יועמ"ש הכנסת קרא לשופטים: "אל תפסלו את החוק"

בהרכב מורחב דן ביהמ"ש העליון בעתירות ארגוני שמאל קיצוני נגד חוק ההסדרה. יועמ"ש הכנסת: "להימנע מלפסול את החוק". מחוץ לדיון: מחאת התושבים נגד בג"ץ: "המשחק מכור", טענו

יועמ"ש הכנסת קרא לשופטים: "אל תפסלו את החוק"
  מחאת תושבי יו"ש מול בית המשפט (קרדיט: מטה היישובים למען חוק ההסדרה)

בהרכב מורחב בן תשעה שופטים, חלקם בעלי דעות שמאל ומיעוט בעלי דעות מרכז- ימין, דן היום (ראשון) בית משפט העליון בעתירות ארגוני השמאל הקיצוני לבג"ץ נגד חוק ההסדרה. יועמ"ש הכנסת: "להימנע מלפסול את החוק". במקביל, המטה להסדרת יישובים ערך מיצג מחאה מחוץ לדיון – "המשחק של בג"ץ מכור", טענו.

פסילת חוק ההסדרה – הפיכה שיפוטית

את הדיון פתח עו"ד הראל ארנון, המייצג את הממשלה בעד בג"ץ חוק ההסדרה,  ואמר כי "הטענה כי החוק מנוגד לחוק הבינלאומי היא בקשה לתת יד להפיכה משפטית והשופטים ימעלו בתפקידם לפי חוק יסוד השפיטה". לדבריו, "הנורמה הבינלאומית היא נורמה חיצונית ואם היא שתביא לפסילת חוק של הכנסת זו תהיה התפרקות של ריבונות הכנסת. הדין הבינלאומי לא יכול להיות עילה לביקורת שיפוטית. להוריד מהשולחן את הדיון על המשפט הבין לאומי", הבהיר.

עו"ד ארנון מייצג חוק ההסדרה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

התכלית ראויה אולם החוק איננו חוקתי

מנגד, ייצג מנהל מחלקת בגצי"ם ענר הלמן בדיון את עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שמחרים את הדיון בבג"ץ על חוק ההסדרה בשל התנגדותו, ואמר כי "חוק ההסדרה אינו חוקתי. "אי אפשר לפעול נגד המשפט הבינלאומי. הזכות שנפגעת כאן היא בעיקר של הפסלטינים", והסביר כי החוק פוגע בזכות החוקתית של הזכות לכבוד ובעיקר בזכות לקניין.

נגד הטענות לצדק שעושה חוק ההסדרה הדגיש הלמן, "אין שום איזון בחוק הזה. יש לחוק תכלית להכשיר את ההתיישבות היהודית, יהא הנזק לבעלי הקרקע אשר יהא. זוהי תכלית לא ראויה".

נזכיר, כי היועץ המשפטי החרים את הדיון לאחר שאמר בסוף שנת 2017  לבג"ץ במסגרת תשובתו לעתירות שהוגשו נגד חוק ההסדרה, וקבע כי "אין מנוס מהכרזה שיפוטית" על החוק שמקדמת מפלגת 'הבית היהודי' המבקש להסדיר את מעמדם של אלפי בתים ביהודה ושמרון, "כחוק בלתי חוקתי אשר דינו – בטלות".

לאחר מכן התייחס היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון ודחה את הטענות כי חוק ההסדרה עלה בכדי ל"עורר מהומה על לא מאומה", עם זאת הסכים כי החוק חריג ומעורר קשיים, אך הוסיף, כי "החוק נוצר בשל התנהלות בעייתית ביותר של ממשלות ישראל לדורותיהן. אם החוק ייפסל הבעיה לא תיעלם".

כפיר פונה מביתו שבעפרה. מוחה מול בג"ץ (קרדיט: מטה היישובים למען חוק ההסדרה)

להימנע מלפסול את החוק

בהמשך ביקש ינון ביקש מהשופטים להימנע מלפסול את החוק אלא לאפשר לכנסת לבצע בו תיקונים לפני העברתו הפרלמנטרית. הוא הציע שלוש אפשרויות פעולה: אם בג"ץ לא יקבל את עמדת הממשלה על חוק ההסדרה: לאשר את החוק בבחינת "עת לעשות ל ה' הפרו תורתך"; לצמצם את החוק ולא לפסול אותו; להשהות את הפסילה תוך התווית קווים מנחים למחוקק.

בטרם הדיון צייץ חה"כ בצלאל סמוטריץ' בחשבון הטוויטר שלו: "הבוקר דיון בבג"ץ בעתירות נגד חוק ההסדרה. משחק מכור בגוף פוליטי עם אג'נדה ברורה שלא מרגיש צורך לנהל הליך הוגן ולו למראית עין", תקף את בית המשפט.

לבלום את האבסורד של בג"ץ

נזכיר, כי עם הגשת תשובתו של מנדלביט לעתירות ארגוני השמאל הקיצוני: "יש דין", "שלום עכשיו" ו"האגודה לזכויות האזרח" נגד חוק ההסדרה, יו"ר סיעת הבית היהודי ואחת מיוזמות החוק,  ח"כ שולי מועלם רפאלי, התייחסה לעמדתו של מנדלבליט ואמרה כי "חוק ההסדרה נוגע בדרכי פתרון בסוגיית ליבה של ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני מצרה על בחירתו של היועץ המשפטי לממשלה להתנגד לחוק שעבר בוועדת השרים ובכנסת תוך השקעת שעות רבות של דיונים".

"במידה והחוק יבוטל בבג"ץ לא יהיה מנוס ונקדם את חוק יסוד החקיקה ונחוקק את פסקת ההתגברות. יש לבלום את האבסורד בו הבג"ץ הפך לכלי שרת עבור הפלסטינים ועוזריהם בארגוני שמאל קיצוני", ציינה יושבת הראש.

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
למרות הכל
מיכאל | 03-06-2018 19:19
עדיף שבית המשפט יפסול את החוק מכמה סיבות א. מדוע לתת כסף לפלסטינים על אדמה שגנבו שלא כדין ב. ההתישבות תימשך על אף ההתנכלויות לה ג. ההתנפלות על בית המשפט במקרה כזה תהיה יותר ממוצדקת וככל שהמצב יותר גרוע המצב יותר כידוע וכמובן כבר הרבה זמן למי שראשו על כתפיו
2
בג"ץ = בית גרים צדוקים
ישועות | 04-06-2018 6:01
כל שופטי ישראל והבגץ הם ערב רב שונאי ישראל שונאי תורה יהדות ויהודים. ארץ ישראל שייכת ליהודים ולא לערב רב ולא לערבים. הערבים הם פולשים זרים בחסות הבגץ ששם עצמו כשלטון על דיקטטורי מעל הכנסת . יש לפזר את הבגץ לכל הרוחות לעזזל. הבגץ שייכים לכת המסונים הבונים החופשיים והם רוצים לשלוט במדינת ישראל ומשימים עצמם מעל חוקי התורה .נולו ברשות המשפט העליון שונאי תורה יהדות ויהודים ומלאי שנאה עצמית שהם כאילו יהודים אבל הם מזרע עמלק
3
פרסום תגובות
ישועות | 04-06-2018 6:07
למה לא מפרסמים תגובות של יהודים אוהבי ישראל אלא רק תגובות מתואמות ומתאימות למערכת המושחתת שופטים שוטרים פרקליטים