אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פסק: הריבית גבוהה מדי? היתר העסקה מבוטל

בעקבות תביעה שהגיעה לבית הדין 'ארץ חמדה גזית' לקיום חוזה הלוואה בריבית מוגזמת המבוסס על היתר עסקה שנחתם בין הצדדים, קובע בית הדין חמדה גזית כי היתר עסקה הכולל תשלום ריבית מופרך אינו תקף מבחינה הלכתית. במקרה כזה יחזיר הלווה את הכסף בלא ריבית כלל.

פסק: הריבית גבוהה מדי? היתר העסקה מבוטל
  בית הדין לממונות (גזית)

בנקים וחברות בישראל, מחזיקים בידיהם הסכמים של "היתר עסקה" על מנת לאפשר ללקוחותיהם שומרי המצוות ללוות מהם ללא חשש לעבור על איסור ריבית. גם בציבור הפרטי ובמיוחד בקרב המגזר הדתי והחרדי, חתימת על מסמך "היתר עסקה" הינו דבר נפוץ במקרים של מתן או לקיחת הלוואה עם ריבית.

לאחרונה, הגיעה לרשת בתי הדין "ארץ חמדה גזית" תלונה לקיום חוזה הלוואה בריבית מוגזמת המבוסס על היתר עסקה שנחתם בין הצדדים. אחת הסיבות שהובילו לדחיית התביעה על ידי רשת בתי הדין ארץ חמדה  גזית היתה תשלום ריבית מופרך שעליו נחתם היתר עסקה ודרש להכפיל את סכום ההלוואה תוך שנתיים.

בפסק הדין נכתב : "דאין הדעת סובלת שעל זה המציא המהר"מ את שטר היתר העסקה לגבות אחוזים כאלו שידוע שאין הלווה מרויח כן".

בעקבות המקרה קובעים ראשי "ארץ חמדה גזית" כי במקרה והריבית בשיעור גבוה מההסתברות לרווח מבחינה עסקית, הדבר יכול להוות הילה לביטול היתר עסקה וביטול החוזה בין הצדדים.

במגזרים מסוימים נוהגים להלוות כספים בריבית גבוהה מאד שלעיתים קרובות מסבכות כלכלית את הלווים. על מנת לחסות את עצמם מבחינה הלכתית, המלווים משתמשים בהיתרי עסקה אך בפועל  יתכן וההיתר בטל ומבוטל.

הרב יוסף כרמל, ראש רשת בתי הדין "ארץ חמדה גזית" מסביר כי  "על הציבור לבדוק מה שיעור הריבית המסתתר מאחורי חוזה מכירה בתשלומים והלוואות מגורמים שונים, שעלול לסכן את השימוש בהיתרי עסקה ".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו