפת היא המזון שלהם.
תחזור כמה פעמים על מה שכתבת
שמעון | 27-06-2018 16:44
ותבין שזה אותו דבר כולם אוכלים את כולם לפתח חטאת רובץ מהלידה ועד המוות
2
נכון מאוד
יפה יוסף | 27-06-2018 12:05
אפשר לתת לחתולים אוכל שממילא זורקים ואולי גם מצווה. גם בשבת.
3
הולך ומתעלה
אייל הרוש | 27-06-2018 13:00
האדם בא להשלים ולהעלות את הבריאה ולא לעשות חשבונות. הטבע שטבע הקבה בכל הבריאה מתעלה או יורד חלילה, עי מעשה האדם אשר הוא בעל בחירה חופשית (נפש החיים). עי חישובים (אפקט במבי וכדומה) האדם מוריד עצמו לדרגת הטבע במקום שיהיה ההיפך.
4
שאלה לכבוד הרב
שאלה | 27-06-2018 13:13
האם אין חובה לאימה ואחותה של השואלת להטיב עימה גם ולהניח לה לטפל בחתול? אם זה עושה לה טוב, וסילוקו יעשה לה רע, הרי שאימה ואחותה עשו רע לנפש יהודייה.
5
חתולים
יוסקה | 27-06-2018 13:32
והציפורים זוללות תולעים שהם גם בעלי חיים אז למה לרחם עליהן מפני החתול?
6
מילים כדורבנות
דע מה שתשיב לטבעוני | 01-07-2018 10:32
לצערנו הרב בדור שלנו רבים האנשים שלא מבחינים בין מצוות צער בעלי חיים לבין רחמים מוגזמים וחסרי פרופורציה על בעלי החיים
7
כמו ברוך גולדשטיין
נכון | 01-07-2018 19:12
ניראה חמוד אבל למעשה היה רוצח מסוכן
וכמוך
תגובה ל''כמו ברוך.. | 04-07-2018 13:59
נראה דתי אבל אומר לשון הרע על כל העולם ופותח ת'פה על אנשים גדולים ממנו
8
חתולים
רומי | 12-03-2019 19:29
כדי ליפתוח מקום הייעוד לחתולים ואנשים וילדים בוגרים יתפלו בהם שם ואם מישהו רוצה לאמץ הוא הולך אל המקום הזה ומאמץ
9
שאלה לרב
עמי | 18-10-2019 8:36
כבודו, כבחור ישיבה ואדם מאמין, איני מסכים או מקבל כמעט שום דבר ממה שרשמת כתשובה לשאלה. במקום לנסות ולגשר בין אדם שללא ספק החליט לעשות חסד ולרחם על חיה חסרת ישע לבין משפחתו, פצחת בהסבר תמוהה מדוע יש לרחם על בעלי חיים שרואים ברחוב רק לאחר שעוזרים לאחרון המסכנים ביקום ושאין מה להרגיש רע עם זה כי ממילא יש יותר מידי חתולים אז לא נורא אם יהיו פחות. אני משוכנע או לפחות מקווה שידיעותיך בתורת ישראל אינן תואמות למה שהראת בתשובה. בנוגע לציטוט השגוי של הרב קוק, ממליץ להבא שלא תצטט גדולי ישראל עם עמדתם בנושאים מסויימים אינן ברורות לך. יש לי תחושה שלו היה נשאל אותה שאלה, היה מרן הרב קוק מגיב בצורה אחרת לחלוטין. אין בהתייחסותי ולו חצי טפח של זלזול או התרסה חס ושלום. להוות מוקד ידע בהלכה ולענות לאנשים הפונים בשאלות זו זכות עצומה הטוממת בחובה אחריות גדולה
10
דווקא אני חושבת שאפשר להביא את החתולים הביתה
שני | 07-01-2020 23:43
אני אוהבת אותם
11
תגובתך ממש חסרת...
ש. | 15-08-2020 10:07
תגובתך ממש חסרת חמלה. חתול קטן מצווה גדולה להציל את חייו. שנאמר רחמים על כל מעשיו. הוא לא יפריע לאף אחד. אני מגדלת שני חתולים ומאכילה את חתולי הבניין. הם לא צדים. מי שהורס את הסביבה הם בני אדם. תגובתך מלאה בחוסר חמלה. אלוהים מתבייש בך
12
שלום ...
שירה | 12-10-2020 10:23
שלום