אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ברמת גלעד הולכים על עסקה שתמנע את הריסת הבתים?

על פי שמועות לא רשמיות, ברמת גלעד יסכימו להעתקת הקרוואנים מהחלקה הבעייתית אל החלקה המאושרת, ובכך ימנעו את הריסתם. משה זר יוכל להמשיך את עיבוד שתי החלקות כפי שעשה ב-28 השנים האחרונות. כל הגורמים מכחישים את העסקה וטוענים: "מדובר בשמועות בלבד"

ברמת גלעד הולכים על עסקה שתמנע את הריסת הבתים?
  יזיזו את הקראוונים? (אילוסטרציה פלאש90)

האם ברמת גלעד הולכים לעסקה?

את שתי חלקות השדה, על גבעה מעל קרני שומרון קנה משה זר, לפני כשלושים שנה מפלסטיני, בכסף מלא.

לאחר החתימה על שטר המכירה הראשון, הוכה המוכר הפלסטיני מכות רצח על ידי בני החמולה שלו, מה שכמעט הביא למותו. בעקבות כך, התחנן המוכר על חייו שלא לחתום על שטר הבעלות על החלקה השנייה אותה מכר.

במשך השנים, עיבד משה זר את שתי חלקות השדה, ללא טענה מצד גורמים פלסטיניים על השדות. בעקבות רצח בנו, גלעד הי"ד, הקים משה זר על שתי החלקות את "רמת גלעד" כשבתי המאחז משקיפים אל ביתו.

לאחרונה, הודיע פלסטיני, קרוב משפחה של מי שמכר את השדות, כי השטחים שייכים לו, ובעקבות עתירה של 'שלום עכשיו' לבג"צ, השיבה המדינה כי בכוונתה להרוס את הקראוונים שנמצאים על אותה החלקה עד לסוף שנת 2011.

טענותיו של משה זר על קניית השדות בכסף מלא, ועיבודן במשך 28 שנה, לא הועילו לשנות את גזירת ההריסה. בשבוע שעבר, הקים זר אוהל המחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים, כדי לדרוש ממנו להורות לפרקליטות למנוע את ההריסה של רמת גלעד.

כעת נשמעים דיווחים על הסכם פשרה אותו הציעה המדינה, לפיו יועתקו שני קראוונים הנמצאים על החלקה המדוברת, על החלקה השנייה – המאושרת. המתיישבים יוכלו להמשיך את עיבוד השדות בחלקה כפי שעשו במשך השנים.

כרגע, כל הגורמים המעורים בעניין, מכנים את הדיווח כ"שמועה", וטוענים כי "היו מהלכים בכיוון כזה, אבל עדיין שום דבר לא סגור".

'שמועה' נוספת מספרת כי בתמורה לפתרון המוצע, תאשר המדינה את המאחז כישוב, ותכין לו תכנית בנית ערים (תב"ע) עם אפשרויות להרחבתו.

בכל מקרה, ממשיכים המאמצים אצל גורמים המקורבים למשפחת זר, להמשיך במאבק למניעת ההריסה או הזזת הבתים, כשהם מסתמכים על חוקים מהתקופה העות'מאנית, לפיהם מי שעיבד חלקת אדמה יותר מחמש שנים בלא ערעור, זכאי להחזיק בה, גם ללא הוכחת בעלות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו