'נשמת'- צעד משמעותי בשילוב נשים בעולם התורה - סרוגים

'נשמת'- צעד משמעותי בשילוב נשים בעולם התורה

הספר לא נכתב כדי להראות שנשים יכולות לכתוב מאמרים הלכתיים מעולים, הספר נכתב כדי להוסיף תורה וטהרה. ודווקא בגלל חוסר היומרנות הזה, הספר הוא צעד חשוב ומשמעותי בשילוב נשים בעולם התורה

author-image
'נשמת'- צעד משמעותי בשילוב נשים בעולם התורה

בשנות השבעים של המאה הקודמת, דנו באנגליה בשאלה איך לשפר את מצב המיעוטים המדוכאים. הרב הראשי של בריטניה, הלורד הרב עמנואל יעקובוביץ', הציע למלומדים ללמוד מניסיונם של היהודים. היהודים היו במשך מאות שנים המיעוט המדוכא והמקופח ביותר בעולם הנוצרי.

כאשר הופסק הקיפוח החוקי, טען הרב יעקובוביץ’, לא דרשנו זכויות מיוחדות או אפליה מתקנת,וגם לא קיבלנו אותן. היהודים ניצלו כל סדק, עבדו קשה, דרשו מילדיהם להתאמץ בלימודים, ותוך שני דורות הגיעו לפסגה בכל תחום. זו הדרך להתקדם, אמר הרב הלורד, בלי טובות מאף אחד.

לאחרונה סיפר לי חבר על ספר הלכתי משובח שיצא לאור ממש לאחרונה, 'נשמת הבית' שמו. בספר נידונים עניינים הלכתיים רגישים הקשורים ללידה, הריון, הנקה ואמצעי מניעה בצורה רצינית ויסודית אך גם מובנת ובהירה.

קראתי גם אני והסכמתי, אכן ספר מעולה. זאת לא הייתה רק דעתי, כך חשבו גם גדולי הרבנים שנתנו את ברכתם לספר. ביניהם הרב ליאור, הרב רבינוביץ', הרב נבנצאל, והרב אריה שטרן. 'חיבור נפלא', כתב הרב ליאור.

הספר מוצלח לא בגלל שכתבו אותו נשים ולא למרות שכתבו אותו נשים. הוא מוצלח כי כותביו עשו את מלאכתם נאמנה. מחברות הספר – הרבניות יועצות ההלכה, ממדרשת 'נשמת': זיוית ברלינר, שירה כפיר, נועה לאו, גולדי כץ סמסון, אורה קראוס, מיכל רונס, רחל שפרכר פרנקל, והעורכים הראשיים הרבנית חנה והרב יהודה הנקין עשו עבודה מצויינת.

הספר לא נכתב כדי להראות שנשים יכולות לכתוב מאמרים הלכתיים מעולים, הספר נכתב כדי להוסיף תורה וטהרה. ודווקא בגלל חוסר היומרנות הזה, הספר הוא צעד חשוב ומשמעותי בשילוב נשים בעולם התורה. בלי צילצולי פעמונים, בלי הצהרות יומרניות. פשוט לעשות את העבודה. כך, כמו שהציע הרב יעקובוביץ’ בהקשר אחר לפני חמישים שנה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
באמת ספר מעולה! בהיר ומקיף
שמעון | 06-06-2018 10:49
שירבו ספרים כאלו בישראל