אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אברי גלעד פלט בשידור חי מי עומד מאחורי "גורנישט"

דמותו של הטוקבקיסט "גורנישט" שמשגע את הציבור החרדי בתגובות ובפשקווילים סאטיירים הייתה לוטה באפילה. חשבו שמדובר בקובי אריאלי ובאורי אורבך, אבל הם הכחישו כל קשר למעשה. לפני קצת יותר משבוע, פלט אברי גלעד את שמו האמיתי של גורנישט בשידור חי. סקרנים? כנסו.

אברי גלעד פלט בשידור חי מי עומד מאחורי "גורנישט"
  בדיחה אופינית של גורנישט (אתר נוניוז)

אברי גלעד חושף את גורנשיט.

גורנישט, הוא שמו הקצר של הטוקבקיסט "גורנשיט כחרדי גמור" שהיה נוהג להגיב על ידיעות באתרי היהדות השונים.

התגוביות (טוקבקים בעברית תקנית), היה פותחות במילים, "כחרדי גמור.." ובהם הייתה תגובה סאטירית על הידיעה, כשהיא משלבת ידע תורני וביקורת פנים מגזרית על הציבור החרדי.

הנה דוגמה על תגובה לשאלת שו"ת האם מותר לקחת סמים: "כחרדי גמור אני רוצה לשבח את הרב שענה את התשובה. הסמים אכן מערפלים את הכרת האדם לגמרי והוא אינו מבחין בין טוב ורע. לא יגייסו אותו לצבא. הוא לא עובד. אי אפשר לדבר אתו על כלום – הוא כמו מה שנקרא בלע"ז "זומבי" רח"ל.

המסומם מסוגל לעשות דברים מוזרים לגמרי, כמו ללכת עם שועל מת על הראש באוגוסט ולחשוב שהוא הנורמלי היחיד וכל השאר משוגעים…"

במשך הזמן, צבר הטוקבקיסט העלום פופלאריות, עד שהיה נדמה שאנשים מחכים יותר להערותיו השנונות מאשר לידיעה עצמה.

הטוקבקים שהפכו לטורים שנונים המכילים משחקי מילים על מושגים דתיים ובעיקר חרדים, הביאו לשורה של ניחושים סביב הדמות שעומדת מאחורי השם "גורנישט". השם הראשון שעלה הוא העיתונאי החרדי, קובי אריאלי, אחריו, היה מגיש המילה האחרונה דאז והיום ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי. שניהם הכחישו כמובן כל קשר לתופעה.

בהמשך הפסיק כמעט גורנישט את הטוקבקים במדורי היהדות ועבר לפייסבוק כשהוא צובר קהילה של יותר משלושת אלפים מאמינים קבועים, שם היה ממשיך בבדיחות ובמשחקי המילים על החרדים ובעיקר על חומרות משונות. בעקבות תלונות כי מדובר בדמות פיקטיבית נמחק המשתמש והוא עלה לאחרונה עלה הדף מחדש בתור "הטיש של גורנישט", אליו נרשמו  "רק" שבע מאות חברים.

בשנה האחרונה, עם עליית השבועון מוצש, מוסף התרבות והפנאי מבית מקור ראשון, מייצר גורנישט יחד עם גיל סלוביק פשקוויל סאטירי בעמוד האמצע של העיתון בו מתמקדים השניים באזהרות והודעות שונות של העולם החרדי באמצעות משחקי מילים על מושגים חרדיים.

למשל, בפשקוויל שנסוב סביב גיוס לצה"ל נכתב כי "הוקמה יחידת מודיעין עילית בנשיאות אמ"ן הרשע". החיילים ילבשו מדי ב' יוסף, יעבירו חוטר לגזע ישי ויפתחו ציר לגעפילטע…

לפני כשבועיים פרסמו סלוביק וגורנישט כביכול שער של עיתון לאשה החרדית בשם כרצונו, ובו בדיחות על מעמד האישה בחברה החרדית. המדור הוציא מהכלים אתרים כמו "בחדרי חרדים" שמחה על "ביזוי התורה מצד עיתון המתיימר להיות דתי", כשהוא מכוון למקור ראשון.

