אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא בגלל שהם רשעים מותר לנו להיות רשעים

יום למחרת הפינוי בנתיב האבות ראיון עם רב הישוב בית אל וראש ישיבת עטרת ירושלים הרב שלמה אבינר על הרשעות הספציפית במקרה של נתיב האבות, ועל הגבולות של מה מותר ומה אסור בפינוי ישובים?

לא בגלל שהם רשעים מותר לנו להיות רשעים
  (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

יום למחרת הפינוי בנתיב האבות ראיון עם רב הישוב בית אל וראש ישיבת עטרת ירושלים הרב שלמה אבינר על הרשעות הספציפית במקרה של נתיב האבות, ועל הגבולות של מה מותר ומה אסור בפינוי ישובים?

הפינוי בנתיב האבות

כיצד להתייחס לפינוי 15 משפחות משכונת נתיב האבות מהישוב אלעזר?

קודם כל, אין להשתמש במילה העדינה פינוי. זה הרס! חורבן! להרוס 15 בתים בגלל חריגה של כמה עשרות סנטימטר! רשעות שאין לה אח וריע באף מדינה בעולם!

אז צודקים בני הנוער שמגיבים בכח? עין תחת עין!

ודאי לא. לא בגלל שהם רשעים מותר לנו להיות רשעים. יש להשיב עין תחת עין: עין של אור תחת עין של חושך. בני נוער רגמו רכבים ערבים, אך כשניתנת רשות למשחית לחבל, שוב אינו מבחין, וגם רגמו יהודים ונפצעו כמה תינוקות. כמובן, אין גם הצדקה מוסרית לרגום ערבי שלא עשה לך שום דבר.

ולחסום כבישים?

מה אשמים הנוסעים? למה עליהם לסבול?

טענה חוזרת ונשנית מפיהם של אותם בני נוער: אם נגיב בכח, סוף סוף השמאלנים בתל אביב יבינו שזה דבר בלתי נסבל לפגוע בארץ ישראל.

פעם נתתי שיעור לישיבה תיכונית, ונטענה טענה זו. עניתי: מישהו כאן מכיר יהודים מתל אביב? מישהו דיבר פעם עם יהודים מתל אביב? אף אחד לא הרים אצבע. בסוף קם תלמיד ופנה לחבריו: אני מתל אביב ומודיע לכם: אינכם מכירים אנשי תל אביב. אתם חיים בסרט!

אכן האמת הפוכה. הדבר הכי יקר בעיני כל הציבור בארץ, זהו הצבא. לכן, מי שמתנגש עם הצבא, או אפילו מעליב חיילים, מאבד כל מניותיו בעיני העם היושב בציון. אין לך גול עצמי גדול מזה.

אבל אולי על הממשלה זה ישפיע?

להיפך. לא נעים לממשלה לפנות ישובים. זה מביא נזק אלקטורלי. אך אם אותם האנשים מצטיירים בעיני העם כפראי אדם, אז אין לממשלה מה לפחד מדעת הקהל.

ואם זה לא צבא אלא משטרה?

אותו דבר. גם שוטר הוא חייל. וגם חייל הוא שוטר. רק צבע המדים משתנה.

הנוער היקר שלנו אינו מבין את כל הדברים הפשוטים האלה?

הוא אינו אשם. הוא אידאליסט. הוא מאוהב בארץ ישראל. האשמים הוא המבוגרים מפטמים אותו אותם בהבלים, שולחים אותו למשימות מגונות, שבעקבותיהן הוא פעמים רבות מעצר ואחר כך גם סובל מאוד, ואותם מבוגרים נשארים בביתם. זה גם לא מוסרי.

ומה עם עצרת מחאה?

זה בודאי טוב. כמובן בתנאי שמדברים לעניין. כלומר דברים שמחזקים את האומה באהבתה אל ארץ ישראל. כמובן בתנאי שיושבים ועומדים נפרד.

הבג"ץ אינו אוהב את ארץ ישראל?

ודאי אוהב. אך במקרה הטוב הוא חלש. ובמקרה הלא טוב יש לו נטיה אובדנית.

הוא דווקא נראה חזק…

הוא חלש במובן הזה שאינו מעיז לומר כלפי העולם כולו: ארץ ישראל היא שלנו. בגלל הגלות הארוכה הפכנו לפחדנים. "והבאתי מורך בלבבם בארצות אויביהם" (ויקרא כו לו). מרן הרב קוק מסביר שזו קללת הגלות היותר נוראה. הפחד מכל "כפתור נחושת" גידל לנו נפשות דלולות, רצוצות ושבורות. הפחד דלדל את חיינו וברא לנו נשמות חלשות (מאמרי הראיה 504).

ומה זאת נטיה אובדנית?

לא אובדנית אישית אלא אובדנית לאומית. הם חושבים שהדמוקרטיה צריכה להתאבד כדי להוכיח את חיוניותה. פרויד טען שיש לאדם דחף Pulsion למות, טנטוס, Thanatos. כאן יש סוג של יצר מות לאומי.

אבל זה לא רק הבג"ץ, זה השמאל?

דווקא אנו צריכים להחזיק טובה לשמאל. לפני כמה שנים, באו לקלל ונמצאו מברכים. כלומר בזכותם נחקק חוק ההסדרה, שאם בית בנוי על אדמה זרה, לא מחריבים, אלא משלמים ומסדירים.

ובסיכום?

לזכור שאנו כבר לא תחת שלטון הבריטים. חזק ואמץ. הרסו 15 בתים, תמורתם אנו נבנה שם 150 בתים, 1500 בתים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
למה הרב אבינר שתק בקומבינת האולפנה בבית אל
זלמן נדלן | 13-06-2018 16:53
שמה הפכו את ארץ ישראל לביזנס ישיבה חדשה ובתים לאברכים של ישיבת בית אל בתמורה להרס שכונה ללא כל התנגדות
מה התלונות על השמאל?
בושה | 24-06-2018 18:57
מי בשלטון? השמאל? או חבורה של רופסים שלא מסוגלים לקבל שום החלטה שלא לדבר על לממש אותה.
2
ממלכתיות הורגת
מנדל | 13-06-2018 17:06
כאב הלב כמה מטומטמים הרבנים הממלכתיים האלו. האם להגן על הבית רשעות?! איך אתם משווים בין חייל רשע שהורס הבית למי שרוצה להגן על רכוש שלו. האם הרבנים האלו לא שמעו על המצוה של ״הבא במחתרת״?? מדוע הם מגינים על שופטי בג׳ץ --אלו אנשים רשעים גנבים עובדי עבודה זרה ומחללי שבת --לאלו דנים לכף זכות אבל לעולי ההר הרב אבינר מחרים? לא יודע איזה דת הרבנים האלו עובדים אבל אני בטוח שאני לא רוצה חלק ממנה.
3
בתגובה לכותרת
ישו | 14-06-2018 14:54
להושיט את הלחי השניה
4
כשלא עושים רצון הד'
יפה יוסף | 09-07-2018 1:00
טוחנים מיים.הד' ישמור ויציל.