אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ההסכם הופך לחוק: מבטלים את אזורי הרשום לנישואין

כצעד ראשון לקיום ההסכם בין שר הדתות יעקב מרגי לארגון רבני צהר, תעלה מחר בועדת השרים לענייני חקיקה, תיקון החוק של ח"כ פאניה קירשנבאום מישראל ביתנו שתבטל את אזורי הרישום לנישואין. ב'צהר' אומרים: "צעד ראשון אך משמעותי שבעקבותיו ימשיך 'ארגון צהר' לערוך חופות".

ההסכם הופך לחוק: מבטלים את אזורי הרשום לנישואין

מחר (ב'), תעלה להצבעה בוועדת השרים הצעת לתיקון החוק של חברת הכנסת פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) העוסקת בביטול אזורי הרישום לנישואין.

על פי ההסכם שהושג בין יו"ר ארגון רבני 'צהר' הרב דוד סתיו לבין השר יעקב מרגי יקודם הליך חקיקה שיבטל את החובה באזורי רישום לנישואין, אותו סעיף שהשר מרגי ביקש לפני  כשלושה שבועות  לאכוף על רבני 'צהר' שרשמו לנישואין דרך רבנות שהם וגוש עציון.

על פי התיקון לחוק יוכל כל זוג להירשם במקום הנוח לו, במקום ברבנות המקומית של אזור מגוריהם.

בדברי ההסבר לחוק נאמר: "על פי הנהוג כיום, זוג המעוניין להינשא יכול להירשם רק בלשכת הרבנות שבאזור המצוין בתעודת הזהות של אחד מבני הזוג כמקום מגוריו. בנוהג זה היה הגיון בתקופה בה רב העיר הכיר את בני עירו, ועל פי היכרותו אותם היה מוסמך להתיר או לפסול נישואין של הבאים להירשם אצלו.

אולם, כיום הערים גדולות ואין הרב מכיר את כל תושבי עירו, ולכן באותה מידה שהוא מוסמך לרשום לנישואין את תושבי עירו כך ראוי שהוא יוסמך לרשום אחרים.

כמו כן, בעבר זוגות היו קובעים את מקום מגוריהם בקרבת מקום המגורים של אחד מבני הזוג. היום, לעתים קרובות, בני הזוג הצעירים מתרחקים ממקום מגורי הוריהם ומתגוררים בסמוך למקום לימודיהם ותעסוקתם, מבלי לשנות את אזור מגוריהם המצוין בתעודת הזהות. במצב זה, הדרישה להירשם במקום המצוין בתעודת הזהות כמקום מגוריהם מקשה עליהם מאוד".

מארגון 'צהר' נמסר: "כפי שהוסכם שר הדתות יקדם את הליך החקיקה בוועדת השרים על מנת שארגון צהר יוכל להמשיך ולחתן את אלפי הזוגות שפונים אליהם מדי שנה. זהו צעד ראשון אך משמעותי שבעקבותיו יקבל 'ארגון צהר' את האפשרות להמשיך ולערוך חופות כפי שנהג שנים רבות".

יוזמת החוק ח"כ פאינה קירשנבאום יו"ר סיעת ישראל ביתנו אמרה: "פתיחת אזורי הרישום לנישואין תביא לכך שכל זוג יוכל לבחור מי יחתן אותו והיכן. כך בעצם, ייפתרו בעיות החיתון של 'צהר'. וקשיים המוערמים בנישואין של גרים. חוק זה יאפשר לזוגות לבחור רב אשר ילווה אותם לאורך כל חייהם."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
חקיקה הגיונית בהחלט
שמואל | 06-12-2011 11:02
אני לא חסיד גדול של רבני "צהר", אך רשם הנישואין הוא פקיד כמו שאר הפקידים. בן אדם הרי יכול לגשת לסניף בנק באילת ולקבל שירות, על אף שהחשבון נפתח בקריית שמונה. כנ"ל לגבי רישום נישואין.