בתוכנית 'המילה האחרונה' בגלי צה"ל התייחס אברי גלעד גם למדור הזה, אך במקום להגיד את הכותבים כסלוביק וגורנישט הוא אמר משהו אחר:

[podcast]http://www.srugim.co.il/wp-content/uploads/2011/12/glz.fm_mila_2011-11-24_73.mp3[/podcast]

אז אסף וול הוא לא חרדי, אלא תושב הקיבוץ הדתי בניר עציון. ובעבר היה כותב טורים קבוע במדור יהדות בYNET.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
כחרדי גמור ברצוני למחות
GMG | 04-12-2011 11:25
על כך שמי שאינו חרדי כלל וכלל, לא לובש את מדי המגזר, ובמקום זנבות שועלים חובש בשבת כיפה סרוגה לבנה (שאין יוצאים בה ידי חובת כיסוי ראש), מכנה עצמו "חרדי גמור", בעוד שהוא אינו אלא מתחזה גמור ,כלומר שייך לכת המזרוחניקים הטמאים שבינם לחרדיות אין ולא כלום. לא זו אף זו קתני - מדובר אף בקיבוצניק ר"ל. שמו נאה לו והוא נאה לשמו - "גורנישט". רגע, בעצם גם אני בכלל לא חרדי, אז איך אני בכלל מעז למחות כנגד התופעה? אנצל את ההזדמנות למחות גם נגד עצמי!
2
הרמה הנמוכה של הבדיחות מלמדת על הכותבים עצמם ....
שולה | 04-12-2011 13:57
3
בין המשכילים במאה ה-19 היו מאות גורנישטים שכאלה
שי | 05-12-2011 12:21
וכולם, הודות לשנינותם המופלגה ולציניות חסרת הגבולות, עזבו את הדת היהודית. מציע לוול ללמוד היסטוריה ולהסיק לקחים.
4
מגיב 3 - לא הבנתי
GMG | 05-12-2011 17:03
אתה יכל לפרט עוד קצת? איזה לקחים אתה מציע לוול ללמוד? שלא טוב להיות משכיל? או שנון? אולי סתם שלא ינסה לחיות במאה ה-19? דרך אגב היסטוריה היא חלק מאותה "השכלה" שאתה לא אוהב...
5
ל-4: הרי לך הפירוט
שי | 06-12-2011 11:06
כשאני מדבר על ההשכלה, כוונתי כמבון לתנועת ההשכלה שגרמה לחילון ולעזיבת היהדות. אף ראשי המשכילים ידעו לתקוף את ה"אדוקים" בצורה הומוריסטית ושנונה, אך ה"אדוקים" שרדו, ואילו המשכילים התבוללו. אסף וול שמשתלח בציבור החרדי מסתכן באופן דומה - מי שבז למנהגי ישראל, מגחיך את דעות הרבנים, והכול בשם אותו "חוש הומור", סופו יהיה כמו סופם של המשכילים. מן הסתם, אתה יודע את יחס ההלכה לליצנים ולאסף וולים למיניהם.
6
תודה לשי
GMG | 06-12-2011 18:14
אבל עדיין אני לא מבין. אסף וול לא מלגלג על הלכות, או על רבנים. הוא בסך הכל מתייחס לתופעת הפשקווילים (שחייבים להודות שלפעמים היא די מצחיקה). בסגנון שבדרך כלל לא חורג ממה שמקובל ב"עיתוני פורים" למיניהם. מה יהיה סופו של מר וול הנ"ל? אין לי מושג ואני מניח שגם לך לא. אז למה לתקוף ככה? דווקא הסגנון שלך מזכיר יותר את הפשקווילים האמיתיים. הנה אני אעזור לך לנסח: "תורה חגרי שק - כי באו גויים בנחלתך. באנו להזהיר הציבור מפני הליצן הידוע שאין לנקוב בשמו (וול -דמורט) המפרסם דברי ליצנות ר"ל, בעיתון התועבה מוצ"ש שכבר פסקו גדולי הדור שאין לעיין בו ולו בעראי וגם בבית הכיסא לא יכירנו מקומו. וכידוע כל המתלוצץ נופל בגיהנום ובפרט העושה ליצנותו קבע".
7
ל-GMG: על לא דבר
שי | 07-12-2011 12:22
גורנישט מיט גורנישט, אתה יכול להמשיך ולהריץ את שמך האמיתי בגוגל, להגיב לתגובות, להצטדק ולהתחסד, אך, כמו שאומרים אנשים יותר רציניים, ההיסטוריה תשפוט בינינו. נראה אם ילדיך יישארו יהודים שומרי מצוות.