אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בגלל ישו: אביב אלוש חושף את התפקיד שגרם לו להתחזק

השחקן המצליח אביב אלוש, חשף בראיון ל'ידיעות אחרונות' את התפקיד המפתיע בגללו התחיל להתקרב יותר לדת ולהחליט לשמור שבת. "זה אחד הדברים הכי מאושרים שעברתי"

אביב אלוש חושף את הרגע שגרם לו להתחזק
  (צילום: מתוך אינסטגרם/avivalush@ )

לאחר שבגיל 13 אביו החליט לחזור בתשובה במהירות והביא לזעזוע בחייו ולהיות אוטמטית נגד זה. השחקן המצליח אביב אברהם אלוש, היום כבר לגמרי במקום אחר. בראיון ל'ידיעות אחרונות' חשף כי הוא כבר שלוש שנים שומר שבתות ונמצא בתהליך של חזרה בתשובה ואפילו לא שולל לחבוש כיפה בעתיד.

מישו לשמירת שבת

על אף ששיחק בעבר שלל תפקידים, ביניהם רב הקהילה בסרט 'ישמח חתני'. התפקיד שדווקא הוביל אותו להחליט לשמור שבת היה רחוק מכל דבר שקשור ליהדות "שנים כבר רציתי להתחיל לשמור שבת, אבל העישון היה מה שעצר אותי מלהתקדם בתהליך" סיפר אלוש לידיעות וחשף את התפקיד המפתיע שהוביל אותו להחליט לשמור.

"לפני שלוש שנים קיבלתי תפקיד בסרט האמריקאי, 'הבקתה', לשחק את ישו. הייתי באותה תקופה בתהליך, הולך לבית כנסת בשבת, אבל היינו נוסעים. התחלתי לראות כל מיני סימנים שאני צריך להתחיל לחזק את הדבר הזה. כשהציעו לי ללכת לאודישן של הסרט הייתי עסוק בטירוף ואמרתי שאני לא יכול לבוא וגם, ישו? מה עכשיו? לא רציתי ללכת, שיגעו אותי. אז עשינו את האודישן ושלחנו".

על אף חוסר ההתלהבות, כמה ימים אחרי אביב מקבל טלפון שמבשר לו שהוא קיבל את התפקיד אבל יש בעיה "הייתה לנו הצגה בקריית־שמונה, עם 'הקמצן'. אמרנו בדרך שנעשה טבילה אצל האר"י הקדוש בצפת ואז ניסע להצגה וכשנחזור נעבור דרך קבר רבי שמעון בר יוחאי. בדרך אני מקבל טלפון שרוצים אותי כישו אבל יש בעיה, הצילומים בוונקובר נופלים על הלידה של נופר. אמרתי שאין מצב כי עברתי את זה עם אריאל, האמצעי…ושאני אדם מאמין, ושאם זה הגיע עכשיו, יגיע גם אחר כך. כולם מסביב חשבו שאני משוגע שמסרב לדבר כזה".

A post shared by Avraham Aviv Alush (@avivalush) on

"לא הבנתי מה זה הניסיון שאני מקבל מבורא עולם"

על אף הכול מפיקי הסרט לא ויתרו על אלוש והסכימו לכל תנאי שיבקש, אך הוא מצידו החליט על אף הכול לסרב לקבל את התפקיד. מי שהצליח לשנות את דעתו היתה דווקא אשתו נופר "למחרת, כשאני עושה קניות בשוק, נופר מתקשרת ואומרת, 'אתה חייב לעשות את זה. לא אהיה שלמה עם עצמי אם זה לא יקרה'. חתמתי על החוזה אבל שוב יש בעיה. הייתי אמור לחזור ביום ראשון לארץ כי יש הצגה בערב. זה אומר שאני חייב לקחת את הטיסה של מוצ"ש מניו־יורק, כדי להספיק. אבל הם לא היו מוכנים בהפקה שאעשה לילה בניו־יורק, בעיות ביטוח. אמרתי שלא משנה מה כתוב בחוזה, אני את השבת הזו שומר ולא טס בשבת מוונקובר. הסוכנת שלי אומרת, 'הם התקשרו בעצבים, כן או לא'. הרגשתי שאני משתגע".

על אף הפיתוי לשחק תפקיד הוליוודי אלוש החליט לא לוותר על הערכים שלו. "לא הבנתי מה זה הניסיון שאני מקבל מבורא עולם. הלכנו להצגה ובאותו יום בשתיים בלילה אמרתי, 'לא נוסע. לא מוכר את הנשמה לאף אחד'. נוסעים הביתה במונית, מגיעים ומרגישים הקלה בצורה שאני לא יכול להסביר אותה. קיבלתי סרט הוליוודי אבל שמרתי על מה שחשוב לי. אני פותח בקבוק יין על זה שניצחתי את הדבר הזה ונופר אומרת לי, 'עוד עשר דקות הם מתקשרים'. שנייה אחרי שעשינו לחיים, הם אישרו את הלילה בניו־יורק".

"עיר החטאים מול העיניים שלי ואני בחדר שומר שבת"

כשהגיע אלוש לניו־יורק, הבין שאם ייסע משדה התעופה לעיר, יחטא בחילול שבת ולכן נאלץ להישאר במלון. "קבעתי כבר עם רב שאני מכיר שאהיה ליד בית הכנסת בסופ"ש, כדי שאוכל לשמור ולאכול כשר. אבל אז הבנו שלא אצליח לנסוע לעיר. מפה לשם, נשארתי במלון בתוך השדה, אבל הוא לא כשר ואין לי אוכל. איך שאני נוחת, מחכה לי מהרב חבילה של אוכל כשר, דגים, שניצלים, יין. כל השבת מסודרת. זו הייתה שבת של תאריך יום הולדתי העברי, ה־33, הפרשה של הבר־מצווה. החדר במלון היה עם חלון ויטרינה שצופה על מנהטן. עיר החטאים מול העיניים שלי ואני בחדר שומר שבת, שנלחמתי עליה בטירוף. הייתי באורות. זו הייתה שבת מדהימה, אחד הדברים הכי מאושרים שעברתי. סגור בחדר לבד, כל השבת, אין בית כנסת בסביבה. אבל התלבשתי יפה, שמתי בושם, התפללתי".

A post shared by Avraham Aviv Alush (@avivalush) on

מאז אותה שבת בניו יורק אלוש שומר יחד עם משפחתו שבת "חזרתי הביתה ואמרתי לנופר, 'אני מרגיש שזה הדבר שאני חייב לעשות'. וזה מה שקורה מאז".

גם כשהוא טס לחו"ל הוא לא שוכח את השבת. "אני נוסע לתאילנד עם כירה חשמלית שעושה לי אובר־ווייט. ואז אנחנו פוגשים ישראלים וכולם באים לאכול את הדגים שאני מכין ואת החלות שנופר הכינה. בסוף זה כיף" סיפר אלוש לידיעות.

יש סיכוי שתחזור בתשובה?

"זה הליך, לא תוצאה. ואני בתהליך כבר שנים".

גם כשנשאל על כיפה אלוש לא שלל את האופציה בעתיד "כרגע לא מרגיש לי אבל כשירגיש לי אז כן. אם אתה לא עושה צעד־צעד וקופץ, אוטומטית תחזור אחורה. אז אני לוקח הכל באיזי, בנעים".

גם ילדיו הקטנים כבר חצי שנה לא רואים טלוויזיה בשבת ומשתתפים בתהליך שעובר אביהם "הם מקבלים את אבא ואמא, אין חסך. הרי אנחנו שמים אותם מול הטלוויזיה כי אנחנו רוצים לעשות דברים, אין מה לעשות. אנחנו משתדלים למנוע מהם כמה שיותר טלוויזיה גם באמצע השבוע. 40 דקות גג ביום".

והוסיף כי מניסיונו האישי כילד, החליט אלוש להסביר לילדיו כל שלב בתהליך החזרה בתשובה "לי מאוד חשוב להסביר לילדים ולהבהיר למה עושים דברים, למה שומרים שבת. לא עשיתי סוויץ' בבת אחת. הילדה שלי עולה לכיתה א' ואני לא אשים אותה בבית ספר דתי. אני רוצה לפתח אצלם את הראייה מהלב. אני מקווה שאני עושה את זה נכון".

(הראיון המלא בעיתון 7 לילות של 'ידיעות אחרונות')

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד
מי אביר | 03-06-2018 13:19
אשריך שאתה מתאמץ לשמור את השבת בכל מחיר. נאמר שכל מי ששומר שבת - השבת שומרת עליו. קבל את ברכתי שתזכה לרוות נחת מילדיך. וחייך יהיו בטוב ובנעימים. ואשתך אשת החיל העומדת לימינך ראויה לכבוד ולהערכה. אני אישה חרדית ופשוט מקנאה בכם כנאמר : קנאת סופרים תרבה חכמה אשריכם ואשרי חלקיכם ואשרינו גם אנו שזכינו להיות בדורכם. בהערכה רבה ... .
2
מדהים
איתן | 16-02-2020 10:28
ממש ממש חיזקת, תודה!